Hlavní obsah

Retro hry pro děti: Cukr, káva, limonáda…

Foto: Tomáš Rubín

Stále se tolik nestýkáte s ostatními lidmi a potřebujete zabavit děti doma i venku? Vyzkoušejte hry vašeho mládí. Naše oblíbená je Cukr, káva, limonáda… Pamatujete si ji dobře?

Článek

Retro her z 80. a 90. let, které jsme hrávali na sídlištích napříč republikou, existuje spousty. Od skákání gumy po Honzo, vstávej. Znají je dnes ale vaše děti? Připomeneme vám, jak se hraje venkovní hra s roztomilou říkankou, u které si vystačíte i ve třech. Navíc se dá hrát kdekoli, takže si ji můžete vyzkoušet před domem, na zahradě, ale i cestou ze školy nebo na výlet do přírody.

Základem je říkanka

Hráči, kteří se do této hry zapojí, musí znát zpaměti říkanku, která zní: „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!“ Je velmi jednoduchá, naučí se ji i tříleté dítě, takže můžete začít hrát během pár minut.

Pravidla jsou jednoduchá

Foto: Tomáš Rubín

Jeden hráč je vyvolávač, který bude odříkávat nahlas říkanku. Postaví se zády ke zbytku hráčů. Ti jsou připraveni na startu, přibližně deset metrů od vyvolávače. Záleží, jak staré máte děti a kolik toho uběhnou. Cílem je samozřejmě doběhnout co nejrychleji k vyvolávači

Foto: Tomáš Rubín

Vyvolávač začne odříkávat větičku zády k ostatním hráčům, ti se k němu mohou v tu chvíli co nejrychleji rozběhnout. Na slovo „bum“ se vyvolávač na soutěžící otočí, ti ovšem musí ve stejný okamžik ztuhnout jako sochy. Pokud vyvolávač zahlédne, že se někdo pohne nebo i třeba jen trochu vrávorá, má právo ho poslat o jeden až tři kroky zpět. Větší děti zvládnou i návrat až na start

Foto: Tomáš Rubín

Říkanku vyvolávač opakuje klidně několikrát, dokud se jiný z hráčů nedostane až k němu a zezadu na něj nesáhne

Foto: Tomáš Rubín

Je jasné, že vyhrává ten, kdo k vyvolávači doběhne jako první. Tito hráči si pak vymění pozice

Vyzkoušejte svou paměť a vyplňte si náš retro kvíz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek