Hlavní obsah

Z vegetariána opět masožravcem: Co to udělá s vaším tělem?

Foto: Thinkstock

Samé zdravé a dobré jídlo! Proč mě ale vůbec neláká a pořád musím myslet na pořádný steak?

9. 10. 2014

Vyškrtli ze svého jídelníčku maso, ať už z přesvědčení nebo kvůli zdraví. Nejdřív jim to vyhovovalo, pak ale nastal zlom. Proč se vegetariáni vrací k živočišné stravě? A jaké to pro ně má následky?

Článek

„Maso jsem přestala jíst v osmnácti letech. Odjela jsem tehdy studovat do Německa a našla tam nové přátele, kteří mě hodně ovlivnili. Vydrželo mi to pět let, pak jsem se ale vrátila do ČR a začaly mě trápit nezvládnutelné chutě.

Pořád jsem si myslela – a myslím si to dodnes! – že velkochovy a jatka jsou zlo. Ale moje tělo prostě maso potřebovalo. Z vůně pečeně, která by mi měla být odporná, se mi sbíhaly sliny,“ popisuje svůj vnitřní boj dnes třicetiletá Adriana.

Tělo by to chtělo. Ale hlava odmítá!

Určitá část vegetariánů a veganů vnímá tenhle způsob stravování jako přirozený, nebo dokonce jediný možný. Maso jim prostě nechutná a vzdát se ho je pro ně spíš úleva než oběť. Když ho nejedí, cítí se lépe. Pak jsou ale ti, kteří ho vyřadí z pocitu odpovědnosti nebo z lásky ke zvířatům.

„Adriana je typický případ vegetariánky ,z přesvědčení´. Její rozhodnutí bylo diktované hlavou a chuť na maso ji dostávala do vnitřního střetu s vlastními ideály,“ komentuje situaci rodinná poradkyně Ludmila Jandová. Není divu, že když dívka po návratu domů podlehla přemlouvání a dala si maminčinu pečenou kachnu, bylo jí pak špatně ještě celý druhý den.

Foto: Thinkstock

Někteří lidé jsou prostě masožravci od přírody. Pokud jim to svědčí, není důvod se přemáhat

Trávicí systém to zvládne

Měla Adriana jen psychický problém, nebo je skutečně možné, že trávicí trakt masu „odvykne” a je třeba ho na živočišné bílkoviny zase postupně adaptovat? Podle odborníků si lidské tělo s takovou změnou poradí bez potíží.

„U jinak zdravého člověka by přechod z vegetariánství na běžnou výživu neměl představovat větší fyzický problém. Příjem jakékoli stravy stimuluje trávicí systém ke štěpení všech složek potravy, to znamená i bílkovin masa, živočišných tuků a podobně,“ vysvětluje MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař oddělení léčebné výživy FN Motol v Praze a předseda Společnosti pro výživu. Současně ale potvrzuje: „Spíše si myslím, že tento přechod může dělat dotyčnému psychické potíže, dokud se s novou situací nevyrovná.“

Proč už nejsem vegetariánem?

V roce 2011 uveřejnil časopis Psychology Today zprávu o průzkumu mezi lidmi, kteří v určité fázi svého života odmítali živočišnou stravu, ale poté se k pojídání masa zase vrátili. Více než polovinu z nich k vegetariánství přivedly etické důvody. A proč ho zase opustili? Nejvíce z nich (35 %) k tomu donutily zdravotní potíže, slabost a chudokrevnost. Další přestaly bavit komplikace spojené se sháněním surovin a přípravou jídla.

A každý pátý přiznal, že měl jednoduše na maso neodolatelnou chuť. „Celou tu dobu jsem se cítil hladový, a ten hlad se nedal ničím uspokojit, dokud jsem nesnědl maso,“ přiznal se jeden z účastníků.

Foto: Thinkstock

Vegetariánská strava může být stejně pestrá a zajímavá jako „masová". Chce to ale shánění informací, cvik a zkušenost

Mám k tomu dobré důvody!

Podobně jako rozhodnutí stát se vegetariánem, ani to opačné by nemělo být náhlé a impulzivní. Podlehnout touze po masu a pak si to vyčítat, to je ta nejhorší cesta.

Lepší je ta, kterou nakonec zvolila Adriana: východiskem pro ni jsou malé rodinné farmy a bio chovy. Když ji jednou za čas popadne chuť, opatří si maso ze zvířat, která strávila život spokojená na pastvě. A to můžou udělat i těhotné ženy. Dobrým důvodem je i zdraví – někomu vegetariánská strava zdravotní potíže vyléčí, jinému naopak přivodí. A proti vlastnímu metabolismu je těžké bojovat, ať už máte ideály sebehezčí.

Zkusili jste někdy vyřadit maso ze svého jídelníčku? A vrátili jste se k němu, nebo vám to vydrželo?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.