Hlavní obsah

Stop bolavým a oteklým nohám!

Foto: Thinkstock

Nohy by nám měly sloužit co nejdéle

Oteklé a bolavé nohy jsou noční můrou, ale i logickou reakcí našeho těla, když o ně nepečujeme správně. Škodí jim horko, jehlové podpatky, celkově nevhodná obuv i extrémní zatížení. Jak jim ulevit? Máme několik tipů!

Článek

Nohy jako konve. Tíží, bolí, omezují krok. Znají to servírky, letušky, tanečnice, zdravotní sestřičky i ženy z úklidových firem. Stát celý den na nohou zkrátka není žádný med. Lze ale vůbec únavě a bolesti dolních končetin předejít? Ano. Vhodnou obuví a elastickými punčochami, které působí preventivně proti otokům a vzniku křečových žil. (Podpůrné punčochové kalhoty lze zakoupit i v těhotenské variantě, která kromě zabránění otoků bojuje i proti celulitidě. Cena se pohybuje okolo 150 korun.) Když už ale cítíme, že s každým dalším krokem trpíme víc a víc a nohy potřebují úlevu jako sůl, je nutné jim ji dopřát.

Au, ta bolest je příšerná!

„Bolest jako taková je individuální záležitost a každému se uleví při něčem jiném,“ vysvětluje fyzioterapeutka Klára Nováková. Jako „univerzální“ recept však doporučuje střídavé koupele jako výborné tlumiče bolesti. „Při střídavé koupeli je dobré odšroubovat sprchu a přímým proudem vody masírovat bérce a svalovinu. Začínáme studenou vodou, a to po dobu jedné minuty, poté teplou – půl minuty. Končíme opět studenou vodou. Druhá varianta je na podobném principu, ale s tím, že máme obě vody ve vaničkách a střídavě přešlapujeme z jedné do druhé.“

Střídavé koupele nohy vzpruží a uvolní. Jednoznačně se nedá říci, jaká teplota je nejvhodnější, protože každému vyhovuje něco jiného. Vyhněte se ale až příliš ledové i horké vodě, neboť to v kombinaci při poruchách prokrvení nepůsobí příznivě.

Domácí lékárna: sůl nad zlato

Pro celkovou regeneraci je taktéž skvělým tipem solná lázeň. „Jedno kilo běžné kuchyňské soli rozpustíme ve vodě, ponoříme do ní nohy a necháme tělo, aby si nasáklo, co samo potřebuje. Tímto stylem se předchází především křečím,“ prozrazuje fyzioterapeutka recept na uvolnění. „Podpořit účinky lze i masáží, chladivými mastičkami nebo starou dobrou francovkou, která se vtírá do pokožky, vyjma tepen.“

Nohy vzhůru!

Známý recept na bolavé nohy je i jejich vyvýšení, kdy se z pozice ležmo nohy zvednou vzhůru a opřou třeba o zeď. Nejlepší je vypodložit je tak, aby byly o 30 cm výš než hlava, protože tekutina z otoků má volnou cestu k odtékání.

Dej sem hračku

Jestliže váš pes nebo dítě miluje molitanové míčky, nejspíš se k nim přidáte, protože tento malý kulatý zázrak dokáže poskytnout vašim nohám masáž, kterou potřebujete. Stoupněte si na něj chodidlem a stačujte proti zemi. Kousek po kousku masírujte každý centimetr, až skončíte u paty, poté si ho několikrát pod nohou „poválejte“ sem a tam: od paty k prstům, od prstů zpět k patě. Míček vám tak pomůže k uvolnění lýtkových svalů, kotníků a šlach, chodidla i nožní klenby. Určitě si jeden schovejte jen pro sebe, aby vám ho domácí mazlíček nezničil. Především ty z vás, které mají problémy s propadáním nožní klenby, tuto pomůcku ocení.

Foto: Thinkstock

Koupel a masáž udělá našim nohám dobře

Boty: vybírejte je správně

Důležitý je i výběr obuvi, jenž je často podceňován koupí nekvalitních bot z tržiště. Základem je jít botky vybírat v pozdějších odpoledních hodinách, protože nohy jsou oteklejší a takové, jaké budou po většinu času: větší. Noste s sebou „tahák“. Postavte se na list papíru, přeneste na nohu celou váhu, tužkou obkreslete linii a svůj výtvor vystřihněte. V obchodě porovnejte podrážku s nákresem. Jasně tak uvidíte, zda v ruce držíte úzkou, krátkou, dlouhou či jinak nevyhovující botu.

Otisk odhalí nedostatky

Dalším krokem je používání ortopedické pomůcky – vložek. Říkáte si, že je nepotřebujete? Chyba. Podporují nožní klenbu a ty gumové navíc tlumí tlak na chodidla, který se stupňuje s věkem. Na ploskách nohou se totiž s přibývajícími léty ztenčují tukové pružicí polštáře, takže jsou chodidla více namáhána. Myslete však na to, že vložky vám musí sednout jako ulité. Máte-li ty správné, teprve potom (a s nimi) se vydejte do obchodu pro nové boty. Obuv vybírejte zásadně zdravotní a na ceně nešetřete, a to hlavně u dětí. „V obou případech je lepší poradit se s ortopedem nebo odborníkem na technicko-protetickou péči či si nechat zhotovit otisk nohy, tzv. plantogram, podle kterého se vyrobí gelová vložka přímo na míru. Nevýhodou je ale vyšší cena,“ podotýká Klára Nováková.

Jehlové podpatky: Krása na úkor zdraví

Pro příznivkyně lodiček a botek na vysokém podpatku je tu jedna špatná zpráva. Nenoste je příliš často. Vyvýšená pata logicky dává zabrat špičkám nohou kvůli přenosu váze těla, což může zapříčinit jejich zkracování a chyby nášlapného systému, a tím i zavdat důvod pro trvalé následky. Jehly a klínky tedy pouze na sváteční příležitosti, a když už, tak ve výšce maximálně třech centimetrů. Druhý den je navíc třeba dopřát nohám péči, kterou předtím postrádaly. „Masáže, koupel, protáhnutí achillovky. To všechno vaše nohy ocení,“ uzavírá fyzioterapeutka Nováková.

A co děláte pro svůj lehký krok vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.