Hlavní obsah

Vztah s výrazně mladším mužem: Jaké jsou výhody a jaká rizika?

Foto: Profimedia

Láska nemá žádné hranice, natož ty věkovéFoto: Profimedia

Je mezi nimi velký věkový rozdíl. Ona je třeba o 15 či víc let starší. Jaké tyhle vztahy zralé ženy a výrazně mladšího muže jsou? Jaké mají výhody, nevýhody a co je potřeba si ujasnit hned na začátku?

Článek

Říká se, že věk je jenom číslo. A pokud je dvěma lidem spolu dobře, je jedno, jaký je mezi nimi věkový rozdíl. A samozřejmě to platí i pro vztahy, kde je tou výrazně starší právě žena. Přesto mají tato partnerství určitá specifika, své plusy i minusy a poněkud citlivá témata, v nichž je potřeba učinit jasno hned na začátku.

Za tohle to stojí

Mít vedle sebe mladého, hezkého a sexy muže jednoduše není vůbec nepříjemné. Spíš naopak. A takový „zajda“ vedle zralé ženy představuje spoustu výhod:

  • Životní elán – Je mladý a má dostatek energie a síly žít. „Má vervu do života, chuť podnikat společné aktivity, od staršího muže naopak ženy často slýchají, že už chtějí mít svůj klid,“ říká koučka partnerských vztahů Kateřina Matláková ze Školy pro ženy. Jednoduše už si něco prožili a nemají potřebu investovat tolik energie do nejrůznějších věcí, rekonstrukcí bytu počínaje, pořízením si silné motorky konče.
  • Sex – Je potřeba si to přiznat, mladší muži prostě víc vydrží. V posteli si tedy s pětadvacetiletým mladíkem užijete nejspíš o dost častěji než se starším mužem.
  • Motivace– „Mladý přítel může být dobrým motorem, motivací, aby žena nestagnovala, dbala o sebe, líbila se,“ říká psychoterapeutka Lucie Mucalová. Spousta žen díky tomu vedle mladíka také omládne, fyzicky i psychicky.
  • Obdiv – Mladší muž ke své starší a zkušenější partnerce leckdy vzhlíží, obdivuje ji. „Často ji vnímá jako bohyni, což je ženám samozřejmě příjemné,“ dodává Kateřina Matláková.
Foto: Profimedia

Vztah s výrazně mladším mužem má řadu výhod. Třeba elán a životní energii, kterou mladíci majíFoto: Profimedia

Myslete i na rizika

Každá mince má ale samozřejmě dvě strany, takže vedle těchto příjemných věcí, s sebou tento vztah nese i určitá rizika, možné komplikace. V prvé řadě je nutné počítat s ne vždy pozitivními reakcemi okolí včetně třeba ženiných nejbližších příbuzných. „Mnoho lidí má škatulky a prostě tento pár se bude zřejmě pro tento typ lidí vymykat,“ potvrzuje Lucie Mucalová. Tohle je potřeba naučit se ignorovat, nenechat se poznámkami okolí nahlodat, nemít kvůli tomu pochybnosti o svých citech.

A také pozor na žárlivost. Vedle mladého muže se nejspíš budou pohybovat i ženy v jeho věkové kategorii, které mohou starší ženu znejistit, vzbudit v ní žárlivost. Tady je potřeba být si vědoma své hodnoty a mít zdravé sebevědomí.

Bohužel se také často stává, že si po určitém čase začne žena vedle mladého muže připadat jako jeho matka. „Mladíci, které přitahují starší ženy, nemají mnohdy vyřešený svůj vztah s matkou. Mohli cítit frustraci nebo nemilovanost, možná na ně byla příliš přísná. Chybějící teplo proto hledají u zralejších žen. Zpočátku je to láska a vášeň, pak se to ale zhoupne spíš do vztahu matka a syn,“ varuje Kateřina Matláková.

Foto: Profimedia

Pozor dejte na žárlivost. V okolí mladého muže se jistě budou pohybovat slečny v jeho věkuFoto: Profimedia

Zásadní otázka

A je tu také jedna zásadní otázka, kterou je potřeba si vyjasnit hned na začátku vztahu, a to otázka dětí. V tomto případě hraje věk a čas proti vám.

Ženě může být třeba čtyřicet, je bezdětná, ale po miminku touží. Ovšem co když její mladý přítel se na roli otce ještě necítí? Na čekání tady čas jednoduše není a tlačit ho do dětí se nevyplácí.

Nebo to může být samozřejmě naopak, žena třeba děti nechce vůbec nebo je již má, případně už je třeba ani mít nemůže. Nebude to jednou jejího partnera trápit? Nebude se cítit ochuzen?

Pokud se tohle ale vyjasní, nastane shoda, a bude platit, že věk je opravdu jen číslo!

Měly jste někdy výrazně mladšího přítele? V čem jste viděly výhody, a v čem naopak nevýhody?

Reklama