Hlavní obsah

Velikonoční cake pops

Hodnocení:
(77)
Foto: ltummy, Shutterstock.com
Doba přípravy
1 hodina
Doba vaření
20 minut
Náročnost
střední

Očekáváte v pondělí příval koledníků? Upečte jim roztomilá dortová lízátka! Spotřebujete na ně i ořezky koláčů nebo dortu a ozdobit je můžete na tisíc způsobů.

Ingredience pro:
20 kusů
Na těsto:
 • 70 g polohrubé mouky
 • 1/2 lžičky kypřicího prášku do pečiva
 • 1 špetka soli
 • 90 ml vody
 • 30 g másla
 • 1 vejce
 • 80 g cukru krupice
Na spojení:
 • 100 g mascarpone
 • nutella
 • arašídové máslo
 • karamelové kondenzované mléko
Na dokončení:
 • 200 g bílé čokolády
 • gelové potravinářské barvivo
 • cukrový posypek
Článek

Oblíbená dortová lízátka můžete připravit dvojím způsobem: buďto pomocí speciální silikonové formy, se kterou je upečete přímo v daném tvaru, anebo postupným tvarováním z již upečeného piškotového těsta. První způsob je jednodušší, výhoda druhého je ta, že náplň je vláčnější (díky použití pojidla) a můžete takto spotřebovat i zbytky již upečeného koláče, odřezky dortu nebo třeba kupovaný piškot.

Postup:

Krok 1: Pokud pečete vlastní korpus, začněte tím. Mouku prosijte do mísy s práškem do pečiva a přidejte špetku soli. Vodu a máslo dejte do kastrůlku a ohřívejte, dokud se máslo nerozpustí. Vejce vyšlehejte při nejvyšší rychlosti šlehačem, přisypávejte cukr a šlehejte až do pěny. Poté snižte rychlost na nejnižší a po lžících zašlehávejte mouku a máslo.

Foto: 123rf.com

S výzdobou si můžete opravdu vyhrát

Krok 2: Těsto nalijte na menší plech s vyššími okraji vyložený pečicím papírem a pečte 15 až 20 minut v troubě vyhřáté na 180 °C. Upečené těsto nechte na roštu vychladnout. Druhá možnost je těsto nalít do speciální formy na cake pops. V tom případě pak přikryjte vrchní části formy a pečte jen 15 minut.

Foto: svetcukraru

Těsto smíchané s mascarpone a dalšími dobrotami je o poznání vláčnější než to pečené rovnou ve tvaru kuliček

Krok 3: Při použití plátu rozdrobte vychladlé těsto úplně najemno. Mascarpone promíchejte s asi 4 lžícemi nutelly, salka, arašídového másla nebo třeba marmelády a důkladně zapracujte do těsta. Vytvořte asi 20 kuliček, překryjte je potravinářskou fólií a nechte v lednici minimálně hodinu zatuhnout. Pro ulehčení tvarování můžete použít i speciální tvořítka, díky kterým vytvoříte úhledné kytky, lístky či srdíčka.

Foto: svetcukraru

Lízátka můžete nechat zaschnout také „hlavou dolů" na pečicím papíře

Krok 4: Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni, obarvěte několika kapkami cukrářského barviva (nebo kupte již obarvenou cukrovou polevu) a namočte do ní konce špejlí na lízátka, které následně napíchněte do každé kuličky. Takto napíchané kuličky dejte ještě chvíli odpočinout do chladu, aby se poleva lépe nanášela.

Foto: pixabay.com

V cukrářských potřebách a větších supermarketech koupíte i již obarvené polevy

Krok 5: Vychlazené kuličky namočte do polevy a pomalu otáčejte, aby se poleva rovnoměrně roztekla po celém obvodu. Poté obalte v barevném zdobení a zapíchněte do krabice s dírkami, polystyrenu nebo třeba aranžovací pěny. Nechte zatuhnout.

Foto: svetcukraru

Stejně dobře si ale vystačíte s obyčejnou čokoládovou a barevnou rýží

Tip: Veškeré potřeby (špejle, formičky i vychytávky na zdobení) zakoupíte v cukrářských potřebách (Svět cukrářů, Dortisimo, Fiala) nebo větších supermarketech. Pro podrobný návod pak mrněte na naše video o výrobě cake pops.

Dodržují se u vás ještě velikonoční tradice, nebo koledníka už nepotkáte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek