Hlavní obsah

Padají mi vlasy. Pomoc!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Problémy s vlasy se bohužel dědí

25. 6. 2009

Chtěla byste mít hřívu jako supermodelka? To se každé nepovede. Prostě proto, že s daným počtem vlasových kořínků se člověk narodí! Vaše vlasy navíc můžou začít vypadávat a vy nevíte proč. Většinu příčin však lze ovlivnit. Poradíme vám!

Článek

Genetiku neošálíte

Pokud mají ženy ve vaší rodině obecně potíže s nepříliš hustými vlasy, jen stěží budete výjimkou. Ženy však mají výhodu: na rozdíl od mužů plešatí zcela výjimečně! U mužů způsobuje vypadávání vlasů pohlavní hormon testosteron, u žen zase nedostatek ženského estrogenu. Jeho hladina může v různých životních cyklech ženy výrazně kolísat a působit tak potíže s růstem vlasů. Nepříznivým obdobím je menopauza, kdy estrogenu začíná v ženské organismu ubývat, nebo období zhruba půl roku po porodu.

Špatná strava? Špatné vlasy!

Výrazný vliv na vypadávání vlasů má životospráva a strava. Obecně platí, že tučná, kalorická jídla mají na ztrátu vlasů negativní vliv stejně jako nedostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků. Velmi důležité je například železo: anemické ženy trpící jeho nedostatkem mají potíže s vypadáváním vlasů a jejich oslabováním prakticky permanentně. Množství doplňkových dávek, třeba přípravku Feronat, však musí určit lékař, protože předávkování železem je nebezpečné. Výborný je na podporu růstu vlasů také selen a pomáhají masáže speciálními, k tomu účelu určenými přípravky. Jsou založeny na působení některých bylin na prokrvení vlasové pokožky a tím lepšího provzdušnění a okysličení vlasových folikulů.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Ke krásným vlasům přispěje strava

Vlasy ničí stres

Na vypadávání vlasů má vliv stres. Je prokázáno, že vlasy vypadávají po prožitých těžších nebo dlouhodobých stresových situacích, vždy tak se dvou- až tříměsíčním zpožděním. Tyto potíže však nebývají dlouhodobé.

Nemoci s hřívou zatočí

Především těžké nemoci jako rakovina a s tím související chemoterapie způsobí vypadání vlasů. Po ukončení chemické léčby vlasy ženám opět dorůstají, zpravidla jsou však daleko jemnější než dřív. Stejně tak negativně působí choroby štítné žlázy - jak její zvýšená, tak i snížená funkce. V takovém případě musí pomoci lékař a předepsané léky. Nejen kvůli vlasům, ale prvotně kvůli léčbě hypofýzy. Jinak řečeno, v tomto případě je nutné nejdříve vyléčit příčinu, pak následek.

Chcete mít vlasy krásné?

  • zdravě jezte, nekuřte a aspoň dvakrát týdně si masírujte pokožku hlavy na to určeným preparátem, je jich na trhu hodně
  • vypadávají-li vám hodně vlasy déle než tři měsíce, zajděte ke kožnímu lékaři, poradí vám, vyšetří vás a podle toho určí léčbu
  • v období přechodu nebo po porodu využijte neškodných preparátů podporujících růst vlasů, vždy po domluvě s odborníkem
  • když je nejhůř, zkuste zajít do (dobrého, což neznamená vždy jen předraženého!) salonu na zhušťování a prodlužování vlasů
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek