Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Platit koncesionářské poplatky za sledování veřejnoprávního rozhlasu a televize je povinnost pro každou domácnost bez ohledu na to, zda tuto službu opravdu využívá. Stačí, že tu možnost má. Co je dobré o placení, termínech, ale i dalších podrobnostech ohledně koncesionářských poplatků vědět?
Koncesionářské poplatky jsou povinné
Placení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média je pro domácnosti, až na pár výjimek, povinnost. A od 1. května 2025 vzrostly na 150 Kč za televizi a 55 Kč za rozhlas. Co je dobré ještě vědět?
Kdo musí platit za rozhlas a televizi?
V podstatě každá domácnost, která odebírá elektřinu. Ostatně kontrola evidence poplatníků probíhá podle databází odběratelů elektřiny, protože když máte proud, máte možnost pořídit si zařízení, které sledování rozhlasu i televize umožňují. A mezi ně patří třeba i chytrý telefon, tablet nebo autorádio.
Platí se poplatek za domácnost, nebo za přístroj?
Je jedno, kolik máte doma televizí nebo mobilů, platí se jeden poplatek za domácnost. Vztahují se pak nejen na místo bydliště, ale třeba také na chalupu, kam jezdíte na víkendy.
Kdo platí poplatky v pronajatém bytě?
V pronajímaném bytě platí poplatky nájemce, ale pak by si je měl na sebe i přepsat. Mnohdy se situace řeší tak, že uhradí majitel a připočítává je do ceny nájmu.
Kdo nemusí platit koncesionářské poplatky
- Od poplatků jsou osvobozeny malé firmy, registrované spolky i lidé, kteří mají jen tlačítkový telefon a žádný televizní nebo rozhlasový přijímač, což doloží čestným prohlášením.
- Platit nemusejí ani ti, kdo skoro neslyší a nevidí a žijí osaměle. I ti ale musejí o osvobození žádat a doložit zdravotní stav kopií průkazu ZTP nebo ZTP/P.
- Poplatky se netýkají ani lidí, kteří žijí sami a jejich příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima. Každých 6 měsíců to musejí dokládat čestným prohlášením.
Jak lze poplatky hradit a dokdy?
- Většina lidí posílá koncesionářské poplatky měsíčně z účtu trvalým příkazem: pak je nutné do 15. května odeslat nově navýšené částky!
- Lze je ale platit i ročně, pololetně nebo čtvrtletně, pak vždy k 15. dni v daném období a třeba i kartou nebo převodem.
- Výhradně měsíčně mohou platit ti, kdo využívají službu SIPO – těm se částka zvýší sama, není třeba na to myslet.
Jak a kde se přihlásit k placení za televizi a rádio?
Jestliže vám povinnost platit za televizi a rádio vznikla právě od května, v souvislosti s novelou zákona č. 348/2005 Sb., zaregistrujte se do evidence poplatníků. „Je nutné se přihlásit v průběhu května, s první platbou od 1. června,“ řekl Radek Konečný, mluvčí České televize.
- Zapsat se lze vyplněním přihlášky, kterou najdete na stránkách České televize nebo na stránkách Českého rozhlasu. Chcete-li platit přes SIPO, zajděte se přihlásit na poštu.

Poplatky za veřejnoprávní rozhlas a televizi musíte platit i ve chvíli, kdy je reálně nesledujeteFoto: New Africa, Shutterstock.com
Co když koncesionářské poplatky nezaplatíte?
Vyhýbat se placení není rozumné, protože kromě soudního vymáhání a s tím spojených nákladů hrozí i sankce až do výše 10 000 Kč. Česká televize si platby hlídá a zatím nepřihlášeným posílá výzvu k registraci. Na tu je nutné reagovat do 30 dnů: buď se přihlásíte, nebo čestným prohlášením doložíte, proč platit nemusíte.
Už jste přihlášeni, ale zapomněli jste zvýšit odesílanou částku a už vám přišlo upozornění? Dostanete čas dluh uhradit. Když si toho všimnete sami, stačí dlužnou částku poslat na účet ČT či rozhlasu.
Jak zrušit placení poplatků za zemřelého?
Zemřelého poplatníka je třeba odhlásit. Pokud platil přes SIPO, pak na poště, jinak je třeba do ČT nebo Českého rozhlasu poslat doklad o úmrtí. Jestliže ho nemáte, zmíněné instituce kontaktujte a domluvte si postup.