Hlavní obsah

Zemřela nejbohatší žena! Tyhle slavné dámy jí pomohly šířit slávu její kosmetiky

Foto: Profimedia.cz

Měla manžela, s nímž žila až do jeho smrti, krásnou dceru a zdědila nejznámější světovou kosmetickou společnost, která jí vydělala jmění. Přesto nebyla dědička společnosti L'Oréal Liliane Bettencourt, která zemřela včera měsíc před 95. narozeninami, poslední roky asi příliš šťastná.

Článek

Je to příběh jako z pohádky, ale až na ten konec. Tatínek Liliane Bettencourt Eugéne Schueller byl chudý student, který v malém pařížském bytě stále dokola míchal nějaké chemikálie, až vyrobil novou, na tu dobu nečekaně šetrnou barvu na vlasy. A to byl začátek společnosti L'Oréal, která oficiálně vznikla v roce 1909.

(Ne)šťastné dětství

V říjnu 1922, kdy se narodila Liliane, už byl L'Oréal poměrně solidní firma, i když největšího rozkvětu se dočkala až po konci druhé světové války. Přesto bylo Lilianino dětství poznamenáno smutnou událostí. Když bylo dědičce firmy pouhých pět let, zemřela jí maminka.

Foto: Profimedia.cz

Liliane prožila se svým manželem v podstatě celý život. Vzala si ho v roce 1950 a rozdělila je až v roce 2007 jeho smrt

O to víc se ale Liliane sblížila s tatínkem a jeho kosmetická společnost se stala jejím druhým domovem. Už od svých patnácti let tam pracovala a v roce 1957 po smrti svého otce se ujala vedení firmy. To už byla sedm let vdaná za André Bettencourta, s nímž měla jedinou dceru Francoise (64)

A L'Oréal rostl, vzkvétal a firma vydělávala obrovské jmění. Její majetek se odhaduje na více než 39 miliard dolarů (to je v přepočtu více než 863 miliard korun), podle časopisu Forbes byla Liliane nejbohatší ženou světa a v roce 2014 byla desátým nejbohatším člověkem světa.

Peníze nejsou vše

Jenže právě obrovské jmění, které vydělala, se stalo příčinou sporů, které měla s dcerou zhruba od roku 2011. Tehdy totiž Francoise přes soud docílila toho, že byla její matka zbavena svéprávnosti, opustila správní radu L'Oréalu a místo ní tam nastoupil její vnuk.

Foto: Profimedia.cz

Poslední roky si asi Liliane s dcerou příliš nerozuměla. Francoise dokonce nechala maminku zbavit svéprávnosti, prý již nebyla příliš duševně v pořádku a neuváženě rozdávala rodinný majetek

Francoise tvrdila, že již matka není zcela duševně při smyslech a zcela bez rozmyslu rozdává rodinné jmění. Slabosti staré dámy prý využíval hlavně fotograf Francois-Marie Banier (70). Ten prý od Liliane vyloudil vzácné obrazy od Picassa a Matisse a různé dárky v hodnotě prý až miliardy eur.

Slavná společnost, slavné tváře

Přestože mnozí tvrdí, že s odchodem Liliane z vedení společnosti skončila jedna zásadní éra, L'Oréal vzkvétá dál. Je to rozjetý vlak, který jen tak něco nezastaví. Koneckonců tyhle slavné dámy společnosti propůjčily své tváře a svou krásu propůjčily sloganu „L'Oréal. Protože vy za to stojíte“.

Foto: Profimedia.cz

Jennifer Lopez (48) se stala tváří L'Oréal v roce 2011 a veřejně tvrdila, že sama produkty téhle značky používá, a proto ji spolupráce o to víc těší

Foto: Profimedia.cz

Další ikonickou tváří L'Oréal je herečka Andie MacDowell (59), která se společností spolupracuje víc než dvacet let. Propaguje protivráskovou péči, ale třeba i řadu rtěnek

Foto: Profimedia.cz

Jane Fonda (79) je pro L'Oréal určitě výhra. Která žena by nechtěla na prahu osmdesátky vypadat takhle

Foto: Profimedia.cz

Své dokonalé tělo spojila modelka Doutzen Kroes (32) s propagací spodního prádla Victoria's Secret, svou tvář pak propůjčila L'Oréalu

Foto: Profimedia.cz

Herečka Eva Longoria (42) je takovou reklamní matadorkou. Propaguje zmrzlinu, kočičí krmení, ale i kosmetiku značky L'Oréal

Foto: Profimedia.cz

Gong Li (51) je čínská herečka, která také svou tvář spojila se značkou L'Oréal

Co říkáte na tuhle neobvykle schopnou dámu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek