Hlavní obsah

Máte povislou kůži na krku? Zkuste omlazující tipy, které fungují!

Foto: Thinkstock

Svůdný krk? Jedině bez vrásek a povislé kůže! Poradíme vám, jak toho dosáhnout...

29. 8. 2014

Objevte nejlepší tipy na obranu před stárnutím krku. Postupujte od běžné péče o pokožku až po speciální cviky a správnou polohu při spánku, které vás před takzvaným krůtím krkem zachrání.

Článek

Kůže na krku často stárne dřív než ve tváři, a pokud nechcete skončit s krabatým krkem, věnujte čas péči o ni co nejdřív. Ochablou kůži na krku nemůžete pod rolák nebo šátek skrývat navěky.

Co způsobuje krůtí krk?

„Kůže na krku je jemná s velmi malou vrstvou podkožního tuku, a tak postrádá mazové žlázy, které ji chrání před vysycháním a vnějšími vlivy. Rychleji ztrácí vlhkost a vysušuje se," vysvětluje dermatolog Radim Strnadel.

Velkým nepřítelem je sluneční záření, na slunci stárne kůže mnohem rychleji a mohou se na ní objevovat pigmentové skvrny. Dalším faktorem je ztráta elasticity pokožky krku – stav, kdy se z tkání vytrácí kolagen. Málo elastická kůže je povadlá a vrásčitá. Vzhled krku také ovlivňuje pružnost svalu, který vede od hrudní kosti až těsně pod bradu. Proto nevěste hlavu a s prevencí začněte už dnes!

Péče o pleť je celoživotní proces

Nejdůležitějším krokem, pokud jde o preventivní péči o pleť krku, je používání ochranného krému. „Nemusíte ani používat speciální produkt, stačí si vybrat denní hydratační krém s ochranou proti UVA a UVB záření a aplikovat ho hned po ránu. V závislosti na barvě vaší pleti budete možná častěji potřebovat SPF 30, ale i tmavá pleť potřebuje alespoň SPF 15," radí kosmetička Pavla Jiránková.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Beautycycle Water Hydratační denní krém SPF 15 UVB/UVA, 385 Kč, Avon Anew Platinum denní krém SPF 25, 258 Kč, Olay Complete All Day UV hydratační krém SPF 15, 220 Kč

Neméně důležité je použití nočního hydratačního krému s retinolem a kyselinou hyaluronovou pro zpevnění pokožky (Vichy Liftaktiv Retinol HA, Renovia, Lumene Complete Rewind). Pokud máte navíc problémy s nestejnoměrným zabarvením pleti na krku, provádějte peeling krku pokaždé, když ho děláte na obličeji, nejlépe jednou týdně.

Rada: Při roztírání přípravků na krk postupujte vždy od dekoltu směrem k bradě. Tímto pohybem kůži vypínáte, v opačném směru byste jen podporovaly vznik vrásek.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Vichy Liftactiv Retinol HA, noční korektivní péče proti vráskám, 835 Kč, SynCare Renovia noční krém, 490 Kč, Lumene Complete Rewind omlazovací noční krém s retinolem, 557 Kč

Preventivní cvičení

I přesto, že o pokožku pečujete správně, měli byste provádět poměrně jednoduché cvičení, kterým si udržíte krční svaly v dobrém stavu. Tyto čtyři cviky provádějte nejlépe každý den:

  • Vytáhněte špičku jazyka nad horní ret a současně co nejvíce předsuňte bradu. Vydržte po dobu 10 sekund a celkem 10krát cvik zopakujte.
  • Zakloňte hlavu a 10 sekund se dívejte na strop, pak hlavu vraťte zpět do běžné polohy. Opakujte 10krát.
  • Přetáhněte spodní ret přes horní tak vysoko, jak můžete, a 10 sekund v této pozici vydržte. Opakujte 5–10 krát.
  • Zavřete ústa a špičkou jazyka udělejte 10x kroužek ve směru hodinových ručiček. Poté cvik zopakujte 10x v opačném směru. Tento cvik má dvojí účinek, bojuje proti krůtímu krku a zároveň stimuluje krevní oběh.

Správné držení těla v posteli

S ohledem na prevenci proti stárnutí krku je nejlepší spát na zádech, jedině tak je krk pěkně vytažený. Spěte buď s jedním nepříliš naducaným polštářem, nebo i bez něj. I když to během spaní moc neuhlídáte, věřte, že čím déle budete mít bradu blízko hrudníku, tím spíš se vám nadělají na krku rýhy a ochabnou krční svaly. Ostatně i přes den se snažte mít hlavu spíš vzpřímenou než svěšenou.

Dáte přednost těmto jednoduchým krokům, nebo raději utratíte spoustu peněz za chirurgický zákrok?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.