Hlavní obsah

Podle čeho poznáte drahou půjčku? Víme to!

Foto: thinkstock

Než podepíšete smlouvu o půjčce, důkladně si prostudujte všechny podmínkyFoto: thinkstock

Potřebujete půjčku? Nejrychlejší nabídka nemusí být ta nejvýhodnější, proto raději dopředu dobře čtěte, a ještě lépe počítejte!

Článek

Potřebujete zalepit díru v rozpočtu a hledáte, kdo by vám půjčil? Pokud nemáte bohatého milence nebo kamaráda, bude se vám hodit pár rad odborníka. Jinak si totiž můžete peníze půjčit pěkně draze.

Při výběru banky záleží na tom, kolik potřebujete – některé nabízejí úvěry až od 30 000 Kč, ale jinde pochodíte už i s žádostí o 10 nebo 20 tisíc – takových ale není moc. Vždy se můžete podívat na webové stránky bankovního domu, zeptat se na pobočce nebo zavolat na infolinku.

„Doporučuji obrátit se s žádostí nejprve na svoji banku. Výhodou je, že má o vás potřebné informace – například zná stabilitu i výši vašich příjmů a může odhadnout, jaké máte výdaje. Jste díky tomu pro ni méně rizikoví a může vám nabídnout lepší podmínky než klientům, které nezná. To ale neznamená, že byste se neměli informovat i jinde – například i menší banky lákají nové klienty na výhodné úvěry,“ říká Martin Jurek, junior analytik Fincentra.

Foto: thinkstock

Ne každá půjčka je opravdu výhodnáFoto: thinkstock

Co musíte říct o sobě?

Při výběru vhodného poskytovatele půjčky byste si měli všímat i toho, co chce on vědět o vás. Podezřelé je, pokud po vás nechce vědět nic jiného než osobní údaje a podpis. „Korektní poskytovatel se bude zajímat o vaši historii se splácením závazků, kterou si ověří v některém z úvěrových registrů. Bude ho zajímat vaše schopnost půjčku splácet, takže potřebuje znát váš příjem, výši splátek ostatních půjček a další výdaje, ale například i to, zda někomu neručíte. Může chtít znát i počet členů domácnosti či nevyužité limity na kreditní kartě nebo kontokorentu,“ upozorňuje Martin Jurek.

Co si zjistit před podpisem?

Z druhé strany byste se měli ptát i vy. Nejbezpečnější je se obrátit na banku nebo nebankovní společnost, která je členem České leasingové a finanční asociace. Vyplatí se číst i reference klientů na internetu.

Než podepíšete smlouvu, měli byste mít ale jasno i o několika základních údajích:

  • RPSN – zkratka vyjadřující roční procentní sazbu nákladů. Udává, kolik procent z původní dlužné částky musí spotřebitel za jeden rok zaplatit v souvislosti se splátkami, poplatky, správou a dalšími výdaji spojenými s půjčkou.
  • Splatnost úvěru, výše splátky a celková částka, kterou budete muset v souvislosti s úvěrem zaplatit. Ptejte se na poplatky za poskytnutí úvěru, za vedení účtu, za pojištění.
  • Sankce – úroky z prodlení, poplatky za upomínky.
  • Možnost předčasného splacení.
Foto: thinkstock

Prvním, koho požádáte o půjčku, by měla být vaše bankaFoto: thinkstock

Vyptávejte se podrobně, a pokud se na něčem dohodnete, dbejte na to, aby to pak bylo i v písemné smlouvě. Rozhodně na sebe ani na protistranu nespěchejte. „Varovným signálem jsou komplikované podmínky splácení a přemrštěné sankce, ale také uvádění a zdůrazňování úrokové sazby na týdenní či měsíční bázi místo na roční. Podezřelý je také požadavek na různé zálohy a poplatky, které je třeba složit před podpisem úvěrové smlouvy,“ varuje Martin Jurek.

Kde si vypůjčit?

Z internetových stránek jednotlivých poskytovatelů půjček jsme čerpali údaje o tom, kolik peněz a za jakých podmínek získáte. Berte tato čísla jen jako orientační, pro přesné musíte poskytovatele půjčky kontaktovat osobně a zadat velmi přesné informace, nastavit si délku splácení, výši splátek, vybrat pojištění a podobně. Seznam poskytovatelů není kompletní, vybrali jsme ty nejznámější.

Kolik dlužíme?

Jak jsou na tom Češi s dluhy? „Podle čerstvých statistik si české domácnosti půjčily ke konci roku 2011 na bydlení 773 miliard, tedy o 262 miliard více než v roce 2007. Na spotřebu si lidé vypůjčili 195 miliard, tedy o 3,1 miliardy méně, než v roce 2010," uvádí analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.

Máte za sebou nějakou nepříjemnou zkušenost s půjčkou? Napište nám o tom.

Reklama

Související témata: