Hlavní obsah

Ženské prokletí: Nedostatek železa! Nepoškozuje i vás?

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Každý den zásobovat tělo potřebným množstvím všech nezbytných živin nemusí být úplně snadné. A tak i ti, kdo mají jídelníček na jedničku, nezřídka trpí nutričními deficity. Jednou z nejčastěji chybějících látek je železo. Postrádají ho více ženy než muži a takhle se to projevuje...

Článek

Necítíte se vůbec ve své kůži. Nesluší vám to, máte hrozné vlasy, nemůžete se pořádně soustředit a ze všeho nejradši byste vlezli do postele a týden v kuse spali. Ač tohle možná vypadá jako pořádná depka, ve skutečnosti se může jednat jen o nedostatek železa.

Bez železa s vámi nic nebude

Tenhle stopový prvek je naprosto zásadní pro vaši krev, a tím pádem i pro život obecně. Z největší části je železo obsaženo v krevním barvivu hemoglobin, které je součástí červených krvinek. Ty zajišťují přenos kyslíku z plic ke všem buňkám těla.

Zároveň je také součástí myoglobinu, který zase přenáší kyslík do svalů. Jednoduše řečeno – železo se stará o správné zásobení těla kyslíkem. Bez něj byste nezvedli tužku ze stolu a vlastně se ani nenadechli.

Častý ženský problém

Zatímco doporučená dávka železa pro muže na den je 10 mg, u žen je to 15 mg a v některých obdobích rovnou 18 mg – jedná se o čas menstruace, ale i několik dní před a po ní. Kvůli krvácení dochází ke ztrátám, které pak tělo musí dorovnávat z již vytvořených zásob.

Vysokou spotřebu mají také těhotné a kojící maminky a ženy v menopauze. Zvláště v těhotenství je třeba železo ohlídat a zajišťovat stabilní přísun – nedostatek je spojen s řadou komplikací včetně předčasného porodu.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Setrvalá únava, slabost celého těla, zadýchávání, bledost... Nechybí vám železo?

Když železo chybí...

„Organismus dokáže poměrně dlouho hradit spotřebu železa ze svých zásob a příznaky v tomto stadiu obvykle chybějí. Pokud je ale nepoměr mezi příjmem a ztrátami dlouhodobý, dojde k vyčerpání zásob a začínají se objevovat první symptomy. Nejcitelnějším důsledkem je nedostatek červených krvinek, tedy anémie,“ popisuje MUDr. Michal Novák z Polikliniky Budějovická v Praze.

Právě v souvislosti s anémií (chudokrevností) existuje řada zdravotních komplikací, které vám dokážou dost otrávit život. O co se jedná nejčastěji?

  • Únava, kterou spánek nespraví - Asi nejtypičtějším příznakem deficitu železa je celkové vyčerpání. Právě to však bývá obecně dost přehlížené, únavu totiž lidé berou jako běžnou součást života. Dostane-li se nad mez, kdy omezuje běžné fungování, je načase pátrat po příčinách.
  • Silná menstruace - Je příčinou i varovným signálem zároveň. Kvůli velké ztrátě krve dochází i ke značným ztrátám stopových prvků včetně železa – organismus dokáže nahradit asi jen polovinu krve, kterou žena při menstruaci ztratí. Proto drtivá většina žen se silnou menstruací má i nedostatek této látky. Jako velmi silnou označují lékaři takovou menstruaci, kdy je nutné měnit hygienické potřeby každé dvě hodiny a častěji.
  • Bledá pleť - Hemoglobin dodává krvi jasnější barvu a pokožka je růžovější. Při nedostatku železa působí nepřirozeně pobledlá, a to včetně míst, jako jsou rty či dásně.
  • Problémy s dýcháním - Zadýcháte-li se i při obyčejných úkonech, může za tím stát tenhle nutriční deficit.
  • Nekvalitní vlasy i nehty - „Železo je nositelem kyslíku nezbytného pro správnou funkci vlasových folikulů. Nedostatek proto může vést k vypadávání vlasů i lámání nehtů,“ říká Lenka Kašpaříková z vlasového centra Clinical Hair & Health.
Foto: Wasu Watcharadachaphong, Shutterstock.com

Železo je třeba doplňovat průběžně každý den, nejlépe zdravou stravou

Způsoby, jak železo doplnit

Obecně platí, že zdrojem železa jsou potraviny živočišného původu, a to hovězí maso, vnitřnosti, ryby a mořské plody. Vysoký obsah je i v řadě rostlinných produktů – v obilných klíčcích, luštěninách, listové zelenině, sóji.

Jestliže deficit železa nezvládne vyrovnat strava, je nutno sáhnout po potravinových doplňcích. „Na trhu je jich celá řada a jsou k dostání jak v tabletách, tak ve formě roztoku. Ne každý ale železo v této koncentrované formě dobře snáší a při jeho užívání se mohou objevit nepříjemné zažívací obtíže. Pokud nelze jinak, jsou k dispozici i injekční formy železa. Ty už ale patří plně do rukou lékaře,“ uvádí MUDr. Michal Novák.

Užívali jste někdy doplňky stravy se železem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.