Článek
Podle toho, jaká je vaše flexibilita a touha vytvořit i na stísněném prostoru funkční zázemí, bude vaše kuchyň velká. V malé místnosti je třeba věnovat maximální péči dokonale ergonomickému provedení linky.
Funkční uspořádání
„Při vaření na sebe určité operace stále dokola navazují, a proto je potřeba mít postupně vedle sebe odkládací a úložný prostor, dřez na omývání, pod ním koš na odpadky a navazující pracovní plochu na přípravu a vedle ní varnou desku,“ popisuje Dušan Všelicha, ředitel marketingu ze společnosti Oresi a dodává: „Pokud to nevyřešíte a budete práce dělat takzvaně přes ruku, v malé kuchyni se z toho zblázníte. Dobrá návaznost jednotlivých kroků malou kuchyň doslova zvětšuje.“
Místo pro přípravu a mytí
„Pro přípravu a mytí – zpravidla se využívá prostor mezi dřezem a varnou deskou – a ten by měl mít široký alespoň 80 centimetrů,“ říká Tomáš Halama, vedoucí zákaznického centra firmy Kuchyně Gorenje. „Do malých kuchyní se často osazují jednoduché, ale velké dřezy bez odkapu. Pokud sem lze umístit myčku, volte tu se šířkou 45 centimetrů,“ doplňuje odborník.
Vaření a čistý vzduch
Co se týká vaření, je potřeba zaručit odstupy varných desek od bočních nábytkových skříní. U elektrických desek je potřeba udržet odstup minimálně 15 centimetrů, u plynových desek alespoň 20 centimetrů. Z pohledu varných desek lze využít i program úzkých – dvouplotýnkových – varných desek s šířkou 30 centimetrů, které trh nabízí v širokém sortimentu od indukcí, běžných elektrických desek i modulů s plynovými hořáky.
Tam, kde na kuchyň navazuje obytný prostor nebo i ložnice, je zapotřebí dobře větrat. Potřebujete kvalitní a výkonnou digestoř. Podle typu odtahu vyberte komínový nebo recirkulační model.
Mini kuchyně a využití stěn
Do malých bytů lze použít i takzvané kompaktní mini kuchyně s vestavěnou chladničkou, dřezem a varnou deskou. Mohou být v provedení s klasickými skříňkami, nebo se žaluziovým stahováním. Obvyklá česká kuchyňská sestava má lineární tvar, kuchyně má méně než deset metrů čtverečních a je to spíš multifunkční prostor, než místo, kde se jen vaří a jí. Využijte stěny až ke stropu, použijte stavebnicové systémy a uložte sem vše, co potřebujete jen příležitostně.
Nábytek a přídavná pracovní plocha
V malé kuchyni využijete stohovatelné židle, rozkládací a sklápěcí stoly a stolky. Nedostatečnou pracovní plochu zvětšíte přídavným úložným a pracovním prostorem. Třeba odkládacím nebo pojízdným servírovacím stolkem, který poskytne úložné prostory, odkládací i pracovní desku.
Multifunkční přístroje
S úsporou místa pomohou i multifunkční spotřebiče. Například kuchyňské roboty, které umelou maso, umíchají těsto, rozmixují a nakrájí potraviny. „Vyberete-li si přístroj s teplovzdornou skleněnou nádobou, můžete mixovat i horké omáčky a polévky, takže je nebudete muset přelévat a chladit, a ušetříte tím spoustu nádobí," upozorňuje Jindřich Valenta, majitel české značky elektrospotřebičů Concept.
Kouzlete s barvami
Pro osobní pocit z obývaného prostoru odborníci doporučují zájemcům místnost opticky zvětšit použitím světlejších odstínů a obohacení nábytku o barevné prvky, což přinese více vzduchu a prostoru. Stejně pomohou i skleněné prvky. Přečtěte si také článek Mini spotřebiče: Oceníte je na chatě i v malém bytě nebo Jaké jsou kuchyně v českých domácnostech?.
Jak byste mini kuchyň řešili vy? Poraďte čtenářům.