Hlavní obsah

Zrecyklujte vaši knihovnu: Zkuste sekáč na knížky!

Foto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com
23. 10. 2021

Dejte knihám druhý život! Tak zní heslo nového typu second handů s názvem Knihobot, kde můžete recyklovat vaše přečtené knihy, které už znovu číst nehodláte. Přečtěte si, jak funguje.

Článek

V Česku se prodá ročně 20 až 30 milionů knih. Umíte si představit, kolik je to papíru a kolik stromů na něj muselo padnout? Šetřete přírodu a knihy, které vám doma překážejí nebo se na ně zbytečně práší, pošlete dál. Právě proto je zde internetová služba Khinobot, která funguje jako second hand na knížky a snaží se dostat knihy z domácností zpět do oběhu ke čtenářům. Můžete je zde prodat i koupit. A protože průměrný čtenář má doma okolo 200–300 knih, můžete si i celkem slušně přivydělat.

Provětrejte knihovnu

Určitě to znáte, přečtete si knížku, odložíte ji do knihovny a ona tam leží klidně 10, 20 i 30 let. A tak se za chvíli stane, že nemáte v knihovně vůbec žádné místo. Není to škoda? Zkuste v rámci podzimního či předvánočního úklidu svou knihovnu trochu provětrat a vyměnit staré tituly za nové, samozřejmě kromě klasik typu Dostojevského nebo Bulgakova, které každou knihovnu zdobí. Knihy ale nevyhazujete a zkuste je nabídnout do jednoho z největších online antikvariátů u nás – do Knihobotu.

Foto: Knihobot

Zájem o knihy z druhé ruky poslední dobou roste

O jaké knihy je zájem?

Určitě se do sekáče na knížky nehodí každá kniha. Největší zájem je o tituly, které jsou maximálně 30 let staré. „Za nejvyšší průměrnou cenu se nám daří prodávat knihy zhruba 15 let staré, většinou proto, že jsou čtenáři stále žádané, ale z pultů obchodů již zmizely. A pokud máte novou knihu, která vás nezaujala, vyplatí se ji nabídnout do prodeje ihned po přečtení, dokud je v dobrém stavu a žádaná,“ říká Pavel Pekař z online antikvariátu Knihobot s tím, že naopak ze socialistické beletrie je pro prodej zajímavá jen jedna kniha ze sta. Mezi knihy, které těžko prodáte, patří i odborná literatura z dob vašich studií. Jejich obsah už nejspíš zestárnul. Nevadí, dejte je do takzvaných Knihobudek, jež slouží jako bezplatná veřejná miniknihovna.

Knihy se v Knihobotu otáčí také podle sezony. Například v předešlých dvou měsících byl zájem především o houbařské encyklopedie. Stejné je to například s učebnicemi pro základní školy a gymnázia, které se prodávají hlavně v září, pak už zájem opadne. „Jazykové učebnice občas bývají plné vpisek a neodstranitelných poznámek. To pak zbytečně snižuje jejich cenu. Naopak skripta jsou něco, na čem se dá vydělat rozhodně víc než na učebnicích. Vycházejí v menších nákladech a mají omezený okruh studentů, kteří je potřebují. Navíc se dobře prodávají celoročně,“  vysvětluje Kristýna Hladíková z online second handu Knihobot a dodává, že průměrný věk zákazníků je do 35 let.

Foto: Knihobot

„Knížky, které leží doma ladem už několik let, můžete s klidným srdcem poslat dál,“ říká spoluzakladatel knižního second handu Dominik Gazdoš

Pro knihy přijedou kamkoli

Výhodou Knihobotu, jenž se snaží vrátit knihy do oběhu, je především jeho široký záběr. Funguje totiž po celé republice. Pracovníci přijedou pro knihy klidně až k vám domů a stejně tak vám je kamkoli zašlou. Tituly se prodávají na bázi komisního prodeje s tím, že vy dostanete přibližně 60 % z ceny. V Praze najdete také dvě kamenné pobočky, kam si můžete knihy objednat a v klidu si je na místě prohlédnout.

Jak si uspořádat knihovnu

Je dobré si knihovnu rozdělit na části. Například v horní polovině skladujte nové tituly a ty přečtené dávejte do spodní poloviny. Další rozdělení je možné podle obliby, velikosti nebo abecedy. V neposlední řadě se dají knížky srovnat podle barev přebalů, ale jednotlivé tituly se pak špatně dohledávají. Na závěr přidáváme ještě pár tipů.

  • Počítejte - Spočítejte si, kolik knih se do vaší knihovny zhruba vejde, a tohle množství zbytečně nepřekračujte.
  • Vybírejte - Snažte se mít doma hlavně kvalitní tituly, které můžete někomu půjčit nebo se k nim budete opakovaně vracet.
  • Posílejte - Knihy, které vás nebaví číst, pošlete okamžitě dál.
  • Šetřete - Nemusíte mít všechny trendy knihy, které jsou právě v kurzu. Některé si můžete půjčit v knihovně.

Nová kniha vyšla také Kateřině Cajthamlové! Co v ní o sobě tato odbornice na hubnutí prozradila?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek