Hlavní obsah

Proč se mužům hubne snáz než ženám?

Foto: Thinkstock

Muži shazují kila snáz a rychleji

Vy i váš partner jste se rozhodli zhubnout! Oba dva držíte stejnou dietu, oba dva jste důslední a nehřešíte. Ale vaše výsledky rozhodně stejné nejsou! Zatímco vy zhubnete sotva pár deka, váš partner už si kupuje o číslo menší kalhoty! Jak je to možné? Podle britských expertů jde mužům shazování kil skutečně snáz a rychleji. A na vině je psychika i geny.

Článek

Britka Dianne Wyllieová si řekla, že bude hubnout spolu se svým mužem. Vzhledem k tomu, že dohromady vážili 279 kilogramů, bylo jasné, že snížení váhy je u nich v podstatě nutností. Ale ukázalo se, že manžel není zrovna ideálním parťákem na hubnutí. Ačkoli oba dodržovali naprosto shodný hubnoucí režim, Diannin muž John ji v úspěšnosti výrazně předčil.

„Bylo to tak frustrující! Jedla jsem méně než John, přesto jsem nebyla schopná hubnout tak rychle jako on,“ popisuje osmatřicetiletá zdravotní sestra Dianne. A návštěva poradce na hubnutí vše jen potvrdila. John zhubnul přes sedm kilogramů, Dianne jen dvě!

Vědecky potvrzeno

Zkušenost Dianne a jejího muže Johna potvrzují i nedávné výzkumy. Například studie britské organizace Slimming World, která více jak 40 let pomáhá Britům s hubnutím, prokázala, že muži dokážou za stejnou dobu a za stejných podmínek zhubnout výrazně více než ženy, někdy i dvakrát tolik. Výsledky 34 tisíc lidí, kteří se do studie zapojili, mluvily jasně. Ačkoli na začátku diety váží muži mnohem více než zástupkyně něžného pohlaví, mají výrazně vyšší šanci na to, že budou úspěšní.

„Ačkoli ženy drží diety častěji, muži jsou mnohem úspěšnější,“ potvrzuje doktor a specialista na hubnutí James Stubbs.

Mohou za to rozdílné povahy

Podle expertů za to minimálně zčásti mohou rozdílné povahové rysy, které mají ženy i muži vrozené. „Muži jsou více praktičtí a orientovaní na dosažení cíle. Je pro ně mnohem snazší nepřipouštět si jakékoli překážky a nenechat se ovlivnit tlakem okolí,“ vysvětluje James Stubbs. A souhlasí s ním i James Lamper, který pomáhal snížit váhu členům kapely Take That. „Plánování a vytváření strategií, to je mužům vrozené. Hubnoucí programy s jasným cílem jsou tak to pravé pro ně. Jsou schopni dosáhnout cíle, aniž by se nechali čímkoli rozptylovat,“ vysvětluje Lamper. Bohužel, ženy se nechávají mnohem více ovlivnit pocity a nepodstatnými detaily. V cestě jim stojí emoce! Hřeší, jedí zakázané potraviny a pak se utápí v pocitech viny.

Foto: Thinkstock

Muži mají silnější vůli

S tím souvisí i rozdílný postoj k dietám. „Muži diety chápou jako jednorázovou akci, kdežto pro mnoho žen je jejich držení jakýmsi životním stylem,“ popisuje nutriční poradkyně a specialistka na snižování váhy Jane Michellová. Ženy se k dietám uchylují opakovaně a leckdy je drží zcela cíleně v určitých obdobích, například před dovolenou, před významnou společenskou událostí a podobně.

A tak zatímco muži se rozhodnou snížit svou hmotnost a jdou za svým cílem, ženy jsou v tomto případě mnohem nestálejší. Mají za sebou řadu diet, které nezabraly, a už dopředu předpokládají, že ani tentokrát to nedopadne dobře. To muži jsou vyloženě optimističtí! Že by se jim zhubnout nepodařilo, většinou vůbec nepředpokládají.

Potvrzuje to i Dianne, kterou úspěch jejího muže zpočátku rozhodil natolik, že dietu přerušila. „Zdá se, že ženy stráví polovinu života držením diet, ale velkých úspěchů se stejně nedočkají," říká Dianne, která se nakonec k hubnutí vrátila a nyní váží necelých 77 kilogramů. Přitom její počáteční váha se pohybovala kolem 108 kilo. „Když s manželem nyní nesoutěžím, je to mnohem lepší. Ale je pravda, že jeho úspěch mě nejdřív utlumil, nakonec mě ale motivoval,“ dodává Dianne. Její muž John, který vážil 171 kilogramů, dokázal za jedenáct měsíců snížit svou váhu na neuvěřitelných 95 kilogramů.

Na vině jsou i geny

Rozhodně ale nelze vše svádět jen na psychiku. V neprospěch žen hrají i hormony, tělesná konstrukce a rozložení tuku v těle. „Mužský hormon testosteron a ženský hormon estrogen formují rozložení tělesného tuku v době puberty a pokračují v tom i po zbytek života,“ vysvětluje doktor Philip McTernan, profesor na Warwické univerzitě. Podle něj mají ženy sklony ke tvaru hrušky, kdy se jim tuk ukládá kolem boků. Naopak mužům se tuk ukládá především do oblasti břicha, odkud se ho lze snáze zbavit. „Navíc muži mají více svalové hmoty, proto jim lépe funguje metabolismus a dokážou rychleji spalovat kalorie,“ dodává Philip McTernan.

A aby toho nebylo málo, příroda si na ženy vymyslela další překážku, která ztěžuje hubnutí. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem více tukových zásob, kterých se tělo odmítá vzdát. Zatímco u mužů jde o 9 až 18 procent z celkového objemu tuku, u žen je to 20 až 30 procent. „Je to evolučně a geneticky dané. Muži byli dřív lovci a ženy měly především funkci reprodukční. A pro úspěšné rozmnožování potřebovaly dostatečné tukové zásoby, aby dokázaly své nenarozené děti vyživovat i v době, kdy bylo málo jídla, protože úlovky nebyly nijak závratné. Doba se samozřejmě změnila, ovšem naše geny ne,“ říká Philip McTernan.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama