Článek
Ještě ale než nahlédnete do našeho videa, abyste se dozvěděla, jak na vašich stěnách vytvoříte antickou zeminu neboli antický mramor, je nutné si je připravit!
Naše desatero je vám k službám:
- Nejdříve je potřeba stěny důkladně očistit, a to hlavně v případě, že už byly malovány vícekrát. Buďto můžete starou omítku oškrábat, anebo omýt mokrou houbou.
- Zvolte si, zda budete používat váleček, který je vhodný pro začátečníky a nevytváří “kocoury”, nebo štětku, která má zase tu výhodu, že se s ní lehce dostanete i do těch nejzazších koutů v místnosti.
- Před samotným malováním je dobré štětku na chvíli ponořit do vody, aby štětiny změkly.
- Do barvy štětku ponořte jen do její poloviny, aby vám barva nestékala na ruce.
- Začněte stropem.
- Samotné stěny malujte zleva doprava (leváci obráceně). Tak budete mít totiž stále jednu ruku volnou a budete se moci opřít o nenatřenou plochu.
- Počet vrstev nátěru záleží na sytosti podkladu. Je-li světlý, budou stačit dvě vrstvy, je-li tmavší, bude potřeba zeď přetřít vícekrát.
- Pro první nátěr je dobré barvu trochu zředit, aby se lépe vskakovala, pro druhý už nemusíte.
- Mezi oběma nátěry mějte cca 3 – 4 hodiny rozestup, barva pak lépe zaschne.
- Doporučuje se mít místnost vytopenou na 21 – 23 °C.
Teď už máte techniku celoplošného vymalování v malíčku, takže se s chutí pusťte do ruční dekorační techniky antického mramoru. Nezapoměňte pečlivě vybrat kombinaci barev – spodní vytvoří celistvou plochu a musí být světlejší, ta vrchní samozřejmě tmavší, aby byl celkový efekt působivý.
Naviděnou ve druhém díle u techniky malování mořskou houbou!