Článek
Svíticí nábytek si získává na oblibě. V bytě září jak dna kuchyňské linky, tak barové pulty, umyvadla nebo stolky. Jde o vysoce bezpečné kousky, které lze používat nejen v interiéru, ale i venku. A dobře vypadají všude.
Lákadlo pro designéry
Světlo dokáže vytvořit i z obyčejného nábytku nevšední kousky a proměnit interiér. Této zásady se držel například designér Jaroslav Větvička, který osadil umyvadla na prosvětlenou desku. „Umělé světlo je nedílnou součástí koupelnového nábytku, neboť zde člověk provádí hlavně ranní a večerní očistu, kdy to přirozené chybí. Proto ta deska z průsvitného corianu, která je zespodu podsvícená. Dodává koupelně na atmosféře a nabízí přiměřené světlo nejen ráno, kdy člověk ještě není zcela probuzený,“ popisuje autor svůj nápad, oceněný Národní cenou za studentský design 2010.
Svíticí nábytek se ale ve světě vyrábí už i sériově. Jde hlavně o různé stoly, stolky či víceúčelové kousky sloužící k sezení nebo třeba jako odkládací plocha. Zajímavého efektu dosáhnete i se svítícími květníky. Výborně poslouží i na zahradě, kde vytvoří mimořádně efektní prostředí.
Foto: CorianNa výrobu se dají využít různé druhy plastů
Svítí i barevně
Širokému použití odpovídá i zvolený materiál nábytku a zdroje světla. Stolky či sedačky tak mohou být z polypropylenu, jednoho z nejpoužívanějších materiálů současnosti, nebo polymethylmetakrylátu, který budete znát spíš pod označením plexisklo nebo akrylátové sklo. Vhodný je také corian, o jehož vlastnostech jste se moli dočíst zde. Použít lze i materiály jiné. Důležité je, aby mezi jejich vlastnosti patřila tuhost, odolnost, stálobarevnost a velmi snadná údržba. Pro větší pohodlí se pak třeba sedačky ve tvaru kostky doplňují polštářky či čalouněnými sedáky.
Každý nábytek je k dostání ve třech různých provedeních, která rozhodují o tom, zda ho můžete použít jen uvnitř, nebo s ním vyjít i ven. „Klasikou a nejlevnější variantou jsou typy, vybavené obyčejnou elektrickou šňůrou, žárovkou a vypínačem, kterým je rozsvěcujete a zhasínáte,“ popisuje Luboš Žáček, zastupující značku Moree. A přidává technické řešení dalších variant vhodných i na ven. „Zde může mít nábytek opět kabel, ovšem s vyšším zabezpečením, vhodným do exteriéru. Poslední variantou je nábytek s akumulátorem, který vydrží svítit až třicet hodin.“ Pokud uvažujete o pořízení podobného kousku, pak si na začátku rozmyslete, kde a jak ho budete používat, a podle toho zvolte zdroj energie.
Před nákupem je také dobré vědět, k čemu má sloužit – chcete od něj spíš jen praktické využití, a stačí vám tedy světlo příjemné pro oči, nebo máte čas a náladu ho používat i k vytvoření specifické atmosféry v bytě? I to je možné. „V tom případě je třeba si pořídit nábytek se speciální LED technologií, která dovoluje nastavit si různou barvu od červené, zelené až po modrou. Ty se mohou střídat, nebo si zvolíte a předdefinujete jen jednu,“ dodává Luboš Žáček.
Líbí se vám takový nábytek a pomohl by vám s lepším nasvětlením interiéru, jen se bojíte, že na něj nemáte? Zde je dobrá zpráva na závěr. Cena těchto kousků začíná už na částce 2500 korun.
Dopřejte si krásný den plný světla!