Článek
V dnešním testu kuchařek jsme vyzkoušeli Deník Dity P. od Dity Pecháčkové a Kuchařku plnou hudby – Škoda nevařit od Martina Škody. O tom, který recept ze souboje vyšel vítězně, můžete rozhodnout i vy – stačí obě polévky uvařit a ochutnat. Do vaření se tentokrát pustily naše editorka Sabina a manažerka interní komunikace z našeho domovského Seznamu Eva Časarová.
Česnečka
Martin Škoda: Škoda nevařit – Kuchařka plná hudby; Smart Press, Praha 2012.
Pokud se chystáte na party a víte, že budete pít alkohol, poproste někoho, aby vám polévku připravil na druhý den k jídlu. Je totiž dost možné, že vám se do toho chtít nebude. Česnečka dokáže probrat žaludek, je chutná a stačí na ni pár surovin. Samozřejmě, že si ji můžete udělat kdykoliv, ale tahle situace je asi jedna z nejčastějších.
Co si k vaření pustit za hudbu? Portishead – Glory Box
Na 4 porce potřebujete:10 stroužků česneku, 6 lžic extra panenského olivového oleje, několik kapek octa balsamico, 1 l drůbežího vývaru (v kuchařce na něj najdete samostatný recept a je na něj zde odkazováno, poznámka redakce), mořskou sůl a čerstvě umletý pepř. Na krutony několik snítek čerstvé majoránky, 4 plátky chleba bez kůrky, 1 lžičku másla a 2 stroužky česneku. Na servírování nasekanou hladkolistou petrželku a asi 50 g parmazánu nebo čedaru.
Postup: Česnek oloupejte, nasekejte na plátky a na olivovém oleji při nižší teplotě opečte dozlatova. Pozor, ať ho nespálíte, zhořkl by. Vývar v hrnci prohřejte, přidejte česnek, pár kapek octa balsamiko, sůl, pepř a nechte vařit při střední teplotě asi 30 minut. Chleba nakrájejte na kostky. V hrnci rozpusťte máslo, přidejte nasekané bylinky a česnek. Vše promíchejte. Chleba naklaďte na pekáč, zalijte teplým máslem a proházejte jej tak, aby byl všechen obalený máslem a bylinkami. Pečte v troubě při 200 stupních Celsia dozlatova (asi 5 minut). Do talíře dejte pár upečených krutonů, zalijte je vývarem, přidejte nasekanou petrželku a nastrouhaný sýr. Kdo chce, může si přidat pro větší sílu ještě stroužek čerstvého česneku.
Sabinino hodnocení receptu: „Kuchařka Martina Škody mě naprosto nadchla, tedy vaření podle ní. Recept na česnečku byl velmi jednoduchý, zároveň ale obsahoval skvělé fígle, které pro mě byly novinkou. Například příprava chlebových krutonů, které posléze krásně chutnaly po máslu a čerstvých bylinkách, nebo i příprava samotného vývaru s opraženým česnekem. Polévka pak měla příjemně jemnou chuť. Musím přiznat, že jsem nahlédla i do jiných receptů, a za mě mohu kuchařku vřele doporučit. Já z ní rozhodně budu vařit i příště!“
Krémová česnečka
Dita Pecháčková: Deník Dity P.; Dita Pecháčková, Praha 2012.
Je horká, hladká, léčivá. Každého vyprostí, oprostí, zprostí všeho, co bylo dobré a změnilo se – v kocovinu.
Příprava: 10 minut / Pečení: 1 hodina / Vaření: 50 minut
Na 4 porce potřebujete: 5 palic česneku, 5 lžic olivového oleje, 6 lžic másla, 1 pórek, nakrájený najemno, 2 cibule, nasekané najemno, 5 lžic hladké mouky, 1 l drůbežího vývaru, 80 ml suchého sherry (nemusí být), 215 ml smetany ke šlehání, 1 lžíce citronové šťávy, sůl, 1/4 lžičky čerstvě namletého bílého pepře, 2 lžíce nasekané pažitky, krutony k podávání (nemusí být).
Postup: 1. Rozehřeju troubu na 175 stupňů Celsia. Z každé palice česneku odříznu vrchní část – asi tak 1 centimetr. Česnekové palice rozložím na menší pekáč, pokapu je olejem a peču hodinu. Vyndám je z trouby, nechám trochu vychladnout, a pak každý stroužek česneku stisknu mezi palcem a ukazovákem, abych ho zbavila slupky. Takhle oloupaný česnek nasekám nebo rozmačkám vidličkou.
2. Máslo rozpustím ve větším hrnci, přidám česnek, pórek a cibuli a na mírném ohni je opékám, až zesklovatí. Trvá to asi 8 minut. Pak postupně přisypu za stálého míchání mouku a nechám ji asi 10 minut zasmahnout. Pokračuju v míchání a přilévám vývar, případně i sherry. Polévku pomalu přivedu k varu a na mírném ohni nechám asi 20 minut probublávat – občas zamíchám.
3. Polévku nechám trochu vychladnout a rozmixuju ji tyčovým mixérem. Přiliju smetanu, vrátím hrnec na plotnu a na mírném ohni vařím ještě 10 minut, aby smetana zhoustla. Polévku nakonec dochutím citronovou šťávou, solí a bílým pepřem. Každou porci posypu pažitkou, případně krutony.
Evino hodnocení receptu: „Dostupné ingredience, velmi dobře popsané postupy, krásné fotky i rodinné příběhy… to je Deník Dity P. Recept na krémovou česnečku z této kuchařky pro mě byl překvapením. Krémovou česnečku vařím, ale připravit základ z pečených palic česneku byla novinka. Polévka díky tomu získala velmi jemnou a lahodnou chuť i příjemnou vůni. Zároveň byla bez štiplavé chuti česneku, na kterou jsem u jiných receptů zvyklá, a kterou ne všichni vyhledávají. Prostě další bezvadná varianta česnečky, kterou si můžete dát nejen jako prevenci proti různým nemocem, ale skvělá bude i jako vyprošťovák ;).“
Jaký recept na česnečku je podle vás ten nejlepší? Podělte se o svoje tipy v diskusi pod článkem!