Hlavní obsah

Staré džíny? Nevyhazujte je! Vyrobte z nich květináč nebo prostírání

Foto: Profimedia

Vyhodit staré džíny? Máme pro vás osm důvodů, proč to neudělat

Neradi se loučíte s oblíbenými kousky z šatníku, i když už opravdu doslouží? Pokud to jsou džínové kalhoty, sukně, nebo šortky, pak je nemusíte vyhazovat. Máme pro ně další využití!

Článek

Odrbaná kolena, prošoupané v rozkroku, urvaný zip, díra na zadku… To jsou nejčastější příčiny úmrtí vašich oblíbených džínových kalhot. Ovšem to, že je vyřadíte ze šatníku, ještě nemusí znamenat, že skončí v popelnici! Ukážeme vám hned osm způsobů, jak jim vdechnout nový život. A jestli momentálně žádné takové džíny nemáte, zajděte do sekáče – my jsme nakoupili kus za 28 Kč – a mazaně jsme vybírali větší velikosti, aby bylo víc materiálu.

Střapatý věnec

Jakkoli jsou vaše staré džíny rozedrané, jistě z nich můžete zachránit alespoň maličké čtverečky nebo obdélníčky – klidně i otřepané. Ty poskládejte a za pomoci tavné pistole připevněte ideálně k proutěnému základu na věnec – mezi jednotlivé proutky můžete kousky látky natlačit, aby lépe držely. Na ozdobu můžete udělat mašličku ze švu nohavic.

Foto: archiv redakce

Jestli hledáte nadčasový věnec na dveře nebo do předsíně, bude džínový ideální

Kapsář

Ustřihněte z kalhot nohavici a nožem na koberce rozpárejte švy u kapes, abyste je odpárali od kalhot. Nohavici sešijte na obou koncích – na jednom z nich přišijte poutka. Kapsy pak našijte na nohavici a máte hotovo. Hodí se k psacímu stolu nebo do koupelny.

Foto: archiv redakce

Práci zvládnete i bez pomoci šicího stroje. Pokud počítáte s tím, že do kapes budete dávat jen něco lehkého, můžete je přilepit nebo tavnou pistolí nebo jiným vhodným lepidlem, džínovina jím dobře nasákne a drží

Prostírání

Velmi jednoduše si z džínoviny můžete vyrobit prostírání. Proužky nemusíte dokonce ani pracně stříhat, ale stačí je natrhat ve zhruba podobné šířce – otřepané kraje jsou v tomhle případě dokonce žádoucí. Ideální je poskládat si je na stole, sešpendlit a sešít.

Foto: archiv redakce

Džínové prostírání je originální a praktickou dekorací, a navíc může mít přesně ty rozměry, jaké potřebujete

Zástěra pro zahradníka

Chystáte se na jarní práce na zahrádce nebo i na balkoně? Pak se vám hodí mít stále po ruce rukavice, nůžky na větve, ale i malou pilku… To všechno se vejde do kapsáře, který si můžete doslova a do písmene „vystřihnout“ ze starých kalhot a doplnit ještě pár kapsami navíc.

Foto: archiv redakce

Praktický kapsář můžete používat i na kolíčky a jít s ním věšet prádlo

Nákupní taška

Kalhoty se mohou stát během pár minut praktickou pevnou a velmi objemnou taškou na nákup. Stačí z nich odstřihnout nohavice kousek pod rozkrokem. Pak vypárejte švy na vnitřku nohavic a sešijte je k sobě tak, že vznikne vlastně džínová sukně – pak už stačí jen vyrobit ucho z pruhu látky se švem.

Foto: archiv redakce

Vaše nová džínová taška na nákup není zrovna nejlehčí a nejskladnější, ale zase se do ní vejde opravdu hodně – proto radíme velmi pečlivě přišít ucho, aby náklad uneslo

Univerzální sáček

Z užší nohavice můžete velmi snadno vyrobit i sáček. Stačí ji ustřihnout, ustřižený konec sešít – zručnější mohou vyrobit i oblé dno. Stranu se švem pak můžete ohnout, a vytvořit tak tunýlek pro provázek nebo šňůrku, záleží na tom, jaké využití sáčku dáte. Pokud ho naplníte kamínky nebo pískem, může být vtipnou zarážkou dveří, poslouží i jako sáček na cvičky, na kolíčky, na drobnosti do koupelny…

Foto: Archiv redakce

Pokud sáček plánujete na cvičky, nezapomeňte ho opatřit kapsičkou se zipem, hodí se na klíč nebo čip ke skříňce v šatně

Polštář s kapsičkou

Pokud si chcete z džínoviny vyrobit polštář, pak budete potřebovat větší velikost kalhot, rozhodně ne žádné slimky. Zajděte do sekáče pro pořádné mrkváče a nohavici ustřihněte v tom nejširším místě. Jeden šev rozpárejte a sešijte do tvaru obdélníku, který odpovídá velikosti a tvaru výsledného polštářku. Ze zbylé džínoviny vystřihněte například srdíčko, které bude ozdobou, ale i praktickou vychytávkou.

Foto: archiv redakce

Džínový polštář vyjde na pár korun, navíc si ho můžete dozdobit dle vlastního vkusu a potřeb

Originální květináč

Zbyly vám po dětech malé džíny, pro které už nemáte využití? A co z nich udělat květináč? Stačí, když je otočíte naruby, konce nohavic zagumičkujete. Pak je znovu obraťte na líc. Abyste kalhoty zatížili, nasypte do konců nohavic kamínky. Zbytek kalhot naplňte zeminou a nahoru vysaďte květiny – skvěle vypadají i převislé jahody.

Foto: archiv redakce

Garantujeme, že se za tímhle květináčem otočí každý. Zvlášť, když ho postavíte k plotu nebo k zábradlí. Odvážnější mohou vyplnit kameny a zeminou i dospěláckou velikost džínů

Džínové dekorace

Foto: archiv firem

Netroufnete si na vlastní džínové dekorace? Pak můžete sáhnout po těch, které nabízí naše rubrika Nákupy

Jak se vám líbí dekorace z džínoviny? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek