Hlavní obsah

Jak vybrat knihovnu? Spočtěte knihy, i ty, co si koupíte

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com
19. 10. 2021

Potřebujete vybrat knihovnu, která by byla ozdobou vašeho interiéru i bezpečným domovem pro vaše knihy? Poradíme, na co při výběru dávat pozor.

Článek

I když to chvíli vypadalo, že klasické papírové knihy odejdou do ústraní a nahradí je čtečky nebo tablety, naštěstí se to nestalo. Knihovnu mají navíc v bytě i ti, kteří se za knihomoly úplně nepovažují. Často bývá totiž právě ona ozdobou či dominantou interiéru. Podle čeho vybrat takovou, která se bude hodit právě vám?

Spočítejte knihy a metry čtvereční

Než začnete vybírat knihovnu, měli byste mít jasno, kolik knih do ní chcete dát. Pokud literaturu průběžně dokupujete, pak byste současné množství měli vynásobit alespoň dvakrát, abyste měli prostor i do budoucna. Na jednu knížku se v průměru počítají 3 cm, takže když jich napočítáte sto, potřebujete 3 metry polic. S výhledem do budoucna tedy 6 metrů.

Pochopitelně nejvíc záleží na tom, jak velký máte byt či dům a kolik prostoru chcete knihovně věnovat. Rozhodně nebudete první, komu při takovém počítání vyjde spíše nerovnice – na velikost bytu moc knih. Pak je můžete buď vytřídit a poslat dál, nebo si nechat vyrobit knihovnu či regály na míru, kdy využijete každý volný kout, prostory vysoko u stropu, kolem dveří i nad nimi. Řešením je také nákup knihovny s hlubokými policemi, kam se vejdou knížky ve dvou řadách, pak to chce ale opravdu velký přehled o tom, jaké klenoty se v útrobách nacházejí.

Dohlédněte na police

Velikost knihovny souvisí i s tím, jaké by měla mít police. Knihy jsou dost těžké, police byl měl být z materiálu silného alespoň 1,8 cm. Hloubka stačí kolem 30 cm, pokud máte ovšem víc knih velkého formátu, asi bude potřeba i hlubší část. Pokud by knihovna měla police delší než 80 cm, musí být zpevněny podpěrami nebo z materiálu silného alespoň 2,3 cm. Těžké a větší knihy patří do spodních polic, nahoru zas ty nejlehčí.

Nábytek, který by se mohl převrátit, raději ukotvěte ji do zdi. Dvojnásob to platí, pokud máte děti, které by si mohly z knihovny udělat lezeckou stěnu.

Foto: Photographee.eu

Velká knihovna může být dominantou místnosti, pokud je prosklená, vyplatí se v ní udržovat pořádek

Otevřená, prosklená nebo s dveřmi?

Před knihovnou by mělo být nejméně 60 cm místa, abyste tam mohli stát. Pokud chcete knihovnu s dveřmi, bude zabírat víc místa a také k ní blízko nepostavíte další nábytek. Praktičtější ovšem je, že se vám na knihy nebude prášit. Za neprůhledné dveře leccos schováte, za sklem, které působí vzdušněji, budete muset udržovat trochu větší pořádek.

Knihovnu bez dveří i bez zad, tedy vlastně jen regál, můžete postavit nejen ke zdi, ale třeba i jako dělící stěnu do větší místnosti. Opět ale dbejte na to, aby byla připevněna k podlaze a ideálně i ke stropu. Musíte počítat s tím, že jedna strana bude na pohled hezčí a také s tím, že na knihy se bude prášit dvojnásob.

Materiál a barva

Zvlášť v případě, že si chcete pořídit opravdu velkou knihovnu, přemýšlejte o její barvě. Světlá opticky zvětší i menší prostor, tmavá vypadá elegantně. Materiál by měl ladit s ostatním nábytkem v místnosti. Můžete si vybrat klasické dřevo, bytelný masiv, lamino, ale i MDF (dřevovláknité desky). Moderní je i kombinace kovu a dřeva nebo dalšího materiálu.

Ať si vyberete jakýkoli materiál, vždy dbejte na to, aby byl dostatečně pevný a měl potřebnou nosnost.

Nabídka knihoven na trhu

Knihovny lze koupit ve všech prodejnách nábytku, můžete si je objednat na míru v truhlářství. A my přinášíme nejlepší inspiraci z aktuální nabídky.

Foto: Archiv firem

Zleva: originální knihovna do prostoru, světlý dub, rozměry 190 x 80 x 25 cm, cena 3 535 Kč, koupíte na Aldo Nábytek; dřevěná knihovna Cherry 2, rozměry 210 x 200 x 40 cm, dřevo na výběr borovice/smrk, dub, buk, na objednávku v Truhlářství Miček za 33 750 až 38 650 Kč dle materiálu

Foto: Archiv firem

Zleva: knihovna Sten, dřevotříska 18 mm, kov, plast, dekor dub sonoma/bílý mat, rozměry 100 x 186 x 36 cm, lze použít i do prostoru, v Asko nábytek za 3299 Kč; knihovna Factory Seart furniture, borové dřevo a kov, rozměry 200 x 120 x 40 cm, ruční výroba, v e-shopu Seart za 17 819 Kč

Foto: Archiv firem

Zleva: rohová knihovna Vasagle Cora, dřevotříska, rozměry 127,5 x 20 x 20 cm, v e-shopu Houseland za 585 Kč; regál Corner Shelf, rozměry 182 x 38 x 38 cm, lamino, dekor dub sonoma, v e-shopu Sconto nábytek za 2399 Kč

Foto: Archiv firem

Zleva: knihovna, lamino imitace dřeva dub Portland, rozměry 164 x 91 x 44 cm, tloušťka laminátu 16 až 30 mm, v e-shopu Nábytek Aldo za 9 969 Kč; knihovna Billy / Oxberg, dřevotříska, fólie, polypropylenový plast a tvrzené sklo, rozměry 202 x 160 x 30 cm, v Ikea za 4398

Foto: Archiv firem

Zleva: knihovna z bedýnek, rozměry 156 x 60 x 24 cm, smrkové dřevo, v e-shopu Čisté dřevo za 1789 Kč; regál Livarno Home, 108 x 74 x 33 cm, odolný povrch z melaminové pryskyřice, v Lidlu za 999 Kč

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek