Hlavní obsah

Profi triky odtajněny! Jak na to, aby oční stíny držely?

Foto: Sofia Zhuravetc, Shutterstock.com

Foto: Sofia Zhuravetc, Shutterstock.com

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ráno s nimi strávíte pěkných pár minut, ale sotva uplyne několik hodin, není po nich ani památky. Také vás štve ten věčný boj s očními stíny? Přečtěte si ověřené tipy profesionální vizážistky a uvidíte, že příště už se ani nehnou.

Článek

V letních měsících tento problém pociťujeme více než kdy jindy. Proto jsme na téma očních stínů a jejich výdrže vyzpovídali zkušenou vizážistku Petru Soukupovou. A možná vás překvapí, jak banální chyby mohou za to, že líčidla na očích nedrží. Vsadíme se, že bez předchozího otření víček se už nikdy malovat nebudete!

Stíny za nic nemohou. To vaše víčka!

Zatímco vy zoufale střídáte jeden produkt za druhým, jiná žena může marně přemýšlet, proč by stíny vůbec neměly držet. Roli totiž hraje to, zda máte víčka mastnější, nebo suchá. „Dámy se suššími víčky zpravidla nemívají s výdrží líčidel větší problémy. Horší je to u těch, které je mají mastnější,“ říká vizážistka Petra Soukupová s tím, že stav víček nemusí souviset s typem pleti: „V okolí očí a na víčku je pokožka odlišná a zároveň tenčí, i majitelky jinak suché pleti mohou mít mastnější víčka a platí to i naopak.“

Samostatnou kapitolou jsou potom přepadlá víčka nebo hluboce položené oči: „Tam dochází během mrkání k mechanickému otírání produktu, proti kterému se bojuje hůře,“ vysvětluje vizážistka s tím, že jestli se tento problém týká i vás, měly byste volit kvalitní voděodolné produkty (k těm se ještě dostaneme) nebo jemnější pudrové stíny, u kterých nebude vidět, když se pohnou.

Všechno začíná u tamponku

Jen málokterá žena postupuje správně. Před líčením oka byste totiž měly víčko vždy nejprve očistit – právě proto, aby nebylo mastné. „V létě doporučuji začít otřením víčka s pomocí micelární vody nebo tonika bez alkoholu. Až poté nanášejte podkladovou bázi nebo krémový stín,“ radí vizážistka Petra Soukupová a dodává: „Některé ženy si dávají před nanášením stínů na víčka oční krémy, ani to samozřejmě výdrži líčidel neprospívá.“

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Micelární voda pro citlivou pleť Sensibio H2O, Bioderma, 509 Kč (500 ml). Pleťové tonikum bez alkoholu, Alcina, 350 Kč (250 ml)Foto: Archiv firem

Báze je u pudrových stínů základ

Chcete, aby vám klasické pudrové stíny opravdu držely? Spolehněte se na podkladovou bázi. „Spousta žen řeší, jakou bázi zvolit, musím ale říct, že většina dostupných produktů je poměrně slušná, a tak se vyplatí více se soustředit na správný postup a techniku,“ vysvětluje vizážistka.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Báze pod oční stíny Artdeco, prodává Douglas, 209 Kč. Báze pod stíny Nars, prodává Sephora, 880 KčFoto: Archiv firem

Jak správně postupovat

Bázi nanášejte vždy na tamponkem otřená víčka a během líčení nechte oko zavřené – pokud se líčíte samy, nemalujte si nikdy obě oči najednou. „Malé množství báze naťupkejte prstem na víčko a vzápětí naneste štětcem, na stále zavřené oko, stín v neutrální tělové barvě. Důležité je stín dobře zapracovat do báze, na víčko ho jakoby vtlačujte. Letmé přejetí nestačí. Práci vám usnadní kvalitní štětec s jemným přírodním vlasem,“ doporučuje vizážistka Petra Soukupová. Až s takto vytvořeným základem (báze + světlý stín) se můžete pustit do dalšího líčení oblíbenými barvami.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Duo očních stínů v odstínu Lucky Sevens, Sephora, 260 Kč. Oční stíny v odstínu Natural Orange 33, Artdeco, 149 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Bio oční stíny v odstínu Raspberry, Zuii, prodává Biorganica, 595 Kč. Jílové oční stíny v odstínu Frappe, Annabelle Minerals, 241 KčFoto: Archiv firem

Šikovné „krémovky“

Alternativou k pudrovým jsou stíny krémové – používají se bez podkladové báze a mají samy o sobě poměrně dobrou výdrž. Vizážistka Petra Soukupová vychvaluje kelímky Color Tattoo od Maybelline, které stojí kolem sto padesáti korun. Ani v tomto případě ale nezapomínejte na první krok – otření víček micelární vodou nebo tonikem. Krémové stíny můžete nanášet klidně i prsty.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Krémové oční stíny v odstínu 35 On And On Bronze, Color Tattoo 24HR, Maybelline, 148 Kč. Dlouhotrvající krémové oční stíny Pro Longwear Paint Pot v odstínu Let´s Skate, MAC, 630 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firmy

Na foto (zleva): Krémový oční stín Eyes Paperlight v odstínu Asagi Blue, Shiseido, 649 Kč. Krémový stín v odstínu 20 Steel, Claudia Schiffer, 469 Kč. Oba prodává NotinoFoto: Archiv firmy

Vychytávka, která nás baví

Pokud se vám nechce kupovat řada nových voděodolných stínů, třebaže mají maximální výdrž, pořiďte si vychytávku, kterou doporučuje vizážistka – kapky Duraline od značky Inglot nebo Aqua Seal značky Make Up For Ever. Ty totiž běžné stíny promění ve voděodolné (plus je zintenzivní) a pomohou vytvořit i dlouhotrvající oční linky. Vizážistka Petra Soukupová je radí přimíchat i do vysychajících gelových linek nebo řasenek.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Průhledné mixovací kapky Duraline, Inglot, 245 Kč (9 ml). Transformační emulze pro voděodolný make-up Aqua Seal, Make Up For Ever, prodává Sephora, 870 Kč (12 ml)Foto: Archiv firem

Pozor na teploty

Na závěr přidáme ještě jedno doporučení: dejte pozor, jak skladujete kosmetiku i kde se líčíte. „V teplém klimatu se produkty chovají jinak a mohou hůře držet. V létě se tak vyhněte celodennímu nošení stínů, tužek i řasenek v kabelce, stejně jako samotnému líčení v přehřáté místnosti,“ říká Petra Soukupová s tím, že když jste „rozhicované“, produkty nemusejí fungovat tak dobře, jak by mohly. A to samé platí pro situaci, kdy jsou moc nahřátá i samotná líčidla.

Jak často používáte stíny? Máte s nimi dobré zkušenosti?

Načítám