Článek
Rozvod, neplánované těhotenství, násilí či marné pokusy sehnat po skončení mateřské zaměstnání. To jsou nejčastější důvody, proč ženy potřebují pomoc. Tu mohou nalézt například u těchto či jim podobných organizací.
Překážka je příležitost
Není to jen jakési obecné pořekadlo, ale především název půlročního kurzu pro sólo rodiče, který organizuje občanské sdružení Spiralis ve spolupráci s Centrem kompetencí. Je určen samoživitelkám (ale i mužům samoživitelům), kteří jsou znevýhodněni na trhu práce.
Kurz Překážka je příležitost by jim měl pomoci zmapovat vlastní vědomosti, schopnosti a zkušenosti, které mohou při hledání zaměstnání využít. „Pod odborným lektorským vedením si uvědomíte, co všechno umíte, a vytvoříte si nové většinou dost rozsáhlé portfolio kompetencí, se kterými můžete předstoupit před zaměstnavatele. Rodičům nabídneme také kontakt s potenciálními zaměstnavateli. Součástí tréninku je i praxe ve firmách a neziskových organizacích,“ popisuje kurz Jolana Turnerová, ředitelka občanského sdružení Spiralis.
Semináře po celé republice
Uplatněním sólo rodičů na trhu práce se zabývá i občanské sdružení Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. To na letošní podzim připravilo sérii seminářů pro maminky a táty, kteří jsou na své ratolesti sami. Semináře jsou jednodenní, účastnit se jich můžete zdarma a i tady je zajištěno hlídání dětí. Naučíte se na nich především následující:
- Jak správně napsat životopis
- Jak se orientovat na trhu práce a v nabídkách zaměstnání
- Jak zvládnout pracovní pohovor (praktický nácvik)
Vybrat si můžete ze sedmi říjnových a listopadových termínů a také sedmi měst, kde se akce bude konat. Přesná data, místa a možnost registrace najdete na stránkách Aperia www.aperio.cz.
Poradí skoro se vším
Pomoci ženám v nouzi se věnuje i poradna Aqua Vitae. Ta nabízí bezplatné poradenství ženám, které se ocitly v tíživé situaci spojené především s neplánovaným těhotenstvím, porodem či péčí o právě narozené dítě. Umí třeba následující:
- Zajišťují bezplatnou pomoc psychoterapeuta
- Mohou vám pomoci s vyplňováním formulářů dávek státní sociální pomoci
- Zprostředkují kontakt s řadou odborníků (gynekologové, sociální pracovníci, právníci, rodinní a výchovní poradci…)
- Mohou pomoci najít azylové ubytování
Veškeré informace o tom, co pro vás mohou udělat, najdete na stránkách www.linkapomoci.cz.
Machři na násilí
Domácí násilí je samostatnou kapitolou. U nás se mu celých dvacet let věnuje občanské sdružení ROSA. „Provozujeme informační a poradenské centrum, kde přijímáme klienty po telefonickém zavolání, internetovou a telefonickou poradnu, utajený azylový dům a dva utajené byty,“ vysvětluje Zdena Prokopová ze sdružení ROSA. Sdružení sídlí v Praze, tudíž se jejich pomoc soustředí hlavně na ženy z hlavního města a okolí. Nicméně i klientkám z jiných koutů republiky jsou schopni pomoci. „Umíme poradit s tím, kam se mohou obrátit, kdo je jim v jejich okolí schopen pomoci,“ říká Zdena Prokopová. O jejich možnostech se více dozvíte na www.rosa-os.cz.
Také jste byly v těžké životní situaci? Kdo vám pomohl?