Hlavní obsah

Vzdala byste se dítěte?!

Foto: shutterstock_.com

Sourozenecká žárlivost se objeví v každé rodině

„Maminko, ty se s bráškou mazlíš víc, než se mnou!“ upozorňuje dítě na vaše údajně nespravedlivé chování. Nebo na svého sourozence žárlí. Je to normální, nebo jste někde udělala chybu? Jak to řešit? Daníkova máma rozhodla jasně: Daník půjde z domu, dvojčata si necháme! Co k takovým závěrům některé matky vede? Čtěte 5 rad, jak takovou situaci zvládnout.

Článek

Máte jedno dítko a chcete další. Nic neobvyklého, ale... je tu otázka, existuje věkový rozdíl, který by zaručil či minimalizoval riziko žárlivosti mezi sourozenci? Odpověď zní ne, nedá se s určitostí říci, jaký by měl být ten správný. Ale je prokázáno, že více než pět let mezi dětmi může vést k tomu, že mezi nimi nevznikne intenzivní blízký vztah. Takové děti vyrůstají spíše jako jedináčci. Starší z nich je v pohodě a mladšího respektuje. Mladší naopak vzhlíží ke staršímu a bere si z něj příklad. Co se týče žárlivosti, pak za kritický se považuje věkový rozdíl mezi třemi až pěti lety. V takovém případě starší diktuje pravidla, což se mladšímu logicky nelíbí. Pro rodiče je naopak nejobtížnější ukočírovat děti, které mezi sebou mají jeden až dva roky.

Každý rodič na takovou situaci reaguje jinak a někteří si ani neuvědomují, že k něčemu takovému dochází. V prvním díle druhé řady seriálu Přešlapy vyřešila Karolína s Davidem Daníkovu žárlivost na nově narozená dvojčata tím, že ho dali do péčesvým kamarádům Radce a Adamovi. Jestli to bylo správné řešení a jak všechno dopadlo, se dozvíte ve středu 10. března ve 20.00 na Primě.

A my jsme zjišťovali, jak se díváte na ženy, které se dobrovolně vzdají svého dítěte. Anketu můžete vidět zde:

{stream-video}

Když se narodí druhé dítě

Neexistuje případ, kdy by k žárlivosti mezi sourozenci nedošlo. I sebetolerantnější a sebeukázněnější dítě příchod sourozence neustojí bez problémů. Každé dítě reaguje jinak. Některé jdou do rivality okamžitě, jiné se uzavřou do sebe, dalším se zhorší prospěch ve škole...

Boj o pozornost

Jak poznáte, kdy se něco děje? Všímejte si! Starší dítě se snaží upoutat pozornost na sebe, jakkoli, a to i extrémně a za cenu výprasku či jiného trestu, který je mu milejší, než když se mu nevěnujete. S tím vám mohou pomoci příbuzní a blízcí. Když je třeba být se starším sourozencem, měl by si tatínek udělat čas na miminko. Problémy mohou být i s pravidly. I když je každé dítě jiné, měla by být stejná. Znamená to, že stanovíte pravidla pro věk dítěte a ta se pak dodržují pro všechny s ohledem právě na jejich věk a potřeby. Jedině tak si nemůže starší sourozenec a potažmo ani dorůstající mladší sourozenec myslet, že byste někomu nadržovaly. Takže např. v pěti letech smí dítě trávit u počítače maximálně půl hodiny, osmileté hodinu. Ať máte děti dvě nebo tři, vždy tahle pravidla dodržujte. Podobné je to s denním rituálem, chozením do postele, sledováním televize atd.

Foto: shutterstock.com

Snažte se věnovat všem stejným dílem

Kdy je žárlivost nebezpečná

Jestliže se jedno z dětí začne projevovat agresivně a my tomu nevěnujeme dostatečnou pozornost, může to skončit nejen ošklivými úrazy. Je třeba vžít se do role staršího dítěte, jak byste se zachovala vy, kdyby vám někdo vstoupil do cesty a vzal vám mámu? Brání se všemi prostředky, jen aby vás zase dostalo zpět. Nedejte mu proto šanci myslet si, že sourozenec je překážka mezi vámi a ním.

Má to i své kladné stránky

I přesto všechno mít sourozence je pro všechny v rodině přínosem. Děti se vzájemně od sebe učí sebekontrole, sociálnímu chování ve skupině, přizpůsobování se ostatním, dělení se o všechno rovným dílem a společným pravidlům. Musí si obhájit svoje teritorium, což není pro život na škodu. Bohužel současný trend a světová krize sourozencům moc nepřejí a v rodinách přibývá jedináčků.

Dětská psycholožka Tamara Cenková mi mnohokrát opakovala, že každý rodič se tu a tam ke svým dětem zachová nespravedlivě a neměly bychom si to nikdy vyčítat. Jediné, co je potřeba udělat, je snažit se propříště předejít těmto situacím. Hlavní je, neustále dávat dětem najevo naši lásku!

Jak to bylo u vás doma? Máte recept, jak zkrotit své děti, aby na sebe nezdravě nežárlily? Napište nám je do diskuse nebo na info@prozeny.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek