Hlavní obsah

Klíšťata se probouzejí: Jak se chránit a na co si dát pozor?

Foto: Bodnar Taras, Shutterstock.com

Foto: Bodnar Taras, Shutterstock.com

Jsou malá, někdy skoro neviditelná, a poměrně nebezpečná. Sezona klíšťat je tady. Přečtěte si, proč jsou nebezpeční roztoči letos aktivní dříve než jindy a jak se před nimi účinně chránit na zahradě i ve volné přírodě.

Článek

Čas, kdy se klíšťata probouzejí, závisí na délce a intenzitě zimy. „Jelikož jsme letos měli opět jednu z mírných a krátkých zim, zaznamenali jsme výraznou aktivitu klíšťat již kolem 20. února,“ informuje profesor Libor Grubhoffer, parazitolog z Biologického centra AV ČR.

Kdy začíná sezona klíšťat

„Když nastane několik po sobě jdoucích teplejších dní, je dokonce možné, že aktivní klíšťata se objeví i uprostřed zimy,“ říká doktor Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Letos to tedy zatím vypadá, že počasí zařídilo klíšťatům pořádné pré. Při procházce do přírody byste proto měli být „přiměřeně ostražití“, jak nabádá Libor Grubhoffer.

Nebezpečné jsou i larvy

Na sklonku sezony kladou samice klíšťat na některých místech vajíčka, z nichž se na počátku nové sezony klubou larvy. Právě ty jsou velmi nebezpečné, protože jsou okem sotva patrné. „Ale stačí posadit se do trávy vyhřáté jarním sluníčkem a můžete na sobě najít i několik desítek larev,“ varuje Libor Grubhoffer.

Ochrana před klíštětem

Je tedy řešením nechodit do přírody? Rozhodně ne, na protiklíšťovou ochranu myslete vždy. Doma na zahrádku vysaďte přírodní repelenty a na výletech buďte opatrní. A nezapomínejte, že klíšťata jsou běžně i v parcích a zahradách.

  1. Choďte po vyšlapaných cestách, nesedejte si do trávy, zvláště ne do vysoké.
  2. Dbejte na vhodné oblečení, tedy dlouhé nohavice a vysoké boty.
  3. Po příchodu domů prohlédněte důkladně celé tělo včetně záhybů.
  4. Částečnou ochranu poskytnou i repelenty, a to nejen ty speciálně odpuzující klíšťata, ale třeba i výrobky určené proti komárům či jinému hmyzu – i ty jsou krátkodobě účinné také proti klíšťatům.
Foto: KieferPix, Shutterstock.com

Z trávy na vás mohou vlézt desítky larev, které jsou okem sotva patrnéFoto: KieferPix, Shutterstock.com

Jak vyndat klíště pinzetou

I ta nejlepší opatření někdy selžou. Jak klíště vytáhnout, když se nakonec přece jen přisaje? Přisátého parazita rozhodně nezakapávejte oleji ani nepotírejte mastmi! „Nepustí se a může začít do rány intenzivněji ‚plivat‘ sliny obsahující patogeny,“ varuje Jiří Černý a radí: „Jednoduše klíště uchopte pinzetou co nejblíže kůži a vytáhněte ho jemným škubnutím.“ Místo přisátí pak očistěte dezinfekcí.

Drobného zarudnutí a svědění na místě, kde klíště sálo, se obávat nemusíte, je normální. Lékaře vyhledejte až při rozsáhlejších potížích, které by mohly značit propuknutí jedné ze dvou nejčastějších nemocí, které klíšťata žijící u nás přenášejí. Jedná se o virovou klíšťovou encefalitidu a bakteriální lymskou boreliózu.

Foto: Evgeniyqw, Shutterstock.com

Na přisáté klíště nekapejte olej ani jej nemažte mastmiFoto: Evgeniyqw, Shutterstock.com

Příznaky boreliózy a encefalitidy

Po inkubační době 7 až 14 dní se obě onemocnění projevují jako chřipka. Palčivá bolest hlavy signalizuje klíšťovou encefalitidu – nutná je návštěva lékaře a okamžitý klid na lůžku. „Fyzická námaha pacienta už v samém počátku onemocnění ohrožuje a může být příčinou komplikací v průběhu rekonvalescence,“ vysvětluje Libor Grubhoffer.

Co sledovat po odstranění

U lymské boreliózy se zhruba ve dvou třetinách případů objeví charakteristická červená skvrna se světlým vnitřkem. Zásadní je vyhledat praktika, který předepíše antibiotika. Léčba se komplikuje, když se vyrážka neobjeví a nemocný počátek infekce přechodí. Následky se mohou významně podepsat na kvalitě života, protože neurologické a kloubní potíže se rády vracejí. Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat, vakcína proti lymské borelióze zatím vyvinuta nebyla.

Reklama