Hlavní obsah

Mozek v jednom kole? Zpomalte. Mindfulness vám pomůže zklidnit mysl, zlepšit spánek i předcházet úzkostem bez léků

Foto: Caterina Trimarchi, Shutterstock.com

Foto: Caterina Trimarchi, Shutterstock.com

Nehledejte za tímto slovem nic složitého. Kouzlo mindfulness, což v češtině znamená „všímavost“, totiž spočívá v jeho jednoduchosti. Podstatou této čím dál více oblíbené metody je schopnost být bdělý a uvědomovat si přítomný okamžik. Je to v podstatě způsob života. Vnáší uvědomění a péči do všeho, co děláme. A že toho v kontextu dneška děláme víc než dost…

Článek

Kdo se v dnešní turbulentní době nenechá přemoci neustálým „šrotováním“ mozku a nehodnocením všeho a všech, ať hodí kamenem. Denně myslíme na milion věcí, a to už od rána. Co mě dnes čeká v práci? Jak asi zvládne syn dnešní písemku? Co ještě musím dokoupit na víkendovou oslavu? Naše mozky jedou na plné obrátky, a tak není divu, když večer sice padneme vyčerpáním, ale jaksi ne a ne usnout pokojným spánkem.

Za všechno může čas

Podle slov psycholožky a psychoterapeutky Soulmio (online programu péče o duševní zdraví ve firmách) Martiny Mikeskové je mindfulness dobrým pomocníkem právě tam, kde se odpojíme sami od sebe, od svého těla nebo jsme převálcováni svou vlastní myslí. „Vnímání pocitů v těle a jemné pozorování dechu nebo vnitřního dialogu jsou pak jednou z cest, které na svých terapiích nabízím. Přidanou hodnotou je i to, že je lidé mohou používat a čerpat z nich i mimo terapeutická setkání, tedy ve svém každodenním životě.“

Investujeme do doplňků stravy, léků na klouby, játra nebo srdce – ale na psychiku často zapomínáme. Proč? Podle psycholožky Martiny Mikeskové je to jednodušší: „Snáz si vezmete tabletu, než byste měnili své návyky.“

Péče o duševní zdraví přitom vyžaduje víc – sebereflexi, trpělivost i ochotu něco změnit. A na rozdíl od těla se duševní nepohoda hůře měří, nelze ji jednoduše vyšetřit ani vyčíslit. Mikesková upozorňuje, že v klasickém zdravotnictví často chybí čas i prostor pro hlubší pohled – například neurolog, který by u pacientky s migrénami zjišťoval i její životní spokojenost, je zatím spíš výjimkou.

Ideální mentální reset podle psycholožky

„Jsou to každodenní návyky i delší časové úseky, které nám umožní vnímat a naplňovat potřeby vlastního těla i duše. Spoustu věcí můžeme dělat, aniž bychom mindfulness znali, a přesto nám mohou sloužit. Užíváme si třeba procházku parkem, všímáme si vůně stromů a barev květin, posloucháme zpěv ptáků… Když jdeme, zaměříme se na rovný postoj, nebo jestli se křivíme. Ideální mentální reset je individuální záležitost. Pro někoho to může být jóga retreat v Indii, pro někoho takzvaný sabatikl (delší období pracovního volna), pro dalšího to, že si splní sen z dětství a začne hrát na bubny, říká Martina Mikesková.

A přitom právě psychohygiena může duševním i fyzickým potížím účinně předcházet. Mikesková má zkušenost s klienty, kteří sice užívají hořčík proti úzkostem, ale zároveň zůstávají ve stresujícím zaměstnání, vztazích nebo tráví většinu dne na mobilu. „Bez změny životního stylu to dlouhodobě nestačí,“ dodává.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Stačí se zastavit, vnímat dech, tělo a myšlenky – nic víc, nic míňFoto: fizkes, Shutterstock.com

Být „tady a teď“

Kouzlo mindfulness spočívá v jednoduchosti. Stačí se zastavit, vnímat dech, tělo a myšlenky – nic víc, nic míň. Nepřebíráme cizí názory, pracujeme jen sami se sebou a svou přirozeností.

Program založený na osmitýdenní pravidelné praxi sestavil už v 70. letech americký profesor Jon Kabat-Zinn a jeho účinnost od té doby potvrzují desítky studií. V Česku ho v této podobě vede Marcela Klauzová Roflíková – lektorka mindfulness, certifikovaná koučka a zakladatelka Českého mindfulness institutu. Za sebou má přes dvě stě programů pro firmy, školy i veřejnost.

Výcvik probíhá individuálně nebo v malých skupinách a během osmi týdnů se účastníci učí pracovat se stresem i emocemi pomocí jednoduchých technik. Dvouapůlhodinová setkání kombinují formální i neformální cvičení.

Marcela strávila téměř dvacet let v korporátním prostředí, než došla k tomu, že ke smysluplnějšímu životu nemusí člověk odcházet z práce nebo odjíždět na druhý konec světa. „Spokojenost přichází s větší všímavostí. Nejde o to měnit okolnosti – stačí změnit postoj,“ shrnuje ve své knize Mindfulness pro každého.

Domácí lekce mindfulness, která nezabere víc než 10 minut

  • Najděte si pohodlnou polohu. Můžete sedět na židli nebo na zemi na polštáři, což je lepší než leh na zádech, kdy hrozí usnutí. Záda mějte vzpřímená, ale ne příliš napjatá. Ruce položte tam, kde je to pro vás pohodlné.
  • Maximálně se uvolněte. Snažte se vnímat tvar svého těla, jeho váhu. Všímejte si svých pocitů.
  • Nalaďte se na svůj dech. Vnímejte přirozený tok dechu - nádech, výdech. Dýchejte podle svých fyzických možností, žádná přehnaná snaživost.
  • Při této činnosti může dojít k tomu, že vaše mysl začne bloudit a že se přistihnete, jak myslíte na úplně jiné věci než na svůj dech. Pokud se to stane, nevadí. V okamžiku, kdy si uvědomíte, že se vám něco honí hlavou, zkuste svou pozornost jemně přesměrovat zpět k dýchání.
  • Zůstaňte v relaxační pozici zhruba pět až sedm minut. Po „nastartování“ se protáhněte a poté se odměňte něčím, co vám udělá radost.
Související témata:

Načítám