Hlavní obsah

Ženy v nouzi: Tyhle organizace vám pomůžou. Zadarmo!

Foto: thinkstock

V tíživé životní situaci se může ocitnout každý. Je dobré vědět, že existují místa, kde vám mohou pomoci

Prožíváte těžké období? Nemáte partnera, vychováváte sama dítě, nemůžete sehnat práci, prostě nevíte, kudy kam? Tohle jsou organizace, které by vám mohly pomoci. A zadarmo!

Článek

Rozvod, neplánované těhotenství, násilí či marné pokusy sehnat po skončení mateřské zaměstnání. To jsou nejčastější důvody, proč ženy potřebují pomoc. Tu mohou nalézt například u těchto či jim podobných organizací.

Překážka je příležitost

Není to jen jakési obecné pořekadlo, ale především název půlročního kurzu pro sólo rodiče, který organizuje občanské sdružení Spiralis ve spolupráci s Centrem kompetencí. Je určen samoživitelkám (ale i mužům samoživitelům), kteří jsou znevýhodněni na trhu práce.

Kurz Překážka je příležitost by jim měl pomoci zmapovat vlastní vědomosti, schopnosti a zkušenosti, které mohou při hledání zaměstnání využít. „Pod odborným lektorským vedením si uvědomíte, co všechno umíte, a vytvoříte si nové většinou dost rozsáhlé portfolio kompetencí, se kterými můžete předstoupit před zaměstnavatele. Rodičům nabídneme také kontakt s potenciálními zaměstnavateli. Součástí tréninku je i praxe ve firmách a neziskových organizacích,“ popisuje kurz Jolana Turnerová, ředitelka občanského sdružení Spiralis.

Foto: thinkstock

Ztráta zaměstnání či nemožnost sehnat práci po mateřské, to jsou dva nejčastější problémy žen

Semináře po celé republice

Uplatněním sólo rodičů na trhu práce se zabývá i občanské sdružení Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. To na letošní podzim připravilo sérii seminářů pro maminky a táty, kteří jsou na své ratolesti sami. Semináře jsou jednodenní, účastnit se jich můžete zdarma a i tady je zajištěno hlídání dětí. Naučíte se na nich především následující:

  • Jak správně napsat životopis
  • Jak se orientovat na trhu práce a v nabídkách zaměstnání
  • Jak zvládnout pracovní pohovor (praktický nácvik)

Vybrat si můžete ze sedmi říjnových a listopadových termínů a také sedmi měst, kde se akce bude konat. Přesná data, místa a možnost registrace najdete na stránkách Aperia www.aperio.cz.

Foto: thinkstock

Jste na dně? Nevzdávejte to, vše má své řešení

Poradí skoro se vším

Pomoci ženám v nouzi se věnuje i poradna Aqua Vitae. Ta nabízí bezplatné poradenství ženám, které se ocitly v tíživé situaci spojené především s neplánovaným těhotenstvím, porodem či péčí o právě narozené dítě. Umí třeba následující:

  • Zajišťují bezplatnou pomoc psychoterapeuta
  • Mohou vám pomoci s vyplňováním formulářů dávek státní sociální pomoci
  • Zprostředkují kontakt s řadou odborníků (gynekologové, sociální pracovníci, právníci, rodinní a výchovní poradci…)
  • Mohou pomoci najít azylové ubytování

Veškeré informace o tom, co pro vás mohou udělat, najdete na stránkách www.linkapomoci.cz.

Machři na násilí

Domácí násilí je samostatnou kapitolou. U nás se mu celých dvacet let věnuje občanské sdružení ROSA. „Provozujeme informační a poradenské centrum, kde přijímáme klienty po telefonickém zavolání, internetovou a telefonickou poradnu, utajený azylový dům a dva utajené byty,“ vysvětluje Zdena Prokopová ze sdružení ROSA. Sdružení sídlí v Praze, tudíž se jejich pomoc soustředí hlavně na ženy z hlavního města a okolí. Nicméně i klientkám z jiných koutů republiky jsou schopni pomoci. „Umíme poradit s tím, kam se mohou obrátit, kdo je jim v jejich okolí schopen pomoci,“ říká Zdena Prokopová. O jejich možnostech se více dozvíte na www.rosa-os.cz.

Také jste byly v těžké životní situaci? Kdo vám pomohl?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.