Hlavní obsah

Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit?

Foto: bauknecht

Rychlost, úspora energie, bezpečnost a minimální nároky na údržbu – to jsou hlavní přednosti indukčních varných desek, které se nabízejí v různých velikostech

Plánujete novou kuchyňskou linku? A máte doma volně stojící spotřebiče? Možná chcete některé zachovat, jiné vyměnit za nové vestavěné. Půjde to bez problémů? Čtěte!

Článek

Vestavné spotřebiče šetří místo, nikde „nevykukují“, takto zařízená kuchyně vypadá dobře. Naopak volně stojící spotřebiče se snadněji vymění, hned je zapojíte a neřešíte rozměry. Zaberou však často více místa a kuchyně nepůsobí tak esteticky. Chcete zabudovat do nové linky starší spotřebiče anebo vyměnit ty starší vestavěné? Víme, na co se připravit!

Zabudovat volně stojící spotřebiče? Jde to!

Přestože se můžete setkat s názorem, že se volně stojící spotřebiče nemají integrovat do kuchyňské linky, ať už z pohledu designu, nebo kvůli správné funkci, někdy to možné je. „Já sám teď řeším obestavbu lednice a mrazáku, oba spotřebiče mám volně stojící. Prakticky to znamená, že zepředu zůstanou vidět dvířka těchto spotřebičů, a na zadní straně linky je třeba dořešit odvětrávání – buď tam bude mřížka, nebo prostor zůstane volný,“ vysvětluje Miroslav Veselý ze společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče.

Foto: Electrolux

Nová řada Electrolux Inspiration nabízí barevné modely volně stojících kombinovaných chladniček, které by bylo škoda ukrývat do linky (za 19 590 Kč). Navíc když spotřebič může doplnit neméně designově pěkná kompaktní myčka nádobí ESF2300 pro 6 osob (za 9500 Kč)

Foto: siemens

Vestavné spotřebiče v kuchyňské lince budou vždycky vypadat dobře, což je i případ myčky SN 66V092EU, indukční varné desky EH 885 DC 12 E studioLine, chladničky s mrazničkou KI 39 FP 70 studioLine, pečicí trouby HB 78GB590 i parní trouby HB 26D555 (například varná deska za 35 990 Kč)

Výměna poprvé: volně stojící za vestavné

Možná máte linku v dobrém stavu a chcete měnit jen spotřebiče – volně stojící za vestavné. „Taková výměna je možná, ale musíte tomu přizpůsobit elektroinstalace, rozvod vody a jiné," říká Regina Netolická z firmy KUCHYNĚ Gorenje.

„Například u výměny sporáku za vestavnou troubu a varnou desku je potřeba navíc řešit i korpus pro vestavnou troubu a pracovní desku pro instalaci varné desky. To platí i u výměny volně stojící lednice za vestavnou – opět potřebujete nový korpus a dvířka. Odvětrání vestavné lednice se zajišťuje cirkulací vzduchu pomocí větrací mřížky v soklu kuchyně,“ dodává Regina Netolická.

Foto: indesit

Volně stojící myčka nádobí DSG 573 NX pracuje v energetické třídě A a zaujme nerez provedením i svými úspornými rozměry: při šířce 45 cm pojme až 10 sad nádobí

Foto: siemens

Nový výsuvný stolní odsavač par LD97AA670 studioLine představuje technologickou i designovou lahůdku. Integruje se za varnou desku přímo do pracovní plochy kuchyňské linky a vysunete ho jedním dotykem prstu jen tehdy, když ho budete chtít používat (za 46 990 Kč)

Další řešení

K dalším volně stojícím spotřebičům v kuchyni dodejme, že:

  • Mikrovlnná trouba:Vadí, pokud by se dotýkala korpusů linky. Nevadí, když ji dáte na polici nebo třeba i za dvířka do skříňky, pokud uvnitř linky z každé strany ponecháte 5 až 10 centimetrů, aby „větrala“ a mohla se dochladit.
  • Pečicí trouby: Zde je třeba otázku „větrání“ ještě pečlivěji zvážit, protože na rozdíl od mikrovlnných bývají v provozu déle.
  • Sporák:Lze ho integrovat do nové kuchyňské linky, ale v tomto případě lidé mnohdy sporák chtějí měnit za varnou desku, a tu je třeba vždy vestavět.
  • Myčka, případně i pračka: Dají se zabudovat do linky v případě, že lze sundat jejich horní desku. „Běžná výška pracovní plochy se pohybuje kolem 85 cm, což je i výška mnohých volně stojících myček nádobí a lednic – takže by se vám nevešly,“ uvádí Miroslav Veselý.
Foto: whirlpool

Běžná výška vestavných trub je 60 cm. Kdybyste si však pořídili kompaktní spotřebič o výšce 45 cm, chybějící centimetry lze dorovnat ohřevnou zásuvkou WD 142 IX – předehřeje nádobí, hrnky i příbory podle vašeho požadavku od 30 do 85 °C (cena od 6500 Kč)

Výměna podruhé: vestavné za vestavné

Máte starší linku, kterou neplánujete měnit, avšak některé vestavné spotřebiče už dosluhují? „Spotřebiče od stejné značky většinou lze vyměnit, aniž byste museli řešit úpravu linky. Ostatně nové modely mívají stejné rozměry právě proto, aby snadno nahradily ty původní,“ uvádí Kateřina Smutná ze společnosti Miele. Pak jen nezapomeňte na jejich správnou údržbu, což vám prozradíme v článku Manuál pro hospodyňky: jak čistit domácí spotřebiče.

Foto: Bosch

Máte doma starou ledničku? Pak neřešte, zda a jak ji integrovat do linky, a zvažte nákup modernějšího spotřebiče. Mezi letošní novinky patří kombinovaná chladnička s mrazničkou KGN 36XL30 v energetické třídě A++ s automatickým odmrazováním NoFrost (za 23 490 Kč)

Foto: Hotpoint

Na sporáku vařila vaše maminka a ani vy tento zvyk nechcete měnit? Možná však vyměníte památeční spotřebič za modernější verzi, například za kombinovaný sporák C 35S P6 (X) R/HA S s elektrickou troubou s možností volby 7 programů a se 4 plynovými varnými zónami (za 13 490 Kč)

Foto: Indesit

Ukázka provedení vestavných spotřebičů – chladničky, varné desky, pečicí trouby, myčky a pračky

Foto: Indesit

Ukázka použití volně stojících spotřebičů – kombinované chladničky, pračky, sušičky, myčky, sušičky a sporáku

A co vy? Už jste se rozhodli, že si kuchyni doladíte podle svých představ? Zkusíte to s vestavnými spotřebiči? Podělte se v diskuzi o svůj názor a zkušenosti!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek