Hlavní obsah

Vánoční květiny: Tyhle hrnkovky vám byt krásně ozdobí i provoní!

Foto: Stars for europe

Vánoční hvězda v červené barvě bude slušet bíle prostřenému stolu

Přispět ke sváteční atmosféře můžou i hrnkové rostliny. Mezi vánoční druhy patří typická hvězda, ale také vánoční kaktus, hyacinty nebo třeba bramboříky. A na zahradě? Cesmína!

Článek

Pro pěstování hrnkových rostlin, jež se označují jako vánoční, platí obdobná pravidla – dávejte pozor na teplotu v místnosti, obezřetně je zalévejte, dopřejte jim potřebnou míru světla a vlhčí vzduch.

Vánoční kaktus

Malá hrnková rostlina zaujme květy i článkovými stonky. Vánoční kaktus nejčastěji zdobí narůžovělé květy, byť barevná škála může být širší. Označuje se jako krátkodenní rostlina – kvete ve dnech, kdy se dny krátí.

„Vánoční kaktus v době květu uvítá nižší teplotu, asi 15 až 18 °C, ale dobře snese i běžnou pokojovou teplotu kolem 21 °C,“ uvádí zahradnice Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis. Má rád hodně světla. Nyní ho mírně zalévejte a v teplém interiéru i opatrně roste. Po odkvětu výrazně omezte zálivku a důkladně zalévat začněte až v březnu. Koncem jara či zkraje léta ho můžete přemístit i na balkon.

Foto: Profimedia

Květy vánočního kaktusu můžou být i v oranžové barvě

Foto: profimedia

Pro vánoční kaktus jsou typické skloněné článkové stonky, které dekorují zajímavě tvarované květy. Podpořit kvetení vánočního kaktusu zase v příštím roce můžete i tím, že ho od konce května do počátku září budete venku letnit

Populární hyacinty

Ani s hyacinty si netřeba příliš lámat hlavu, dají se koupit i teď. Na nich si lidé nejvíce cení bohatá květenství, barevnou variaci a omamnou vůni. Hyacinty kvetou několik týdnů, nejlépe jim bude v místnosti, kde teplota nepřesahuje 20 °C. Dopřejte jim také světlo (nikoli přímé sluneční paprsky, které se můžou objevit i v zimě) a potřebnou zálivku. Další možnost nabízí pěstování cibulí jen ve sklenici s vodou. Po odkvětu se cibule hyacintu většinou vyhazují.

Foto: profimedia

Aby hyacint kvetl co nejdéle, vyplatí se kupovat ho ještě nerozvitý. Barvu květenství lze odhadnout podle barvy cibule. Ze světlé cibule budou bílé, z tmavých modrofialové a růžové, stále častěji se objevují i hyacinty červené. Na barvu květu může odkazovat i barva květníčku

Foto: Profimedia

Velmi aromatický hyacint může po určitý čas nahradit i interiérové vůně

Barevné bramboříky

Květy bramboříků jsou velice pestré, nabízí se druhy s bílými, růžovými, fialovými či tmavě červenými květy. Rostlinu můžou zdobit i několik měsíců. Rovněž bramboříkům se bude dařit v prostředí s nižší teplotou. „Moderní odrůdy jsou však vyšlechtěné i pro běžnou pokojovou teplotu a nabízejí se v různých velikostech, od miniaturních až po XL,“ připomíná Miroslava Paclová.

Zalévejte je výhradně do podmisky, jinak budou husté lístky na hlíze uhnívat. Snesou i méně osvětlené místo a prospívá jim vlhčí prostředí. Květináč můžete postavit například do podmisky, kam jste nejprve nasypali trochu keramzitu.

Foto: profimedia

Pokud si chcete brambořík uchovat i po odkvětu, postupně snižujte zálivku, až přestanete zalévat úplně a lístky uschnou. Nechte ho 2 až 3 měsíce odpočinout a pak ho začněte znovu zalévat. Nejpozději v době, kdy se na hlízce objeví mladé lístečky

Foto: Profimedia

Hrnkovku si nechte v obchodě dobře zabalit a směřujte hned k domovu, aby neprochladla

Vánoční hvězda

Krásně dekorativní nejsou květy, ale listeny (malé květy vidíte uprostřed barevných listenů). Tradiční tmavě červené barvě zdárně konkurují i jiné, včetně béžové, nažloutlé, růžové, půvabné jsou i žíhané. „Existují různé tvary této rostliny – pyramida, mini varianty, s jedním či více výhonky a velké dekorativní květiny,“ říká Stanislava Mele ze společnosti Tesco.

Vánoční hvězda nesnáší prostydnutí a průvan. Naopak má ráda dostatek světla, rozumnou zálivku (v podmisce se nesmí držet voda) a běžnou pokojovou teplotu. Po odkvětu na čas snižte zálivku.

Foto: Stars for europe

Vánoční hvězda a jedna z efektních variant, jak ji využít v interiéru

Foto: Stars for europe

Aby vánoční hvězda příští rok znovu vykvetla, měla by mít v září už jen 9 až 10 hodin denního světla. Pilní jedinci ji po zbylý čas zavírají do skříně nebo balí do tmavého papíru, případně obojí. Stoprocentní jistotu nových květů sice nikdo nezaručí, ale proč to nezkusit

Tip na zahradu

Z Anglie k nám už před lety dorazil milý zvyk – pěstování cesmíny. Pro někoho je stejně symbolická jako vánoční hvězda v interiéru. Cesmín je několik druhů, v našich podmínkách se nejlépe osvědčila cesmína ostrolistá se zoubkovanými listy. Kromě nich potěší i dekorativní plody, nejčastěji červené.

Cesmínám se daří v humózní půdě a na polostinném stanovišti, vadí jim přímé slunce. Nebojte se naopak velké zimy, tyhle keře se dokážou dobře vzpamatovat i z velkých mrazů. Když odstřihnete namrzlé větve, vyraší nové.

Foto: Profimedia

Cesmína ostrolistá patří mezi stálezelené keře. Pro většinu těchto cesmín platí: abyste se dočkali plodů, je třeba poblíž sebe pěstovat samčí i samičí rostlinu (plody porostou na samičí). Ale některé kultivary jsou samosprašné neboli oboupohlavné

Foto: Útulné zahrady

Cesmína ostrolistá Ferox Argentea je zajímavý samčí kultivar, který nevytváří plody, ale je okrasný výrazně ostrými barevnými listy

Bez které vánoční rostliny si nedovedete představit blížící se svátky?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek