Hlavní obsah

Vychytávky pro cyklisty: Jak šikovně „zaparkovat“ kolo doma i venku

Foto: Profimedia.cz

Cykloturistika je zdravá, a tak není divu, že se ke své oblíbené zábavě z dětství vracejí mnozí dospělí. Je to i váš případ a s kolem znovu začínáte? Poradíme vám, jak ho uskladnit.

Článek

Parkovat kolo není jen tak. Odpověď na otázku „kam s ním“ je zásadní a souvisí s ní i další neméně důležitá věc: jak kolo správně zabezpečit před poškozením či ukradením. Rozhodně se nejedná o žádný podružný problém, na jehož řešení je dost času, až si dvoukolého mazlíčka přivezete z obchodu domů. Vše musíte mít promyšlené předem, jinak o svou novou hračku můžete rychle přijít.

1. Doma

Komu nevadí, že bude kolo trochu překážet, může ho opřít o zeď v komoře, v hale, v ložnici… Dobře ho podložte ve všech místech, kde se bude dotýkat podlahy či stěny. Další řešení nabízejí rozličné držáky – s jejich pomocí můžete kolo pověsit na strop, ke zdi (kolmo i rovnoběžně), za rám, za přední či zadní kolo... Kdo má vysoké stropy, ocení držák kladkový, který se namontuje přímo do stropu a bicykl se k němu vytahuje pomocí kladkového mechanismu. Úspora místa i menší námaha při „parkování“ je zaručená.

Foto: IKEA

Kolo v obýváku? Proč ne, když na něj máte prostor

Foto: Fieldmann

Kladkový držák na kolo FDAD 6201 se dá instalovat na strop až do výšky 4 metry a unese 20 kilogramů. Cena 299 Kč

Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Designový držák na kolo Cycloc Solo z plastu, v několika barvách, nabízí uložení vašeho „miláčka“ jak horizontálně, tak vertikálně (vyberte si). Cena 1999 Kč

2. Ve sklepě

Mnohé bytové domy mají sklepní kóje a někde jsou stále v provozu kolárny a kočárkárny – zpravidla jedna dvě místnosti, které mohou užívat všichni nájemníci či majitelé bytů. Všude tady je důležité kolo zabezpečit, jen ho postavit dovnitř a zamknout dveře rozhodně nestačí. Šikovné je upevnit bicykl k něčemu pevnému, třeba k bytelné kovové skříni. Nemáte-li nic takového k dipozici, napevno zabudujte do stěny či podlahy kovové oko, ke kterému budete bicykl připevňovat ocelovým lankem či řetězem se zámkem. Stejná bezpečnostní pravidla platí i pro sklep nebo garáž rodinného domu.

„Podlahové či stěnové kotvení je často rozhodujícím faktorem, který kolo zachrání před zloději. Mezi nejspolehlivější zabezpečovací prvky v tomto ohledu patří zámky uschované v ochranném pouzdře, takzvané X boxy,“ uvádí Jitka Vozábová, zástupce značky Tokoz.

Když zvolíte dostatečně dlouhé lanko, můžete jím propojit i další uložené věci, třeba více kol najednou, zimní pneumatiky a podobně.

Foto: TOKOZ

Na foto (zleva): uzamykatelný mechanismus X Safety box PRO III (3. bezpečnostní třída) a X Safety box PRO IV (4. bezpečnostní třída) se kotví do pevného podkladu. Cena od 3024 Kč

Foto: MALL

Na foto (zleva): visací zámek RV2601, 3. bezpečnostní třída, cena 376 Kč, visací zámek Hermes, 2. bezpečnostní třída, cena 285 Kč

3. Zámky a dveře

Chcete si kolo a další věci, které máte uložené například ve sklepě, pojistit? Pak je nutné tento prostor dobře zabezpečit. Třeba visací zámky musejí spadat do určité bezpečnostní třídy (většinou číslo 3 nebo 4, tento údaj nejprve proberte se svou pojišťovnou), totéž platí pro zámkové vložky na dveřích. Přímo pro sklepní kóje se také vyrábějí speciální kovové dveře a zapomenout nesmíte ani na zajištění sklepních okének.

Optimální je, když jsou přechodové dveře, které oddělují sklepní prostory od ostatních, v bezpečnostním provedení. Ne vždy to však z mnoha důvodů jde a pak se tady užívají pevné kovové mříže. Tento prvek ochrany nepodceňujte, zejména když už přechodové dveře hodně pamatují a za použití jen trochu větší síly by se daly vyrazit či vysadit.

Náš tip: Jestli kolo parkujete v kolárně, kterou využívají i další obyvatelé domu, je vhodné dveře opatřit zámkovou vložkou, k níž bude mít klíč jen určitý počet lidí, a vyrobit kopii klíče nejde jen tak (například je to možné pouze po předložení bezpečnostní karty).

Foto: KAVAN

Mřížové oplechované dveře určené do sklepů a sklepních kójí v bezpečnostním provedení mají tříbodový zámek a bezpečnostní vložku Mul-T-Lock. Orientační cena včetně montáže 20 000 Kč

Foto: ASSA ABLOY

Cylindrická vložka FAB 1000 paří do 4. bezpečnostní třídy. Prodává se s pěti klíči, a kdybyste potřebovali vyrobit duplikát, je to možné pouze po předložení bezpečnostní karty. Cena od 1200 Kč

Foto: M&T

Aby se zámek na dveřích nedal vypáčit, skryjte ho do rozety. Rozeta ENTERO, 3. bezpečnostní třída. Cena od 3315 Kč

Foto: DAFE- PLAST

Pojistit sklepní okénko proti nenechavým rukám se dá i díky bezpečnostnímu kování, jehož montáž lze realizovat také dodatečně. Zobrazené kování patří do 2. bezpečnostní třídy. Cena 340 Kč

4. Na ulici

Postavit bicykl do stojanu u obchodu nebo restaurace jen tak a odejít představuje zbytečný risk. Vždy ho zajistěte lankem či řetězem a kvalitním zámkem. Je-li na něm uvedeno „hardened“, slibuje zvýšenou odolnost proti přeřezání, odstřihnutí či zničení kladivem. „Existují zámky, které jednoduše připevníte na rám do držáku a díky nízké hmotnosti o nich ani nevíte,“ říká Antonín Terš ze společnosti Assa Abloy. A dodává, že vhodnější je kolo zamykat přes rám nebo vidlici. Kdybyste bicykl zamkli pouze přes přední či zadní kolo, zloděj ho dokáže odmontovat a zbytek si odnese.

U drahých kol odborníci doporučují pořídit si lokátor. Když už by kolo někdo ukradl, dá se pomocí lokátoru rychle vypátrat.

Foto: ASSA ABLOY

Zámek Yale s 1,2 metry dlouhým ocelovým lankem můžete mít připevněný na rámu kola tak, aby nepřekážel a přitom byl stále po ruce. Zamyká se pomocí číselného kódu. Cena 471 Kč

Foto: MALL

Souprava držáku a splétaného ocelového lanka značky Noke se dá snadno připevnit na sedlovou tyč. Cena bez zámku 1299 Kč

Už se vám někdy stalo, že jste přišli o kolo? Které z bezpečnostních opatření dnes považujete za nejdůležitější? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek