Hlavní obsah

Podkroví: Jak ho správně zařídit? Poradíme vám!

Foto: VELUX

Jak co nejvíce prosvětlit podkroví? Pomůžou nejen vhodné barvy na stěnách nebo zrcadla, ale také střešní okna. Například nová generace střešních oken má o 10 procent větší plochu prosklení, zde model GGL s horním ovládáním, cena od 7840 bez DPH

Život v podkroví slibuje pěknou dávku romantiky i útulnosti, ale aby se tak skutečně stalo, je třeba tento prostor rozumně zařídit. Víme jak!

Článek

Na první pohled to nevypadá složitě – je přece vidět, kolik máte v podkroví místa. Ale na ten druhý už je třeba pečlivě počítat centimetry i volit veškeré vybavení, aby se vám sem vešlo vše potřebné a přitom prostor nepůsobil jako skladiště.

Se štětkou v ruce

Pokud nechcete podkroví opticky zmenšit, pak zkosené stropy (šikminy) vymalujte světlými barvami nebo použijte tapetu. Světlá šikmina v kombinaci třeba i s tmavší výmalbou kolmé stěny nevadí. A pokud neradi riskujete, zvolte jednotný tón výmalby či jiné úpravy stěn, ale opět platí – raději ve světlejších tónech.

Foto: IKEA

Kuchyňský systém Metod nabízí využít každý centimetr místa, skříňky lze například instalovat i pod schodiště nebo i v jiném místě, které by bylo jinak zůstalo prázdné

Foto: Johnstone´s

Kombinace světlé a tmavé barvy vhodně člení pracovní prostor. Navíc nátěr Covaplus Vinyl Matt opticky skryje případné drobné nerovnosti povrchu (lze ho tónovat až do 15 500 různých odstínů, například 2,5 l za 599 Kč)

Foto: Primalex/Balakryl

S bílou na stěnách nikdy nic nezkazíte (otěruvzdorný Polar, například 4 kg za 249 Kč). A pokud malování ještě nemáte dost, natřete také postele (UNI Satin s pololeskem, například 2,5 kg za 659 Kč). Pro oživení můžete výmalbu doplnit veselými textiliemi

Pozor na hlavu

„Pokud by stěna od podlahy ke zkosení měla přibližně 170 centimetrů, bez potíží se k ní dostanete, aniž byste narazili do zkoseného stropu. Pak není problém ke stěně postavit nábytek a ani netřeba zvětšovat hloubku skříní. Mnohdy je však výška stěny nižší, za minimum se považuje 90 centimetrů,“ říká designérka Věra Tomíčková z Toto studia. Potom do těchto míst směřujte například sedačku, postel, toaletní stolek… Samozřejmě tak, abyste se při vstávání neuhodili o zkosený strop.

Foto: Toto studio

Jako minimální výška podkroví, vhodná třeba pro umístění nábytku, se uvádí 90 cm. Ale pokud se chcete postavit blízko ke stěně, například když tady máte kuchyňskou linku (s hlubší pracovní deskou, která umožní u ní stát), pak se udává jako minimum 130 cm. Každému je však asi jasné – čím více centimetrů, tím lépe

Foto: Kika Nábytek

Vojtěch Čáp z Kika Nábytek uvádí, že dnes už obchodníci s nábytkem nabízejí možnost vyrobit kus nebo celou sestavu sedaček přesně podle zadání zákazníka, kdy si volíte délku, šířku, levou či pravou orientaci, výšku, hloubku sedáku, opěrek, noh, ale také zpracování materiálů

Pomůže třeba předstěna

K nízkým stěnám tedy patří hlavně odpočinkové kouty či pracovní stoly, a místo pro běžný pohyb rodiny směřujte do prostoru, kde je strop nejvyšší. V oblasti nízké pochozí výšky se může vyplatit instalace předstěny ze sádrokartonu, která sice ubere centimetry směrem do prostoru, ale do ní se dají zapustit skříňky. Aby sádrokarton nábytek unesl, musíte předstěnu opatřit kovovými profily, případně skříně a skříňky připevněte do podlahy.

Foto: Free Architects

Pokud si s prostorem v podkroví nevíte rady, nechte si od designérů zpracovat návrh, jak ho i s ohledem na vaše požadavky co nejlépe zařídit

Foto: Free Architects

Dojem většího prostoru získáte, když nábytek na míru, v tomto případě z lamina, nebude stát solitérně, ale na pohled téměř splyne se stěnami

Jaké volit barvy

Nábytek, zejména pokud nejde o pár drobných kousků, ale velké plochy, je lepší vybírat ve světlejších odstínech nebo bílý. Kdo by však raději tmavé skříně a skříňky, třeba už proto, aby ladily s trámy, měl by je kombinovat především s bílou výmalbou nebo volit opravdu světlé barvy. Podobně řešte také zbarvení podlahy – ani tmavá není tabu, když ji obklopíte velkými plochami světlých tónů.

Foto: IKEA

Kde je málo místa, tam se musí využít každý kousek prostoru, včetně šikmin, do nichž lze připevnit například police Ekby Järpen/Ekby Riset z dřevotřísky s ocelovou konzolí (119 x 28 cm, kus za 499 Kč)

Foto: Trachea

Podkroví se dřevěným obložením je třeba vhodně kombinovat s barvou nábytku, abyste místnost opticky nezmenšovali. V tomto případě jsou dvířka nábytku, ale i čela postele, v provedení folie bílá s plastickou vroubkovanou strukturou (1 m^2 dvířkoviny od 2200 Kč)

Foto: Keramika Soukup

Ukázka provedení koupelny v podkroví, která sází na optimistické barvy a hodně světla díky většímu oknu a šikovně použitému zrcadlu (například obklad Elegance, ZalaKeramia, 25 x 50,3 cm, 399 Kč/metr čtvereční)

Komín a trámy

„Při řešení nábytku v podkroví téměř vždy narazíte na komín, do kterého určitě nic nepřivrtávejte. Lidi rovněž lákají i trámy, ale ani na ně nesmíte připevňovat nábytek; při jejich stálém zatížení by mohlo dojít k posunu konstrukce střechy,” upozorňuje designérka Věra Tomíčková. Vhodnější je sem pověsit například obrázky nebo dětskou houpačku, kterou potomek nevyužívá dvacet čtyři hodin denně.

Foto: KPP/KÄHRS

Povrchová úprava odhalených trámů příjemně kontrastuje s barvou podlahy a nábytku

Foto: Nábytek Říha

Máte v podkroví odhalené trámy? Můžete na ně pověsit například obrázky, které prostor oživí a současně trámy nijak výrazně nezatíží (set obrazů Cotton Orange, každý 70 x 70 cm, za 2499 Kč)

Posviťte si

Aby podkroví nepůsobilo stísněně, pomůžou střešní okna i umělé osvětlení. „Problém vzniká s rozvedením elektroinstalací. V šikminách, zvlášť obložených palubkami, nevede elektřina. Ale umělý zdroj světla v šikminách stejně nevypadá pěkně. Proto kromě centrálního světla, které je zavěšené na stropě, tady najdou uplatnění nástěnné lampy připevněné na zdi. A pokud je šikmin opravdu hodně, pak použijte solitérní stojací nebo stolní lampy přímo nad centra dění, například na jídelním stole a podobně,“ upřesňuje Věra Tomíčková.

Foto: Bonami CZ

Hledáte originální svitidlo, které nezabere zbytečně místa navíc a ještě se dá snadno nastavit jeho výška? Zkuste Plumen – úspornou žárovku s barevným závěsným kabelem o délce 2 metrů (za 1230 Kč)

Foto: KPP/KÄHRS

Nikde není psáno, že podlaha v podkroví musí být vždy světlá, záleží na kombinaci s použitým nábytkem, celkovém prostoru, velikosti a umístění šikmin či trámů a dalších prvků (vícevrstvá dřevěná krytina Dub Kronoberg kolekce Craftsman, 1 m^2 za 2856 Kč). A pokud byste sem přece jen potřebovali dostat více světla, použijte lampy

Jak je vidět, zařídit podkroví není až tak jednoduché, jak se původně mohlo zdát. Pokud nejde zrovna o mini prostor třeba pro studenta, který ho vnímá jako přechodné bydlení, vyplatí se konzultovat svoje představy s designéry.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.