Hlavní obsah

V čem se potatil a kolikrát neprošel u zkoušek na DAMU? Udělejte si kvíz o životě Václava Neckáře

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Herec a zpěvák Václav Neckář stále vypadá jako usměvavý kluk. Narodil se s pěveckým i hereckým talentem  – a také s velkým kouzlem osobnosti. Slavný umělec překonal během kariéry nejednu překážku a jeho hvězda stále září. A dnes slaví 77. narozeniny.

Článek

Václav Neckář patří déle než půlstoletí k nejpopulárnějším českým zpěvákům a má mnoho slavných písní, které se držely na předních příčkách hitparád. Mezi největší hity patří například Lékořice, Kdo vchází do tvých snů, má lásko anebo Mademoiselle Giselle.

Ale nezůstalo jen u zpívání. Pro film objevil Václava Neckáře režisér Jiří Menzel (†82), který ho obsadil do oscarového snímku Ostře sledované vlaky (1966) a také do trezorové komedie Skřivánci na niti (1969). A když nehrál, ze stříbrného plátna zněl alespoň jeho hlas. Kdo by neznal filmovou píseň Znala panna pána ze zábavného snímku Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a Nestůj a pojď z nestárnoucí klasiky Páni kluci (1975).

Velký comeback

Václav Neckář si užíval životní a filmové role i pěveckou kariéru, stal se otcem syna a měl spokojené manželství. Osud mu uštědřil velkou ránu v roce 2002, kdy přežil mrtvici, po které se musel znova učit některá slova a slovní spojení, včetně textů svých písní. Ale dokázal se vrátit! Smutný pro něj byl i rok 2015, kdy odešla jeho manželka – životní láska, která mu pomáhala s rekonvalescencí.

Dnes je jasné, že Václav Neckář se umí s životem poprat a každé vystoupení si užívá naplno. A co o něm víte? Udělejte si náš test.

Bratři Neckářové vzpomínají: Jak zasahovala cenzura do textů?

1. Oba zpěvákovi rodiče byli divadelníci a i on sám začal jako kluk účinkovat na scéně městského divadla v Ústí nad Labem. Byl obsazován do dětských úloh:
2. Po studiu na střední škole se Václav Neckář neúspěšně hlásil na DAMU – a ne jednou. Kolikrát to zkoušel?
3. V roce 1962 nastoupil jako herecký elév a jako osvětlovač do Divadla pracujících v Mostě. O dvě léta později udělal konkurz do plzeňského divadla Alfa, kde se seznámil se zpěvačkou:
4. Jeho první velký hit se zrodil v roce 1965 a jmenoval se:
5. Ve stejném roce začal účinkovat v pražském divadle Rokoko, kde si ho všiml režisér Jiří Menzel a obsadil ho do svého nejslavnějšího snímku Ostře sledované vlaky. Jakou postavu zde mladý zpěvák ztvárnil?
6. Díky svému vynikajícímu výkonu získal zpěvák řadu dalších filmových nabídek. V roce 1968 natočil s Helenou Vondráčkovou hudební pohádku. Jak se jmenuje?
7. V roce 1968 založil s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou mimořádně úspěšné trio Golden Kids. Když režim zakázal Martě Kubišové vystupovat, rozešli se. V roce 1972 pak vznikla skupina, kterou řídil zpěvákův bratr Jan Neckář (71) a Václava Neckáře často doprovázela. Jak zní název kapely?
8. Václav Neckář se stal v roce 2004 čestným občanem krajského města, kde dvacet let žil. Je to:
9. V roce 2011 zazářil a okouzlil v ústřední písni k filmu Alois Nebel. Jak se dnes už legendární balada jmenuje?
10. Václav Neckář se v roce 1974 oženil s primabalerínou a učitelkou tance Jaroslavou Žlábkovou (†76). Jejich syn Václav se také věnuje muzice. Jaký styl hudby je mu nejbližší?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Znáte krásnou vánoční píseň Andílku náš, kterou Václav Neckář nazpíval s Dessi? Poslechněte si ji!

Reklama