Hlavní obsah

Senioři by se měli držet doma! Kdo jim ale vyzvedne důchod?

Foto: Rido, Shutterstock.com

Senioři by se měli před koronavirem chránit nejvíc, protože u nich má nemoc závažnější průběh, a také na něj bohužel nejčastěji umírají. Jak jim mohou jejich děti a vnuci pomoci?

Článek

Statistiky ukazují, že je koronavirus nebezpečný hlavně pro seniory a osoby s chronickým onemocněním. Právě proto se ti mladší snaží chránit nejen sebe, ale i své rodiče a prarodiče. Nejlépe tak, že pokud se rozhodnou nevycházet ven, jejich děti a vnuci jim nakoupí a zařídí za ně, co je potřeba. Co pro ně, kromě nákupu, můžete a nemůžete udělat?

K lékaři stačí zavolat

V této chvíli velmi oceníte možnost e-receptu. I když si něco takového vaše babička (a většinou ani její mobil) neumí představit, můžete to udělat za ni. „Pokud pacient zavolá svému ošetřujícímu lékaři a vyžádá si recept na léky, které běžně užívá, není problém je poslat na jakékoli mobilní číslo, které uvede, a s e-receptem pak vyrazit do lékárny. Většina pacientů má v záznamech uvedenou pověřenou osobu, která má právo za ni s lékařem komunikovat – ta může zavolat a vše vyřídit,“ vysvětluje Jana Kuchařová ze sítě zdravotních zařízení Moje Ambulance.

Léky můžete objednat on-line

Pokud si starší člověk potřebuje doplnit domácí lékárničku (přípravky na klouby a podobně), nemusíte jim léky obstarat osobně, ale lze využít internetové lékárny a z ní jim to poslat, stejně jako při objednávce jakéhokoli jiného zboží nakupovaného on-line. „Objednávka by pak měla být doručena do tří dnů,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Mluvíme ale jen o lécích volně prodejných, ty na předpis v nabídce e-shopů nehledejte.

Internetové lékárny jsou na tom ale podobně jako ty kamenné – to nejžádanější není vždy k sehnání. „Půlroční zásobu Paralenu 500 a Ibalginu 400 jsme vyprodali během dvou týdnů, teď se zájem přesouvá na horké a šumivé nápoje s látkami účinnými na chřipku a imunitu. A rychlostí blesku mizí po každé nové dodávce antibakteriální gely,“ konstatuje Romana Žatecká z e-shopu Lékárna.

Foto: Video_Creative, Shutterstock.com

Svého ošetřujícího lékaře lze po telefonu požádat o e-recept a ten nechat odeslat na telefon osoby, která léky vyzvedne a doručí

Bezkontaktní doručování

Co dělat, pokud čeká na vaši babičku doporučená zásilka nebo složenka na poště? „V rámci opatření proti koronaviru bude pošta doručovat obyčejná psaní a zásilky rovnou do schránky. Pokud se do ní nevejdou, pak je nechá na poště, kde na adresáta počkají automaticky až 30 dnů, a dostanete o tom vyrozumění,“ uvádí tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Je ale třeba, aby pro tyto služby pošta věděla, že je adresát v karanténě. To stačí poště oznámit telefonicky (pokud není karanténa vyhlášena plošně).

Balík je už delší dobu možné poslat tak, aby si ho na základě kódu vyzvedla na poště třetí osoba – bez nutnosti předkládat doklady totožnosti. O tom, že je balík na poště, pak přijde SMS s PIN kódem – a tomu, kdo ho zná, balíček pošta vydá. 

Zásilky určené adresátům, kteří jsou v karanténě, lze jednorázově a bezplatně poslat do lokality, kde karanténa není. „Adresát v tomto případě uvede při žádosti o dosílku nejenom novou adresu, ale také nového adresáta,“ doplňuje Ing. Vitík. Na to stačí na poštu zavolat nebo poštu informovat přes internet. Ovšem pozor, nejde to u zásilek do vlastních rukou, ty skončí automaticky na poště. Pošta bude operativně reagovat na vývoj situace a případné novinky či změny zveřejní.

Důchod počká až tři měsíce

Důchod si podle zákona může za jeho příjemce vyzvednout na poště pouze jeho příjemce, opatrovník, zvláštní příjemce důchodu (občan určený rozhodnutím obecního úřadu, třeba pokud důchodce není schopen ze zdravotních důvodů hospodařit s penězi) a na základě průkazu příjemce manžel žijící ve společné domácnosti. Reagovat aktuálně a nějak se na výplatě důchodu s poštou domluvit, kvůli legislativě nejde.

Dobrou zprávou je, že na poště počkají až tři splátky důchodu, tedy si pro ně můžete dojít až za tři měsíce. Potom je ale pošta vrátí ČSSZ a ta výplatu důchodu zastaví do doby, než se důchodce u ní znovu o důchod přihlásí.

Pro osamělé seniory

Pokud žije senior sám a nemá z rodiny nikoho, koho by požádal o pomoc, může využít pomoci sousedů – na internetu (například na Facebooku je skupina Sousedé Homolka Motol) už se objevují nabídky výpomoci podle místa bydliště. Pomoc nabízejí i některá centra pro seniory a kluby, kde se scházejí – a nyní, když nemohou, jsou připraveni pomoci i jinak. Například Život 90 otevřel Koordinační centrum pro seniory z Prahy a non-stop linku pro pomoc v krizové situaci na telefonním čísle 739 477 609. Linky pomoci zřizují i obecní a městské úřady.

Co vás čeká v případě, že budete muset kvůli riziku nákazy zůstat doma? Musíte do karantény? Tohle o ní potřebujete vědět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek