Hlavní obsah

Zrůdy z koncentračních táborů. Tyhle ženy mučení a týrání bavilo. Krutost měly v krvi

Foto: Infobae.com, GettyImages.com, Profimedia.cz

Foto: Infobae.com, GettyImages.com, Profimedia.cz

Byly ztělesněním zla, krutosti, bestiálního násilí. Děsivé zrůdy v sukních, bez špetky lítosti, které mají na svědomí statisíce lidských životů. Tohle jsou bestie druhé světové války, ženy, které vládly koncentračním táborům, ale nebyla to pro ně „jen“ práce, nýbrž potěšení.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Lidské utrpení, bolest, slzy a krev jako by byly jejich potravou. Jenže v koncentračních táborech byla právě krutost a záliba v sadismu zásadním předpokladem k výkonu „práce“. V tento den, 8. května, si připomínáme konec druhé světové války. Ta měla mnoho podob a jednou z nich byly i brutální dozorkyně, ženy, které měly na svých rukách krev statisíců nevinných lidí. Tohle je pět nejhorších.

Maria Mandel – Bestie z Osvětimi

Maria pocházela z chudé rakouské rodiny. Neměla vzdělání ani peníze, žádná zářná budoucnost ji nečekala. Ale v roce 1938 po anšlusu Rakouska vycítila svou šanci – přestěhovala se do Mnichova, stala se velkou sympatizantkou nacistické ideologie a dotáhla to až na šéfku ženského koncentračního tábora Birkenau. A právě tam se její brutalita a záliba v týrání druhých projevila naplno, tehdy se zrodila žena známá pod přezdívkou Bestie z Osvětimi.

Rozhodovala o tom, kdo půjde do plynové komory, a kdo ne. A užívala si to. Vězeňkyně vzpomínaly, jak z transportů, v nichž byly děti, brala mnohé z nich do náruče, chovala je, zpívala jim, aby je hned druhý den poslala do smrtících plynových sprch. Ženy vracející se z práce pak musely jako důkaz své fyzické zdatnosti přeskočit hůl, kterou držela v půlmetrové výšce. Ta, která to nezvládla, šla na smrt. Takových rozsudků smrti Mandel podepsala půl milionu!

Proslulá byla ale i svou brutalitou – vězněné ženy krutě bila za jakoukoli drobnost, na kole a s bičem v ruce jezdila kolem fronty žen, které nemilosrdně švihala do tváře, mnohé její řádění nepřežily. Absurdní je, že její velkou vášní byla vážná hudba, a tak v táboře založila vězeňský orchestr – ten hrál, kdykoli někoho mučila, když přijížděl transport s novými vězni nebo když kráčeli do plynových komor.

Po válce utekla před Rudou armádou do svého rodného domu v Rakousku, ale nakonec ji tam zatkli Američané a skončila před soudem v Krakově. Tam byla odsouzena k trestu smrti, oběšena byla v lednu 1948 ve věku 36 let.

Irma Grese – Osvětimská hyena

Možná by stačilo říct, že tahle žena byla velkou kamarádkou Marii Mandel. Všeříkající jsou i přezdívky, jež si tahle atraktivní blondýna během svého působení v Osvětimi vysloužila – Krásné zvíře, Osvětimská hyena, Krásná bestie.

Irma nebyla moc chytrá, nedokončila ani základní vzdělání. Ve Svazu německých dívek ale zcela propadla nacismu, v roce 1942 vstoupila do SS a stala se dozorkyní v koncentračních táborech. A i ona si doslova libovala v týrání vězňů.

Posílala na ně vyhladovělé psy, Josefu Mengelemu prý s velkou ochotou pomáhala při jeho děsivých pokusech na lidech, vězně do bezvědomí bila bičem či vycházkovou holí. A vždy to sledovala až se sexuálním vzrušením, podle všeho měla perverzní sexuální sklony, které mohla v táborech bez skrupulí ukájet. I ona po válce skončila u soudu, kde byla odsouzena k trestu smrti oběšením za zločiny proti lidskosti. Poprava se konala v roce 1945, bylo jí 22 let.

Ilse Koch – z mrtvých vyráběla upomínkové předměty

Vystudovaná účetní pracovala jako strážná a sekretářka v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde se seznámila se svým budoucím manželem Karlem-Ottem Kochem. Tvořili spolu doslova děsivý pár. Koch se stal velitelem koncentračního tábora Buchenwald a se svou ženou se dopouštěli neuvěřitelných brutalit. Zabíjeli vězně, kteří měli tetování, protože z jejich kůže vyráběli „upomínkové předměty“. Ty údajně dělali i z kostí a sušených hlav mrtvých vězňů. Proslulá byla Ilse i tím, že po táboře se procházela či projížděla na koni téměř nahá, aby provokovala vězně. Ten, který se na ni podíval, si vysloužil smrt.

Za nepovolené obohacování pak byla Ilse i její muž souzeni samotným nacistickým režimem. On dostal trest smrti, ona byla pro nedostatek důkazů omilostněna. Po válce se vrátila ke své rodině, ale byla tam zatčena a stanula před soudem. Vysloužila si trest smrti, ale po vynesení posudku oznámila, že je těhotná, proto nemohla být oběšena. V roce 1948 jí pak byl trest kvůli nedostatku důkazů zmírněn na čtyři roky vězení, ale nesouhlas veřejnosti byl tak velký, že byl proces obnoven. Nakonec byla Koch odsouzena k doživotnímu trestu a ve svých 60 letech se ve vězení oběsila.

Hertha Bothe – jedna z mála, co nedostala trest smrti

Zapálená nacistka s dobrou fyzičkou, to byly dvě věci, které jí dostaly na čtyřtýdenní výcvik pro ženské dozorkyně v koncentračním táboře Ravensbrück. Po něm nastoupila do koncentračního tábora Stutthof, kde se „proslavila“ svou krutostí, brutalitou a nemilosrdností. Běžně vězeňkyně umlátila k smrti dřevěnou tyčí, nebo je jen tak zblízka zastřelila.

V lednu 1945 byl ale tábor evakuován a Herta se vydala s vězni a dozorci na pochod smrti, v březnu skončila v táboře Bergen-Belsenu. Tam v dubnu vtrhli spojenci a Herta byla jedna z mála, co před nimi neutekli. Naopak zůstala a pomáhala tábor uklízet od mrtvol. Ani ve skrytu duše ji nenapadlo, že by za svou brutalitu a vraždění mohla nést nějakou zodpovědnost. Soud ji poslal na deset let za mříže, nakonec byla ale za dobré chování propuštěna v roce 1951.

Vdala se a žila v severovýchodním Německu, zemřela v roce 2000 ve věku 79 let. A ani do posledních chvil neshledávala na své minulosti nic špatného, že by chybovala, nikdy nepřipustila.

Hermine Braunsteiner – Kobyla z Majdanku

Její výcvik na dozorkyni vedla Maria Mandel v koncentračním táboř Ravensbrück, takže škola brutality jí nechyběla. Přesto se tyhle dvě nesnesly a Braunsteiner požádala o přeložení, nakonec sloužila v táboře Majdanek v Polsku. Tam si vysloužila přezdívku Kobyla, protože byla proslulá tím, že běžně vězeňkyně ukopala k smrti. Další její specialitou bylo házení dětí za vlasy do náklaďáků, které je odvážely do plynových komor.

Po válce se pokusila utéct, ale nakonec stanula před soudem. Za mučení, týrání a za zločiny proti lidskosti ji poslal na pouhé tři roky do vězení. A tak si Hermine snadno zařídila nový život – v roce 1958 se vdala za Američana, emigrovala s ním a v roce 1963 získala americké občanství. A kdyby nebylo neúnavného lovce nacistických zločinců Simona Wiesenthala, nejspíš by do konce svého života žila pohodlným životem, aniž by její blízcí tušili, že žijí s bestiální zrůdou.

Wiesenthal ji totiž našel a v Německu začali znovu vyšetřovat její válečné zločiny. Kobyla z Majdanku se nakonec stala prvním nacistickým zločincem vydaným z USA, stalo se tak v roce 1973. A protože na spravedlnost není nikdy pozdě, nakonec byla za 80 vražd, účast na vraždách 102 dětí a dalšího tisíce lidí odsouzena k doživotí. Za mřížemi ale onemocněla cukrovkou, musela jí být amputována noha a v roce 1996 byla propuštěna. Svobody si užila pouhé tři roky, nakonec v roce 1999 zemřela ve věku 79 let.

Zdroj: Liberation Route Europe, Historieblog.cz, Dotyk.cz

Druhá světová válka byla plná těžkých osudů, ti, co holocaust přežili, si nesli doživotní trauma. Znásilnění, domácí násilí, válka. Trauma se v rodinách přenáší z generace na generaci. Geny i výchovou!

Související témata:
80. výročí konce 2. světové války

Načítám