Hlavní obsah

Sedm způsobů, jak rychle usnout

Foto: Damir Khabirov, Shutterstock.com

Kvalita našeho spánku se odráží v celkové kvalitě našeho života. Na tom, jak spíme, závisí naše duševní i fyzické zdraví. Spát sedm až devět hodin denně je tedy naprostá nutnost. Jenže, co když máte potíže s usínáním?

Článek

Převalování se ze strany na stranu ve snaze nalézt tu nejlepší pozici, nekonečné zírání do tmy a touha po jediném – konečně usnout. Tuto situaci zná čas od času asi každý. Pokud se do ní dostanete, máme pro vás pár tipů, jak se dostat rychle do limbu.

1. Metoda 4–7–8

Za metodou 4–7–8, která je založena na uvědomělém dýchání, stojí lékař Andrew Weil. Pomáhá zklidnit mysl, srdeční frekvenci a rychleji usnout. Metoda je velmi jednoduchá, stačí si opřít jazyk o horní patro a následně dýchat. Po dobu čtyř vteřin se nadechněte nosem, na sedm vteřin zadržte dech a osm vteřin pomalu vydechujte ústy. To celé zkuste zopakovat několikrát za sebou, dokud se neodeberete do říše snů.

2. Využijte představivost

Když ležíte v posteli a mozek vás nutí přemýšlet, nevěnujte se starostem, nezaplaceným účtům a tak podobně. Raději svou pozornost přeorientujte na něco příjemného, na obraz, který vám dělá dobře a který vás uklidní. Vybavte si například nějakou šťastnou vzpomínku. Podle odborného časopisu Behavioral Research Therapy usínali lidé, kteří se o to snažili, rychleji, protože se cítili uvolněně.

Foto: Nelli Syrotynska, Shutterstock.com

Zavřít oči a představovat si to, co vám dělá radost, vám pomůže rychleji usnout

3. Vojenská metoda

Další způsob využívají vojáci, kteří musejí často usínat v naprosto nevhodných podmínkách. Venku, ve vlhku, v hluku a podobně. O metodě se píše v knize Relax & Win: Championship Performance in Whatever You Do, ale k jejímu osvojení je třeba trpělivost a může trvat i několik týdnů, než do ní proniknete.

Postup je následující. Nejprve uvolněte celý obličej a všechny jeho svaly, pokračujte s uvolňováním ramenou a rukou, hrudníku, a nakonec nohou. Ve chvíli, kdy je vaše tělo uvolněné, myslete na nějaký uklidňující obraz po dobu deseti vteřin. Pokud to nefunguje, opakujte si deset vteřin dokola slovo nemysli, nemysli.

4. Obrácená psychologie

Zkuste aplikovat takzvanou obrácenou psychologii. Zůstaňte v posteli, ale řekněte si, že budete i nadále vzhůru. Lidé, kteří se snaží urputně usnout a myslí jen na to, jak budou ráno nevyspalí, jen zvyšují svou úzkost a neklid (tohle proti úzkosti pomáhá). Naopak paradoxně snaha se přesvědčovat, že ještě nebudete spát, může podle výzkumníků z americké Společnosti klinické psychologie pomoci. Vzpomeňte si na krále z pohádky Sůl nad zlato...

Foto: Sea Wave, Shutterstock.com

Špetka muškátového oříšku v teplém mléce vám usnadní usínání

5. Nápoj

Uklidňující účinky mají i muškátový květ či oříšek. Z tohoto koření si můžete připravit nápoj a ten vypít před spaním (muškátový oříšek jako pomocník s nespavostí). Pozor ale na dávkování, už lžička muškátového oříšku vás může ohrozit na životě!

6. Akupresurní bod

Od nekonečného civění do tmy vám může pomoci také mačkání určitých bodů na těle. Jedním je místo na vnitřní straně předloktí hned pod dlaní pod malíčkem. Ucítíte malou prohlubeň a tu krouživými pohyby přibližně dvě minuty masírujte a tlačte na ni.

7. Spánek na levém boku

Spánek úzce souvisí s trávením. Při spaní na levém boku lépe působí gravitace na obsah trávicí soustavy a tato poloha také usnadňuje putování zbytků potravy tělem (pokud spíte schoulení do klubíčka, tohle musíte dělat každé ráno).

Foto: David Pereiras, Shutterstock.com

Spaní na levém boku je dobré pro trávení, a tedy i pro spánek

8. Výběr světla

Profesor neurovědy a psychologie Matthew Walker ve své knize Proč spíme radí připravovat se na spánek přibližně hodinu a půl předem. Příprava spočívá v nesledování televize, mobilních telefonů ani jiných zdrojů modrého světla. Blokuje totiž  hormon melatonin důležitý pro dobrý spánek.

Také by se mělo večer svítit světlem do oranžova či do červena, které by mělo mít ideálně zdroj pod úrovní očí. Může to být například světlo svíčky, které má kolem 1 900 kelvinů (barevná teplota). Pro srovnání – denní světlo má kolem 5 000 kelvinů.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek