Hlavní obsah

Zatočte s mravenčí invazí. Rady a tipy, jak bojovat s nezvanými hosty!

Foto: Profimedia

Navštívila vaši domácnost mravenčí invaze a nechcete proti nim bojovat chemickými přípravky? Poradíme vám, jak na tyto malé hmyzí vojáky vyzrát přírodní a o něco humánnější cestou.

Článek

Pokud se vám do domácnosti nastěhovali mravenci, je lepší s nimi zatočit co nejdříve. V opačném případě si s radostí do vašeho obydlí přivedou celou svoji početnou rodinu. Jestliže totiž zjistí, že k vám do kuchyně mohou chodit jako do bufetu, kde si vždy na něčem pochutnají, těžko se jich budete zbavovat.

Pozor, mravenci jsou vcelku užiteční tvorové, navíc v přírodě prospěšní, a proto není nutné vytahovat na ně chemii a jinou vcelku radikální obranu. Je potřeba jim pobyt ve vaší domácnosti trochu znepříjemnit, teprve tak pochopí, že je čas odstěhovat se o dům dál.

Mravenci se rádi živí vším, od masa přes mléčné výrobky až po ovoce, pečivo, cukr nebo odpadky. Stačí jim malý náznak – drobek na zemi, pokapaná linka od citronu, zbytky mouky po pečení... – a už by se rádi usadili.

Foto: Profimedia

Prevence je jednoduchá:

  • Důkladné skladování potravin - uchovávejte potraviny v uzavíratelných obalech, nejlépe skleněných nebo plastových dózách. Papírové sáčky mravenci velmi snadno prokoušou. Lahve se šťávami pravidelně otírejte.
  • Čistota – udržujte v domácnosti důkladný pořádek, zejména v kuchyni a jídelně, kde konzumujete potraviny.
  • Okna, dveře – vhodná je i pravidelná kontrola „vstupních bran“ do vaší domácnosti, tedy místa, kterými se mravenci mohou dostávat dovnitř.

Rad, jak se zbavit mravenců, je mnoho a mnoho. Nejsnadnější cestou jsou jistě chemické prostředky, pak jsou tu ty, které bychom radili nasazovat ve stavu nejvyššího zoufalství – namalovat na zem čáru bílou křídou s vidinou, že ji mravenci nepřekročí, nebo pořízení si nového mazlíčka, mravenečníka. To jsou rady k nezaplacení :-).

Existuje ale několik babských bio repelentů, které neuškodí vám, vaší rodině ani domácnosti. Jsou totiž ryze přírodní.

Většina rad spoléhá na jedno podstatné, že mají tito malí tvorové velmi citlivý čich, a tak je řada výrazných vůní snadno odradí. Proto pěstujte na parapetech a zahrádkách bylinky, jako je máta, bazalka nebo levandule, vysaďte cibuli a česnek, pěstujte ve velkém koření. A vyzkoušejte tyto oblíbené a fungující přírodní a „babské" repelenty. Nemusí zabrat hned, ale jako prevence jsou dokonalé.

Foto: Profimedia
  • Prášek do pečiva – ten mravencům nechutná, a navíc se jim lepí na jejich malé nožky. Posypejte práškem třeba celou kuchyňskou linku.
  • Octy – jejich vůni mravenci doslova nesnášejí. Přidejte tedy některý do horké vody a vytřete jím všechny plochy v domácnosti.
  • Celer – osolte, posypejte skořicí a položte na místa, kde se mravenci nejčastěji hromadí. Po pár dnech by se měli odstěhovat.
  • Slaný roztok – voda se solí nebo koktejl z jedlé sody, cukru a soli funguje skvěle, pokud jím přetřete prahy a okenice. Mravenečkům nebude pochuti takový úsek překonat.
  • Sírový květ – elixír fungující podobně jako slaný roztok. Kombinace rostliny Isis spuria, citronu, máty a majoránky opět malý hmyz snadno odradí.
  • Kávová sedlina – drobte mravencům do cesty nebo na ně samotné.
  • Chilli, pálivá paprika, pepř – pálivé koření odradí nejen vtíravý hmyz.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek