Hlavní obsah

Test opalovacích krémů: Fungují?

Foto: Thinkstock

Bez ochranných prostředků se nesluňte

13. 7. 2010

Je nějaký opalovací krém opravdu bezpečný? Existuje takový, který skutečně ochrání naše děti i nás před spálením a přitom se nesmyje? Odpověď zní: Reklamy nelžou, jsou krémy, které fungují!

Článek

Časopis TEST

Základním požadavkem na opalovací přípravky je poskytování ochrany před negativními účinky slunečního záření. Proto má každý opalovací přípravek stanovený stupeň ochrany, který určuje její míru jak v oblasti UVB záření (rakovina kůže, spálení kůže), tak UVA záření (stárnutí kůže, při vysokých dávkách rakovina kůže).

Ochrana nejen při koupání

Počet případů rakoviny kůže raketově narůstá. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky došlo v České republice za posledních patnáct let k 90% nárůstu výskytu nebezpečné formy této zhoubné choroby. Každoročně onemocní maligním melanomem kůže více než patnáct tisíc lidí, z toho ročně zemře 300 lidí. Negativní efekty vlivu slunečního záření na lidskou kůži nespočívají jen v možnosti vzniku nádorů. Nadměrné slunění způsobuje stárnutí kůže, nežádoucí pigmentaci a UVB a zejména UVA záření se prokazatelně podílí na snížení imunity.

Na vině je životní styl, kult hnědé pokožky, mocně živený módou solárií, a opalování se či spíše „opékání se“ u moře. Kromě životního stylu hraje velkou roli podceňování kosmetických ochranných přípravků. I při běžném pohybu na slunci s odhalenou pokožkou bychom neměli volit ochranný faktor nižší než 15.

Ještě větší závažnosti nabývá ochrana dětí. Jejich kůže je v porovnání s kůží dospělého člověka mnohem citlivější a sluneční záření ji může snadno poškodit.

K častým chybám při opalování patří ignorování správného použití krémů. Lidé pravidelně vynechávají mnohé oblasti těla (byť sluneční paprsky si nevybírají a pronikají i oblečením), nedodržují doporučené množství pro aplikaci (je ve skutečnosti překvapivě velké) a především nedodržují pravidelné intervaly pro opakovanou aplikaci.

V prvních letech života jsou poškození DNA kůže po spálení nepozorovatelná. V průběhu času se však záření sčítá a vede ke vzniku klinického obrazu chronického poškození, tzv. stařecká kůže se svrběním, suchostí, vráskami, pigmentovými skvrnami a s nadměrným rohovatěním. V těchto ložiscích se lehce vyvíjejí kožní nádory.

Kosmetika nejenom pro děti

Ačkoliv se test zaměřil na ochranné přípravky určené dětem, velice často je používají i dospělí. V tomto případě vskutku platí, že co je vhodné pro dítě, je vhodné i pro dospělého. V testu byla zastoupena jak drahá kosmetika, tak levnější z drogerií a marketů. Celkově výsledky vyznívají pozitivně. Deklarovaný ochranný faktor jak v oblasti ochrany před UVB, tak před UVA zářením byl u naprosté většiny testovaných výrobků potvrzen laboratorními zkouškami.

Výjimkou mezi testovan