Hlavní obsah

Umyvadlo na desku: Koupelně dodá šmrnc i místo navíc

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Umyvadlo postavené na desce je v posledních letech stále oblíbenější. Kromě atraktivního vzhledu a větší svobody při výběru má ale i jisté nevýhody. Než se jím necháte zlákat, tak raději zvažte obě jeho tváře.

Článek

Při rekonstrukci koupelny se dá udělat celá řada chyb a opravdu zásadní je nesprávný výběr vybavení. Důležité je dobře zvolené umyvadlo, které by mělo být estetické, praktické, funkční a pohodlné na používání. Všechny tyto vlastnosti může splňovat i umyvadlo položené na desku, jen je třeba předem zvážit i jeho možná negativa.

Rozmanité materiály i tvary

Umyvadlo postavené na desce je dobrá volba do moderního a minimalistického stylu i pro ty, kdo si potrpí na nadčasový a unikátní design. Působí vzdušně a vybrat si lze z velkého množství velikostí i materiálů. Odolná a cenově dostupná je keramika a v nabídce je také luxusně vypadající umělý kámen či mramor. Méně typické je sklo – čiré, barvené nebo jinak povrchově upravené. Toužíte po trošce přírody? Pak přemýšlejte o dřevěném umyvadle ze speciálně upraveného či exotického matriálu.

Protože se umyvadlo nepřichytává ke stěně, na výběr je mnoho exotických tvarů. Nejoblíbenější jsou umyvadla kruhová či oválná, v moderních koupelnách vyniknou i hranatá, případně různě vykrajovaná nebo tvarovaná. A když se vám jednoho dne přestane líbit, je poměrně snadné vyměnit ho za jiné.

Foto: pirke, Shutterstock.com

Velkou výhodou umyvadel na desku je široký výběr tvarů

Jak vybrat desku pod umyvadlo

I desky se vyrábějí z různých materiálů v široké nabídce barev, vzorů a textur. Vždy dbejte na to, aby se jednalo o voděodolný materiál, například kámen či mramor, případně s hloubkovou impregnací. Hrany desky by měly být lepeny vodotěsným polyuretanovým lepidlem.

Zda umyvadlo na desku postavíte na střed, nebo ke kraji, záleží čistě na vašich preferencích a dispozicích místnosti. Můžete tak na desce získat prostor na odkládání věcí a pod ní další úložiště: hodí se skříňky či poličky, případně odpadkový koš nebo koš na prádlo. Úložné prostory pod umyvadlem mají ještě jednu výhodu – pomohou schovat odtokový sifon.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

V závislosti na tom, jak velkou desku zvolíte, získáte nový prostor na odkládání věcí

Jak na výběr a umístění baterie

Větší svobodu máte i při výběru vodovodní baterie. Umyvadla na desku nemají většinou otvory na baterii, můžete ji tak umístit v podstatě kamkoliv. Nejčastěji se upevňuje na stěnu, případně na desku za umyvadlem. Když zvolíte umístění na desku, je nutné nechat mezi umyvadlem a zdí minimálně 10 cm prostor. Ideální jsou stojánkové baterie vysoké alespoň 30 cm. Někteří výrobci nabízejí nakloněné baterie, které spolu s prodlouženou výškou zajistí, že voda poteče přímo k odtoku a nebude cákat okolo.

Potíže s úklidem

Menší umyvadlo může na desce volně ležet a být upevněné pouze u odtoku, větší kusy je lepší k desce přilepit silikonem i podél spodní hrany. Značně si tím usnadníte úklid, protože silikon spoj mezi deskou a umyvadlem utěsní a špína se v něm nebude tolik usazovat. Jinak je totiž čištění spoje poměrně obtížné a vyžaduje notnou porci trpělivosti. Špína, mastnoty a nečistoty se snadno usazují a špatně se odstraňují, hrozí tedy, že se zde při nedostatečné péči vytvoří plíseň.

Foto: xalien, Shutterstock.com

Vodovodní baterii lze umístit na samotné umyvadlo, mnohem pevněji ale drží na desce nebo ve zdi

Přepad ano, nebo ne?

Při plánování koupelny nezapomeňte, že většina volně stojících umyvadel nemá přepad, při chvilce nepozornosti tedy snadno přetečou. Modely s přepadem samozřejmě seženete, jen si tím značně omezíte výběr. V rodinách s mladšími ratolestmi, které by vám mohly domácnost snadno vytopit, je však nejspíš oceníte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek