Hlavní obsah

Žloutenka typu A se dětem nevyhýbá

Žlotenkou se může nakazit i vaše dítě!

V ČR onemocní žloutenkou typu A nejčastěji děti do věku 10 let. V dubnu a květnu je rodiče mohou nechat očkovat s 20% slevou.*

Článek

Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné. Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoli, ať už na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. Onemocnět může tedy i dítě, které dokonale dodržuje hygienu.

K přenosu viru stačí, aby se vaše dítko dotklo úst rukama, ve kterých před chvílí drželo virem kontaminovaný předmět, nebo snědlo virem napadené jídlo. Nutnou součástí prevence je dodržování hygieny. Odborníci se shodují, že výhodnou a opravdu účinnou prevenci proti žloutence typu A představuje očkování.

Nehrozí riziko i vašemu dítěti?

Nejmenší děti si často potřebují všechno osahat a vyzkoušet. Nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů ohlídat dítě 24 hodin denně, aby si tu a tam něco nevložilo do úst, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot či virů. Navíc se děti pohybují v kolektivech (jesle, školky, školy), kde se viry šíří snadno a rychle.

Ochrana proti žloutence typu A se vyplatí i začínajícím školákům. Žáci jezdí na výlety či tábory. Na podobných akcích je nutné počítat se sníženou hygienou. Umývárny i jídelna jsou obvykle sdíleny několika desítkami dětí. Pro šíření infekčních nemocí včetně žloutenky typu A jde o ideální prostředí.

„Děti jsou pro onemocnění žloutenkou typu A nejrizikovější skupinou. Dostat ji je velmi snadné. Až třetina pacientů, a to nejen dětských, ale i dospělých, uvádí, že neví, kdy a kde se nakazila,“ říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení FN Thomayerovy v Praze.

Efektivní ochrana – očkování

Vakcína Havrix Junior je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína vázaná na lékařský předpis se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoli v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2–3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let. V průběhu dubna a května lze na tomto očkování ušetřit přibližně 400 Kč. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti žloutence A zatím přispívá, některé částkou až 1000 Kč.

*Sleva 20 % je poskytnuta na vakcínu na úrovni výrobce a je platná v období od 1.4. 2011 do 31.5. 2011 nebo do vyprodání zásob.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.