Hlavní obsah

Proč muži podvádějí úspěšné ženy? Ze zoufalství!

Foto: Thinkstock

Úspěšné ženy jsou prý svými partnery často podváděny, tvrdí studie

Proč to úspěšné ženy nemají v životě jednoduché? Ukázalo se, že když jejich partneři přijdou o práci, nenapadne je nic lepšího než si najít milenku! Prý je to projev mužského zoufalství, tvrdí věda!

Článek

Sebevědomých, úspěšných a finančně nezávislých žen přibývá. V některých odvětvích jsou dokonce lepší než muži. No jo, jenže má to i svoji temnou stránku. Studie, kterou představila socioložka Christin Munsch působící na Cornell University na výročním zasedání Americké sociologické asociace v Atlantě, odhalila jedno tajemství. Se ztrátou zaměstnání či nepříznivou finanční situací se muži neumí vyrovnat! A je to dokonce tak vážné, že ze žalu nad svým bankrotem svoje úspěšnější partnerky podvádějí! Jak na to dotyčná přišla?

Úspěšná žena? Bezradnost!?

Socioložka Christin Munsch zkoumala údaje 1024 mužů a 1559 žen ve věku 18 až 28 let, kteří v době výzkumu byli oddáni nebo žili s partnerem po dobu nejméně jednoho roku. Zajímalo ji, jak se nezaměstnanost a relativní nepoměr příjmů podepisuje na partnerských vztazích z pohledu mužů a žen. (Nahlédla i do dat Národního longitudinálního průzkumu mládeže, o kterém je nutné se zmínit.)

Na myšlenku ji přivedl kamarád, který byl nešťastný z toho, že jeho partnerka uměla vydělat dost peněz, byla oblíbená, měla spoustu přátel, zatímco on byl na pokraji bankrotu. Cítil se bezmocně. A tak to vlastně celé vzniklo. Socioložka zahájila výzkum a šest let jí trvalo, než ho uzavřela.

Foto: Thinkstock

Když muž nemá práci nebo vydělává méně peněz než žena, tak si potřebuje dokázat jinde, že je úspěšný i on

Finance působí na ego!

Výsledky hovoří za vše. Bylo zjištěno, že muži, kteří byli zcela závislí na příjmech svých drahých poloviček, velmi inklinovali k nevěře, konkrétně se jedná o pětkrát vyšší riziko v porovnání s muži, kteří se podílejí na chodu domácnosti minimálně stejným dílem! Čím to je? Vědkyně věří, že to vlastně ani není o penězích. Tak v čem je problém? Jedná se snad o únik z vlastních životů? Ne, opět se ke slovu dostává mužská hrdost a ego!

Záležitost sexuální osobnosti

„Když přicházíte o identitu, cítíte se ohrožení a muž většinou jedná tak, že se snaží nějakým způsobem obnovit svoji pozici. Předtím byl živitel rodiny, pak selhal, teď ztrácí půdu pod nohama? To má vliv na jeho potenci a sexuální schopnosti. Následně chce být ‚užitečný‘ jinde. Je to něco jako forma náhradního chování,“ nechala se slyšet Christin Munsch na stránkách své domovské Cornellovy univerzity s tím, že její teorie jsou více či méně v souladu s názory jiných odborníků a manželských terapeutů.

Foto: Thinkstock

Pokud muž ztratí zaměstnání a je plně závislý na příjmu své partnerky, je podle studie až 5x častější, že ji podvede

Moc peněz? Zhoubná!

Ti se totiž domnívají, že muži podvádějí, když jsou nespokojeni se svými partnery. Ale co pocit finanční méněcennosti, jakési nepotřebnosti, která jde v případě pánů často ruku v ruce se sebedestrukcí? „Muži zklamaní sami sebou usilují o sexuální výboje mimo vztah, aby upevnili svůj pocit mužnosti,“ dodává Christin Munsch s tím, že ani opačný případ, tedy když muž vydělává hodně, není bezpečný.

„Pánové, kteří jsou finančně nezávislí, většinou mají více možností od pracovních cest po přesčasy, které nevěře nahrávají. A navíc se to dá všechno lépe utajit,“ uvedla Christin Munsch.

Závislé ženy nevěrné nejsou

Pokud jde o ženy, nerovnosti v příjmu fungují zcela opačně. Ženy, které vydělávají velmi málo nebo téměř nic, k nevěře netíhnou. Svoji nespokojenost vyjadřují jinak. Třeba hudrováním, laxností či nezájmem o vztah. „Pro ženy špatná finanční situace není tak ohrožující jako pro muže. Navíc, ekonomicky závislé ženy mají málo příležitostí k podvádění, a když už se jim nějaká naskytne, učiní rozhodnutí, že nevěra jim za ty potíže nestojí,“ uzavřela Christin Munsch. Tak v tomto případě z toho ženy „vybruslily“ o trochu lépe.

A jakou spojitost mezi ztrátou zaměstnání, nedostatkem peněz a nevěrou jste objevili vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek