Článek
Jak správně česat
Jablka ze stromů netrháte, ale češete. Pozdější odrůdy můžete sklízet i při minus pěti stupních, potom tak čiňte ve slunečném dni – rozmrzlé, a ne za mrazu. Jablka opatrně ukroutíte se stopkou a pokládáte je „bubákem“ dolů. Každé prohlédněte, aby nebylo napadené, načaté – nakazily by se od něj i další plody. Uskladňujte různé odrůdy zvlášť, každá má jiné nároky a vzájemně si neprospívají.
Sklep znamená bezpečí
Jablka ukládejte do loden či vzdušných bedýnek a odneste do sklepa. Můžete je skládat rovnou na dřevěné police nebo ponechat v bedýnkách, ale nedoporučuje se ve více vrstvách na sobě. U sklepa je podstatné, aby byl vzdušný, chladný a čistý, nejlépe vybílený vápnem. Ovoce potřebuje volné proudění vzduchu, ale lodny nebo bedýnky můžete s prolukou skládat na sebe. Každopádně několikrát týdně kontrolujte jeho stav a napadené okamžitě zužitkujte nebo vyhoďte!
Jablko má své já!
Pokud se chcete se svým výpěstkem vyloženě mazlit, můžete. Takové jablko se šetrně obalí do hedvábného a posléze i do tlustého papíru, umístí se v bedýnce tak, aby se nedotýkalo ostatních, a zasype se perlitem, případně zaštítí – překryje polyetylenovou fólií. Jablka mají své nároky, takže je nedávejte do společnosti brambor, okurek, řepy či nakládaného zelí. Okamžitě přeberou veškeré plísně a hniloby, které jsou v dosahu. Milá jablka jsou natolik nesnášenlivá, že jim vadí i společné skladování s kolegy jiné odrůdy a vysvětlíme proč: Podzimní jablka ke svému dozrávání uvolňují etylen, což škodí jiným druhům. Ale ani ona nejsou dobrým sousedem, dovedou způsobit opadávání a žloutnutí listů kapusty a zelí, hořknutí okurek…
Jaká je správná teplota
I když jablka udržujete v čistotě, bez nechtěných sousedů a v „peřince“, musíte také hlídat teploměr. Nejen teplota a vlhkost vzduchu, ale i jeho rychlost proudění… Všeobecně platí, že jablíčkům svědčí rozmezí od jednoho do 4 stupňů Celsia. Teplota by neměla přesáhnout pět stupňů. Při pravidelném větrání a udržování vlhkosti je pak můžete skladovat i déle než půl roku (až 210 dnů).
Na co si jablíčka potrpí:
- V mrazivých dnech ve sklepě nevětrejte!
- Potřebnou vlhkost docílíte třeba kropením podlahy nebo umístěním namočených cihel.
- Jablku je dobře v mikroténovém pytlíku, kde si vytvoří vlastní mikroklima.
- Založte si deníček – příští rok se poučíte o teplotě a podmínkách pro jednotlivé odrůdy.
- Skladované jablko nepřichází o svůj obsah vitaminů a minerálů!
Pozor na choroby skladovaných jablek
- Hnilobu plodů mohou odstartovat různá mechanická poranění. Například poškození hmyzem, poranění otlakem od bedny, vytržená stopka plodů apod.
- Odrůdy jablek silně náchylné na výskyt skládkových chorob (např. Golden Delicius) je nutné fungicidně ošetřovat.
- Aplikace vápenatých přípravků v červenci a v srpnu významně zlepšuje skladovatelnost jablek.
- Během skladování by měly být odstraňovány shnilé i nahnilé plody, které bývají zdrojem pro další šíření chorob ve skladu.
- V žádném případě by neměly být konzumovány zbytky plodů po vykrojení shnilé nebo plesnivé části.
Pár tipů od zahrádkářů:
- Nejlepší uskladnění veliké úrody jablek je ve 200litrových sudech, později v demižonech...
- Proložený papír o něco málo snižuje riziko hnití plodů jeden od druhého a možná snižuje odpar.
- Jablka dáváme do velkých beden vyložených 5cm polystyrenem včetně horních odsunovacích částí.
- Jablka zůstanou zachována v plné kvalitě nejdéle při teplotách mezi 2 - 8 °C a relativní vlhkosti vzduchu 90 %.
- Sklep důkladně vydezinfikujte. Vysíření – na 1 m3 počítejte s 10 g sirného knotu.
- Stěny je vhodné vybílit vápnem s přídavkem 3% modré skalice, jejímž roztokem můžete i vyčistit lísky (před použitím musí důkladně vyschnout).
- Neobvyklým způsobem je skladování jablek ve studni. V koši na pevném laně je spustíte do patřičné hloubky. Teplota i vlhkost tady bývají ideální a navíc téměř neměnné.
Jablíčko je naším nejtypičtějším, národním ovocem. Když si dáte tu práci, aby vám vydrželo jako zdroj vitaminů po celý rok, uděláte maximum pro své zdraví.