Hlavní obsah

Vrátí facelift mládí?

Foto: samphoto.cz/junlimited

S přibývajícím věkem přibývají i vrásky

12. 12. 2008

Začíná váš obličej připomínat poušť Kalahari? Nezoufejte. Ještě se s tím dá něco udělat! Ale je potřeba začít hned teď. Možná vám dáme tip na něco, co pomůže.

Článek

S přibývajícím věkem se v obličeji a na krku vlivem každodenních stresů, opalování, u žen těhotenstvím prostě začínají objevovat vrásky. A podbradek? Škoda mluvit. Nezvratný proces stárnutí. I když ne tak úplně, pomoci může facelift.

Poslední záchrana?

„Facelift opravdu může pomoci, ale nemůže proces stárnutí zastavit," vysvětluje tuto metodu plastické chirurgie MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7. „A už vůbec nemůže dát člověku jiný vzhled." Přesto není facelift bez účinku. Může totiž pozastavit nejvíce viditelné známky stárnutí napnutím podkožních svalů, odstraněním přebytečné kůže na obličeji a krku či liposukcí podbradku.

Muži jsou na tom hůř

„Nejlepšími kandidáty na tuto plastickou operaci jsou ženy a muži, jejichž obličej a krk začal poklesávat, ale kůže je ještě elastická," vysvětluje doktor Topinka. „Převážné většině pacientů je od pětačtyřiceti do šedesáti let, ale zákrok může být úspěšně proveden i u starších osob. Trochu hůře jsou na tom muži, kterým se špatně schovávají jizvy. Při odstranění přebytečné kůže může dojít k posunu hranice vousů k ušním boltcům, což může působit nepřirozeně."

Nebezpečná rizika

Jako každá plastická operace i facelift nese svá rizika. „Samozřejmě i tady hrozí riziko krevní sraženiny, poranění nervů, které ovládají mimické svaly, či infekce," varuje MUDr. Hubert Topinka. „Vyskytují se velmi zřídka, ale vyloučit se nikdy nedají. Proto je tak důležité dbát dodržování rad chirurga před a po operaci."

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek