Hlavní obsah

Plus size revoluce: Plnoštíhlé modelky se konečně prosadily! Jak se vám líbí?

Foto: Profimedia.cz
2. 11. 2017

Slovo „revoluce“ se skloňuje už dlouho. Ještě před rokem návrháři o diverzitě modelek spíše jen mluvili a mezi často až extrémně štíhlými se objevila pouhá hrstka dívek spadajících do kategorie plus size. Jak se ale zdá, tato éra je definitivně u konce. Přesvědčte se samy!

Článek

Na úvod si dáme trochu matematiky. Pro představu zamíříme do New Yorku, který patří spolu s Milánem, Paříží a Londýnem mezi velkou módní čtyřku. Zásadní obrat přišel letos v únoru, kdy se prezentovaly kolekce pro podzim a zimu 2017/2018. Tehdy se po mole procházelo šestadvacet plus size modelek, což je na předchozí poměry relativně dost. Na přehlídkách pro jaro 2017 to totiž bylo pouhých šestnáct holek a o sezonu dříve neměly velikost XS dokonce jen čtyři modelky.

Z nedávných přehlídek pro nadcházející jaro/léto navíc jasně vyplývá, že má tento trend vzrůstající tendenci. Silně vzrůstající. Z šestadvaceti plus size modelek se totiž rázem stala devadesátka. Prostor pro zlepšení tu nicméně stále je. Oněch devadesát totiž netvoří ani čtyři procenta z celkového počtu dvou a půl tisíce modelek, které brázdí newyorský fashion week.

Jsou návrháři prostě líní?

Vraťme se ale k letošnímu podzimu. Velkou zásluhu na tom, že se na přehlídkách objevilo výrazně více plus size modelek, měli především návrháři Christian Siriano a Prabal Gurung. Zatímco Siriano smířlivě mluvil o tom, že zákazníci (a především tedy zákaznice) chtějí mít lepší představu, jak bude oblečení vypadat na jejich těle (zásah!), Gurung byl kritičtější. Nechal se slyšet, že návrháři neoblékají plnoštíhlé ženy zejména proto, že jsou prostě líní. A rovnou použil přídavné jméno „evropští“, čímž jasně poukázal na nedostatek plus size modelek na týdnech módy ve zbývající módní trojici Milán, Londýn a Paříž.

Svou roli v celé věci bezesporu sehrála i modelka Ashley Graham (30), která aktivně šíří myšlenku krásy nesouvisící s konfekční velikostí, a obecný trend směřující k různorodosti. Módní svět se konečně zapojuje do snah rozbít představu o uniformním „dokonalém“ vzhledu a stále více angažuje modelky, které se vymykají standardu, ať už postavou, věkem, barvou pleti, nebo jinými „odchylkami“.

Foto: Profimedia.cz

Michael Kors stále obsazuje jednu jedinou plus size modelku. Návrhář zkrátka Ashley Graham miluje – stejně jako my!

Foto: Profimedia.cz

Přestože jsou evropští návrháři kritizováni pro nedostatečnou diverzitu, duo Dolce a Gabbana z ničeho podobného nařknout nemůžete. Přehlídku pro letošní podzim/zimu jim odchodilo 140 lidí různých etnik, postav i dat narození. Na mole zářila i herečka a modelka Alessandra García (26)

Foto: Profimedia.cz

Prabal Gurung angažuje plus size modelky pravidelně a mezi nimi nikdy nechybí ani krásná Marquita Pring (27)

Foto: Profimedia.cz

Marquita má práci zajištěnou i u návrháře Christiana Siriana. Ani ten na ženy s větší konfekční velikostí nezapomíná

Foto: Profimedia.cz

Seznamte se! Tohle je modelka Saffi Karina (30) oblečená v kompletu od Siriana

Foto: Profimedia.cz

Kypřejší modelky obsazuje i značka Tome. Poznáváte Candice Huffine (33), která se často objevuje v kampaních módního řetězce Mango?

Budoucnost je růžová

Časopis Vogue s Ashley Graham na titulce dokazuje, že módní svět bere plus size modeling vážně. I v minulosti se objevovaly ikony, které se nevešly do velikosti XS – namátkou můžeme jmenovat Sophii Dahl (40) na konci devadesátých let nebo později Crystal Renn (31). Vždy šlo ale spíše o jednotlivé výjimky. Nikdy nebylo na molech k vidění tolik různorodých postav jako dnes. „Návrháři stále mluvili o zapojení plus size modelek, až teď ale konečně praktikují to, co kážou,“ prohlásila Ashley Graham s tím, že je ráda, že už se návrháři nesnaží vměstnat všechny holky do jednoho univerzálního vzorku a dají si práci, aby ušili kusy v různých velikostech.

Obdobně mluví i její kolegyně Marquita Pring, která se začala cítit právoplatnou součástí týdnů módy prý až nedávno: „Opravdu vidím progres. Značky angažují více plus size modelek a já mám konečně pocit, že jsem akceptovaná jako skutečná modelka a že nejsem jen lákadlem pro tisk.“

Foto: Profimedia.cz

Ashley Graham a Michael Kors podruhé! Tentokrát v kolekci pro jaro 2018. Modelka označuje práci s návrhářem za splněný sen. Přestože Kors vede oblečení ve větších velikostech už nějakou dobu, na přehlídkách si vždy vystačil se standardními modelkami. Dokud nepřišla Ashley Graham

Foto: Profimedia.cz

Návrhář Christian Siriano se na jaře opřel do barev

Foto: Profimedia.cz

Touto barvou Siriano jasně naznačil budoucnost modelek s různými typy postav...

Foto: Profimedia.cz

Do her s barvami se pustil i návrhář Prabal Gurung

Foto: Profimedia.cz

Na týdnech módy se poprvé představila i oblíbená americká značka s plus size módou Torrid

Foto: Profimedia.cz

Daří se i montrealské značce Addition Elle – i ta se nově propracovala na newyorský týden módy. Deset bodů z deseti dáváme nápisu na tričku: „Labels are for clothes only“ neboli „Štítky jsou jen pro oblečení“. Slovem „label“ se dá přitom označit jak cedulka na triku, tak i škatulka, do které si vás okolí zařadí

Co myslíte? Je dobře, že se na přehlídkách objevují i plus size modelky? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek