Hlavní obsah

Sprcha po sexu a jablka aneb Jak zabránit zánětům močových cest?

Foto: Voyagerix, Shutterstock.com

Zánět močového měchýře je tak bolestivá zkušenost, že uděláte všechno proto, abyste tím už nikdy nemuseli procházet. Čeho se tedy vyvarovat a na co naopak dohlédnout?

Článek

Za potížemi je v naprosté většině přítomnost bakterie Escherichia coli v místech, kde nemá co dělat. Patří do střevní mikroflóry, takže bývá ve střevech či v okolí konečníku. Když se však ocitne v močovém ústrojí, může být zaděláno na problém. „Častěji jsou ohroženy ženy, protože anatomie jejich močového systému nahrává snadnějšímu pronikání infekce – a to i do vyšších etáží, tedy až ledvin,“ říká Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v pražských Vysočanech.

Jak zánětu močových cest předejít?

Při sexu a na toaletě

K přenosu zmíněných bakterií dochází nejčastěji dvěma způsoby: na toaletě nebo při sexu. V prvním případě postačí, když se naučíte po vykonání potřeby utírat směrem zepředu dozadu a celou oblast pravidelně mýt, ideálně sprchovat. Vyplatí se pořídit si speciální mycí kosmetiku: má antibakteriální schopnosti a neutrální pH.

Co se sexu týče, odborníci doporučují, aby se po něm šly ženy nejprve vymočit a poté vysprchovat – to by mělo z inkriminovaných míst odstranit vše nežádoucí.

Foto: Lucky Business, Shutterstock.com

Na zánět močového měchýře si můžete zadělat „technickou chybou“, kterou děláte na WC

Role prádla se podceňuje

Při prevenci zánětu močového ústrojí myslete na dostatečné oblékání. Prochladnutí totiž – a to nejen přímo močových cest – vede k oslabení imunity a organismus pak nemá sílu vzdorovat bakteriím tolik, jak byste potřebovali.

Na druhou stranu, výhra není ani příliš teplé, těsné či neprodyšné oblečení. V propoceném, zapařeném a nevětraném prostoru se bakteriím daří velmi dobře a rychleji se množí. Takže jestli to se zdravým svých močových cest myslíte vážně, vsaďte na bavlnu – je prodyšná a pokožka se pod ní nezapařuje. Také přemýšlejte o adekvátním množství textilu, který vás udrží v pohodě.

Plavky plné nebezpečí

V souvislosti s riziky je zapotřebí zmínit i to, které číhá po návštěvě aquaparku, bazénu nebo v létě koupaliště. „Problémem nošení mokrých plavek je nejen to, že kvůli nim mohou močové cesty snadno prochladnout. Voda z bazénu, jíž jsou nasáklé, obsahuje také spoustu virů, bakterií a prvoků, což riziko infekce velmi zvyšuje. Nejlepší by tedy bylo se vykoupat, osprchovat a hned převléknout do suchého,“ radí urolog Marek Tůma z kliniky UroKlinikum v Praze.

Vsaďte na přírodu

Podpořte obranyschopnost těla přísunem látek, které účinkují právě proti zánětům močových cest. Tradiční a obecně známé jsou brusinky, a to jak v podobě džusu, extraktu, tak i sušené či ve formě potravních doplňků – lékaři je radí jako prevenci obecně. Účinný je i sacharid D-manóza – obsahují ho například jablka, hrušky nebo kvasné produkty. V kombinaci s brusinkami je účinek D-manózy dvojnásobný: díky nim bakterie nebudou moci ulpívat na sliznici močového měchýře a přirozeně se vyplaví z těla močí.

Chybu neuděláte, když do jídelníčku pravidelně zařadíte močopudné potraviny, tedy například okurku, celer a petržel. Můžete je přihodit třeba do smoothie.

Utopte riziko

Mají-li se bakterie vyplavit močí, jak zněla předešlá rada, musíte tělu dodat „materiál“ na její výrobu, což jsou alespoň dva litry tekutin denně – ideálně to mají být nesycené nápoje, voda nebo bylinné čaje. „Moč je pak naředěná a močení nepálí. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty a její kyselé pH podporuje rozvoj bakteriální infekce. Pokud málo pijete a ještě to spojíte s ostrým jídlem nebo vínem, může vás močení pálit, aniž byste měli zánět,“ vysvětluje primářka Michaela Matoušková z pražského Urocentra.

Pokud vás pálí močení, můžete vypít sklenici vody, do které vmícháte lžičku jedlé sody. Soda trochu zneutralizuje kyselost moči a zmírní tak pálení. Protože soda s vodou není chuťově nic moc, můžete ji rozmíchat i do čaje – ideálně vhodného při zánětu močových cest.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Osm sklenic vody denně sníží nejen riziko zánětu močového měchýře, ale zrychlí i jeho léčbu, když už přijde

Reagujte co nejrychleji

Udělali jste všechno a stejně pociťujete pálení a další potíže, které zánět močových cest naznačují? „Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin je naštěstí nekomplikovaná a postačí samoléčba. Hlavní je dostatečně pít a být v klidovém režimu. Další zásada je nezadržovat moč. Můžete si koupit i podpůrné prostředky, například zmíněné brusinky, doplnit je lze i přípravkem proti křečím a bolesti, které doporučí lékárník,“ říká Marek Tůma.

Jestliže ale do tří dnů potíže neustoupí nebo jsou výrazné, musíte k lékaři! „Když se objeví bolest v bedrech, teploty, třes či krev v moči, bude zřejmě nezbytná léčba antibiotiky či chemoterapeutiky, ale to potvrdí vyšetření moči. Infekce močových cest a močového měchýře jsou poměrně běžné, ale musí se dobře vyléčit, aby se nevracely, nestaly se chronickými a nevedly následně až k zánětu ledvin, což už je závažný a těžko léčitelný problém,“ varuje zkušený lékař.

Máte osobní zkušenost se zánětem močového měchýře? Poraďte ostatním, jak se mu bránit!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek