Článek
U výroby domácích čistidel i pracích a mycích přípravků zjistíte, že je to nejen zábava, ale také docela dobrý způsob, jak ušetřit nějakou korunu z rozpočtu – jsou totiž založené na velmi levných a dostupných surovinách. Ostatně, můžete se přesvědčit sami!
Tablety a prášek do myčky
Prášek může tvrdnout, a proto se nevyplatí dělat ho velké množství do zásoby
Mytí v myčce ušetří spoustu vody i času. Jestli chcete uspořit ještě navíc na tabletách nebo prášku, vyrobte si je. Budete potřebovat pouze jedlou sodu, práškovou sodu na praní, kuchyňskou sůl a kyselinu citronovou. Jen pro představu: kilo jedlé sody koupíte za cenu kolem 50 Kč, sodu na praní asi za 60 Kč za kilogram, sáček (40 g) kyseliny citronové stojí od 5 Kč.
Postup výroby je velmi jednoduchý – stačí smíchat díl jedlé sody, díl té na praní, půl dílu soli a půl dílu kyseliny citronové a uložit do dobře těsnicí sklenice nebo dózy, aby vzdušná vlhkost nezměnila prášek v kámen.
Tablety vyrobíte ze stejných surovin ve stejném poměru, jen do směsi kápněte pár kapek vody – a když říkáme pár, tak to i tak myslíme: na dávku, která vychází ze 100 g sody, stačí do deseti kapek. Už to umožní, abyste mohli výslednou hmotu natlačit do tvořítek na led a po zaschnutí vyklepnout. I tablety uchovávejte tak, aby nepohlcovaly vzdušnou vlhkost.
Ať dáte do zásobníku v myčce tabletu, nebo lžičku prášku, přidejte ještě pár kapek přípravku na mytí nádobí – ale opravdu jen kapky, protože jinak se při mytí vytvoří tolik pěny, že vám vyplaví kuchyň.
Čistič WC
Nepotřebujete drahé přípravky, vystačíte si se surovinami za pár korun
Až budete potřebovat z mísy či vany odstranit vodní kámen a různé usazeniny, nemusíte investovat do drahého čističe. Úplně stejně poslouží dvě lžíce jedlé sody, kterou po spláchnutí nasypete na stěny mísy a do odpadu. Pak na ni nalijte asi 200 ml octa a nechte působit – to, že bude pěkně bublat, je nejen normální, ale i žádoucí, neboť právě tím se povrch čistí. Kdybyste chtěli toaletu ještě vylepšit příjemnou vůní, stačí následně přidat do vody odpadu pár kapek esenciálního olejíčku a hned nesplachovat. Bezvadný fígl na provonění celého WC radí, abyste stejný olejíček nakapali na ruličku, na které je namotaný toaletní papír – po celou dobu bude krásně vonět.
Domácí aviváž
Nemusíte se starat, zda vám došla aviváž, ocet totiž máte doma jistě vždy
Proč dáváte k prádlu aviváž? Jestli proto, aby bylo krásně měkké, aby se z něj vypraly soli nebo minerály z vody a chemie z prášku, pak postačí i přírodní varianta – obyčejný ocet s vodou v poměru 1 : 1 (případně s pár kapkami oblíbeného esenciálního oleje pro provonění). Na jedno praní se používá dávka do jednoho decilitru, kterou nalijete do přihrádky v pračce, kam běžně dáváte aviváž. A je hotovo. Výhodou je, že tahle směs vám ještě vyčistí pračku.
Vyčistěte koberec
Výhodou čističe ze sody, octa a vody je, že není agresivní a koberci nemůže uškodit
Občas něco spadne ze stolu, někdy vylijete kávu nebo možná přinesete bůhvíco na podrážce bot... A je tam – skvrna na koberci. Jak ji spolehlivě vyčistit? Než se pustíte do všemožných experimentů, vyzkoušejte jednoduchý čistič ze tří surovin. Potřebné množství prostředku si vyrobíte podle velikosti skvrny – čistič nejde schovávat, takže zbytek můžete nalít do WC nebo s ním vycídit spáry mezi obkladačkami v koupelně.
Na výrobu potřebujete opravdu jen jedlou sodu, ocet a vodu. Začněte tak, že do dvou polévkových lžic sody přidáte rovnou lžičku octa a vody, zamíchejte a počkejte, až dobublá. Postupně tak vytvoříte kašičku a tu lžičkou naneste na skvrnu. Nechejte ji chvíli působit, lehce vykartáčujte a potom vysajte vše, co na koberci zbylo. V sáčku vysavače poslouží soda jako lapač pachů, takže splní i druhou roli.
Vyzkoušeli jste výrobu domácích přípravků? Napište nám své zkušenosti!