Hlavní obsah

Chcete krásnou zahradu? Poradíme!

Foto: zahradysnu.cz

Moderní zahrada je jednoduchá a nenáročná

26. 8. 2009

Máte zahradu, ale nejste s ní příliš spokojeni? Terén je nerovný, příliš mnoho stromů, nebo naopak chybí kousek stínu, tráva je místy vyšisovaná… Chtělo by to vylepšit, ale jak? Jakoby tomu něco chybělo. Nebo někdo.

Článek

Časopis Uzlíček

Oko odborníka to vidí jinak

Pokud se vám nedaří budovat zahradu dle svých představ, nepropadejte beznaději. Bez předchozích zkušeností, patřičného vzdělání a odborných rad, bude vaše cesta za zahradou snů pravděpodobně nekonečně dlouhá, plná propastí a nečekaných překvapení. Navíc hrozí proinvestování nemalých peněz a ohromná ztráta času.

Na vině přitom ale není nic jiného než naše omezená představivost. Zatímco neodborné oko je na rovné ploše schopno vidět zase jen rovinu, zahradní architekt dokáže vidět ve svých představách členitý prostor se spoustou zákoutí a míst k relaxaci, do kterého může nenásilně zakomponovat třeba i místo pro chov domácích zvířat nebo tajuplnou skrýš pro děti. Pojďme na názorný příklad.

Foto: zahradysnu.cz

Každý návrh nese individuální přání

Od hromady sutin k oáze plné vůní a zeleně

Před otázkou, zda zahradu vybudovat vlastními silami či si vzít na pomoc odborníka, stáli i mladí manželé z Veltrus. Po stavbě domu tu byl pozemek obehnaný plotem a na něm jen obrovské haldy hlíny a kamení. Mezi rozvalinami a nánosy sutin bylo takřka nemožné představit si budoucí zahradu, která by sloužila nejen k relaxaci a odpočinku, ale také jejich malé dcerce Verunce.

Zatímco paní domu toužila po ovocných stromech, keřících s rybízem a záhoncích se zeleninou, pán domu se v rozvalinách marně snažil spatřit budoucí zastřešené posezení s krbem a domek s pískovištěm a prolézačkami pro dcerku. Dalším problémem byla přilehlá ulice a potřeba odstínit pozemek od sousedních parcel tak, aby se rodina na své zahradě mohla cítit příjemně a v soukromí.

Jen úklid sutin by mladému páru zabral několik měsíců, a tak se rozhodli, že si na pomoc pozvou odborníka, který jim pomůže jejich sny uvést v život. Za zahradním architektem Danielem Purgertem přišli manželé s velmi schematickým náčrtkem.

„Přístup mladého manželského páru byl milý, odevzdaný, a pro mne velmi podnětný. Přáním tedy byla zahrada pro děti s prvky užitkovosti, ale moderní, která by těšila i jejich oko a byla nenáročná na údržbu,“ konstatuje architekt.

Výsledkem se stala účelově tvarovaná modelace zahrady, kde ve středové části vznikl kruh s opěrnou zídkou pro pergolu a navození pocitu soukromí. Po pravé straně vyrostl travnatý hřbet, který je v nejvyšším bodě souvisle osázen a v budoucnu bude plnit účel zelené stěny k sousedovi. Zídka je lemována travnatými schody zakončenými palisádou.

„V horní části vznikl koutek pro bylinky a byly zde vysazeny ovocné stromy. Za tento kopec vede travnatá cesta spojující střední část se zadní, kam umístili zeleninové záhonky apod. V levé střední části vzniklo pískoviště s klouzačkou a různé prvky na hraní. V úplném popředí byla vysázena průchozí stěna, aby v budoucnu nebylo vidět do soukromé části zahrady přímo z ulice,“ popisuje výsledek společného díla Daniel Purgert.

Foto: zahradysnu.cz

Na začátku byly haldy sutin

Není to levné

Vybudovat takovou zahradu není levná záležitost. Finanční rozpočet manželů byl omezený a nedovoloval tak okamžitě zbudovat vše, co si na zahradě přáli. I s tímto však dokáže architekt již při sestavování návrhu zahrady pracovat. „Na místě pro budoucí zastřešené posezení s grilováním je nyní postaven bazének, který je přenosný, a tak nijak nebrání budoucímu dobudování,“ dodává Daniel Purgert.

Vaše fantazie může být bezbřehá, ale cíle se uchytíte jen s dobrým kormidelníkem. A ten vám pomůže naplánovat i vhodná „mezipřistání“.

Časopis Uzlíček červenec 2009

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek