Článek
Podle prognostiků z university v Bostonu se naše bydlení definitivně promění někdy kolem roku 2021. V té době prý lidé dokonale ovládnou alternativní zdroje energie a osvojí si takové technologie, díky kterým se rozloučí s klasickými tvary domů, bytů a nábytku. Nejvýraznější proměnou pak projdou kuchyně. A důvod?
Může kuchyň sama vařit?
Už dnes se můžete přesvědčit o tom, že díky umělým kamenům je možné vyrábět opravdu velmi bizarní tvary nejen kuchyňských linek, ale v podstatě jakéhokoli interiérového vybavení. Nejvýraznější proměnou však projdou spotřebiče!

Kuchyňské moduly budou schopny samy připravovat pokrmy. Ale pozor, tato kuchyň „Z Island“ již existuje a její autorkou je slavná architekta Zaha HadidFoto: Zaha Hadid Architects
„Na první pohled se nic nezmění, neboť se předpokládá, že lidé nebudou ochotni změnit dosavadní stravovací návyky a tradiční způsob přípravy potravin. Kuchyň tedy bude dál obsahovat veškeré dosavadní vybavení, byť ergonomicky uspořádané v jednom monolitém bloku. Bude ale plně inteligentní, a tedy schopná nabídnout i zcela automatizovanou přípravu pokrmů nebo asistenci při vaření,“ vysvětluje interiérový specialista Jaroslav Vaňek z pražské ČVUT.
„Díky čidlům kuchyň rozpozná jednotlivé potraviny, řekne vám, které chybí, a eventuálně je sama objedná s dodávkou do domu. Vy je pak rozbalíte, uložíte do hrnců nebo přípravných boxů připomínajících klasické trouby. Kuchyň je zpracuje sama nebo vám řekne, co máte dělat a jak připravit zamýšlené jídlo,“ upřesňuje svoji vizi odborník.
Beztížné stavy v koupelně
Koupelna už svou budoucnost zná a již dnes je možné si pořídit různé systémy, které nabízejí i celou řadu skutečně terapeutických procedur.

Koupelna budoucnosti by se měla starat o ideální vyladění vašeho psychofyzického stavuFoto: Home Design
Vědci uvažují zejména o uzavřených kójích, ve kterých se člověku dostane veškeré hygienické péče a zároveň zde bude zažívat pocity beztíže. Uvolní se tím veškeré svalové staženiny vzniklé stresem nebo fyzickým přetížením. „Floatační tanky – floating tanks –, ve kterých se člověk vznáší díky silnému roztoku mořské soli, jsou toho předzvěstí,“ uvádí designér Radim Věntus ze studia Maxim Design.

Takzvané floatační tanky se využívají již 40 let a je možné v nich zažívat blahodárné stavy beztížeFoto: Floating Andromeda
Hibernace v ložnici a byt jako domácí lékař
Ložnicím bude vládnout hibernační spánek. Inteligentní lůžko vám večer samo provede diagnózu psychického a fyzického stavu, a podle toho naordinuje délku spánku.
Obývací pokoje se promění v mediální místnosti. Obydlí totiž budou již plně inteligentní a zvládnou i vyhodnocovat vaše psychofyzické rozpoložení. Ani dnes přece není problém změřit na dálku vaši teplotu. Stejně tak se dá sledovat váš srdeční tep, krevní tlak, zda se potíte a podobně. Ani rozbor kvality vzduchu v prostoru už není technický problém. Tak proč toho nevyužít?
Díky využití těchto možností při vašem příchodu domů centrální systém upraví intenzitu osvětlení, a pokud zjistí, že jste v ohrožení například chřipkou, dají pokyn kuchyňskému modulu k přípravě vhodného vitaminového nápoje. „Veškerá budoucnost bydlení je tedy definována péčí o zdravotní stav uživatele obydlí, a platí to zejména v oblasti prevence,“ dodává architekt Jaroslav Vaněk.

Vize architektů a designérů hovoří jasně, pravoúhlé tvary se stanou minulostíFoto: 3D total
Čtvercové místnosti jsou minulost!
Ovládnutí nových technologií zpracování umělých materiálů dovolí v blízké budoucnosti stavět domy a vyrábět nábytek zcela nezvyklých tvarů. Klasické čtvercové místnosti a pravoúhlý nábytek se brzy stanou minulostí! Už dnes se takové výrobní postupy testují, ale jejich použití v běžné praxi je stále ještě velmi nákladné. Ovšem pozor, první návštěvníci z budoucnosti se objeví už velmi brzo, a to dokonce v Česku!

Vila projektovaná Janem Kaplickým se podobá domům z blízké budoucnostiFoto: Future Systems
Domy budoucnosti jsou už naprojektované
Někteří architekti předchází svou dobu a navrhují domy, které se podobají těm z budoucnosti. Slavné britské studio Future Systems projektuje celou řadu staveb s využitím technologií používaných pro stavbu raketoplánů a vesmírných stanic. Jeho zakládajícím členem byl původem český architekt Jan Kaplický, autor známého projektu „Chobotnice", tedy národní knihovny v Praze. Před svou smrtí navrhl rodinný dům, o němž se u nás také často diskutuje. Je součástí developerského projektu připravovaného nedaleko zámku Konopiště.

Myslíte, že se díváte do budoucnosti? Omyl, takto by měla vypadat ložnice v domě navrženém Janem Kaplickým před více než šesti lety!Foto: Future Systems
Láká vás blízká budoucnost plná oblých tvarů, nebo se pak raději přidáte k těm, pro které je hranatý stůl a pravoúhlý dům nepostradatelnou klasikou?