Hlavní obsah

Závislost na šminkách? Prý existuje

Foto: Thinkstock

Z make-upu se může stát závislost!

Nějaký ten krém, rtěnku či řasenku má doma asi každá žena. Ale co když je někdo obětí kosmetiky? Některé ženy jsou prý na zkrášlovadlech doslova závislé. Tráví u zrcadla hodiny a hodiny a bez make-upu nejdou ani vynést odpadkový koš. Když kosmetikou dokážeme alespoň trochu šetřit, je to ale přínos pro peněženku i pro zdraví.

Článek

Britský deník The Sun zveřejnil šokující průzkum, podle kterého se 98 procent dotázaných žen přiznalo k tomu, že se kosmetických přípravků nedokážou vzdát ani jejich používání výrazně omezit. Průzkum se týkal vyloženě kosmetiky zkrášlující, tedy všech možných šminek, speciálních krémů a sér na pleť.

Odborníci se přitom shodují, že příliš mnoho kosmetiky může lidskému zdraví škodit. Neblahý vliv má kosmetika na naši psychiku, o financích ani nemluvě. Přečtěte si, jaké výhody má „přírodní vzhled“ podle britské psychiatričky a expertky na vzhled Laxmi Kathurie.

Méně kosmetiky, více spánku

Až chorobná péče o to, jak vypadáme, nám podle Laxmi Kathurie krade čas, který bychom mohly věnovat důležitějším a prospěšnějším věcem. „Když někdo extrémně lpí na svém vzhledu a nevyjde z domu bez náročného a důkladného make-upu, může tak vstávat klidně o dvě až tři hodiny dříve, než by skutečně bylo nutné,“ říká psychiatrička Laxmi Kathuria.

Přitom, kdyby ženy tento čas věnovaly například spánku či setkání s přáteli, byly by na tom lépe. Obojí totiž snižuje stres a je mnohem výraznějším zdrojem dobré nálady než dokonalé nalíčení.

Hodně šminek, málo přátel?

Je to podivný paradox. Ačkoli se ženy líčí proto, aby byly krásné, a zvýšily tak zájem okolí o svou osobu, ve výsledku to může fungovat opačně. Přílišná krása totiž může být na škodu. „Lidé v sobě mají zažitý stereotyp ,nedosažitelné supermodelky'. A tak mnoho lidí se bude kontaktu s dokonale krásnou a nalíčenou ženou spíše vyhýbat. Budou mít pocit, že pro ni nejsou dost dobří,“ vysvětluje Laxmi Kathuria s tím, že přátelství i láska jsou z velké části založeny na vzájemné podobnosti.

Foto: Thinkstock

Máte u sebe větší než malé množství kosmetiky? Tak pozor na to!

Plná koupelna, prázdná peněženka

Ženy podle magazínu The Sun utratí za „krásu“ během svého života zhruba devět tisíc britských liber, což je v přepočtu asi 252 tisíc korun. Když si uvědomíme, že jde o investici do něčeho „falešného“, je to trochu smutné. Proč za kosmetiku tolik utrácíme, když bychom za to mohly mít třeba spoustu krásných dovolených? „Když si tuhle otázku položíte, může vám to pomoci uvědomit si, co vám skutečně schází, proč se odpovědi vyhýbáte a zda by skutečně nestálo za to utrácet za skutečně hodnotné věci,“ říká Laxmi Kathuria.

Make-up nepomůže ani v práci

Mylné jsou prý i názory, že dokonalý make-up a vzhled obecně může lidem pomoci k lepší a výnosnější práci. Je jasné, že je potřeba být upravený, čistý a vkusný, ale tuna líčidel rozhodně super práci nezajistí. Podle psychiatričky totiž můžete být dokonce podezřelí z toho, že za make-up něco schováváte. „Úspěch v práci skutečně nesouvisí se vzhledem, ale se schopnostmi,“ tvrdí Laxmi Kathuria.

Zkuste detox pleti

Chcete-li tedy dopřát své pleti to nejlepší, zkuste být den nebo dva bez jakýchkoli líčidel a speciálních zkrášlovacích přípravků. Ale věřte, že to nemusí být tak lehké, jak to vypadá. Jakkoli se to asi většině žen bude zdát nepochopitelné, některé zástupkyně něžného pohlaví mohou bez make-upu pociťovat úzkost, a dokonce i abstinenční příznaky!

Když to ale podle Laxmi Kathurie vydržíte, výrazně své pleti prospějete. „Kůže vážně nepotřebuje žádné vstřikování botoxu či nějakých kyselin. Ani nepotřebuje jakési diamantové mikrogranule či co, které jí odpomohou od odumřelých kožních buněk. Stejně zbytečné jsou i neustálé nánosy všech možných krémů a sér,“ dodává Laxmi Kathuria.

Opět se potvrzuje, že všeho moc škodí. Trochu se zkrášlit, a mít tak lepší pocit sám ze sebe, jistě není na škodu. Ale nic se nemá přehánět. A když občas skočíte do samoobsluhy, aniž byste se nalíčily, svět se jistě nezhroutí.

Jak moc, či málo se líčíte? Vyjdete mezi lidi klidně bez make-upu, nebo byste tohle nikdy nedopustily? Zapojte se do diskuse pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.