Hlavní obsah

5 hubnoucích omylů: O těchto jste věděli?

Foto: thinkstock

Hodně cvičit nutně neznamená hodně zhubnoutFoto: thinkstock

Že vám na nechtěné faldy nepomůžou pilulky, krémy a ani super zázračná dieta, je vám určitě už dávno jasné. Ale že vám mohou vaše úsilí kazit i věci, od kterých byste to nikdy nečekali? Pozor na hubnoucí omyly!

Článek

Zdá se to snadné: chcete zhubnout, tak přestanete jíst, začnete se víc hýbat a kila poletí dolů, že? Jenže obecně platná pravidla nemusí platit právě na vás. „Každé tělo je originál a co jednomu prospívá, druhému může ublížit," uvádí nutriční expertka Lada Nosková z Dietplan.cz. Zhubnout ale jde vždycky – jen se vyhnout omylům!

Omyl 1: Cvičit se musí

Ne! Na tuhle cestu, že děláte něco, co musíte, se vůbec nevydávejte. Cvičení by vám mělo hlavně nahrazovat přirozený pohyb (pokud jej nemáte). „Odjakživa se tělo pohybovalo,“ říká lektor powerjógy Václav Krejčík. Dnes ale životní styl umožňuje více sedět, vozit se..., a proto by k tomu cvičení mělo být kompenzací. V první řadě jde tedy o zdraví a o to, rozpohybovat organismus, aby v něm všechno fungovalo, jak má! (Žádné zácpy, či žlučníkové záchvaty!) „Co nemá pohyb v přírodě, umírá,“ doplňuje lektor. Proto si volte pohybovou aktivitu, na kterou se budete těšit, ne se do ní nutit.

Omyl č. 2: Bez pevné vůle to nejde

Už se nenechte balamutit, že právě silná vůle je to nejdůležitější. Ne! „Potřebujete motivaci! Což jsou podle mě dvě velmi odlišné věci,“ tvrdí MUDr. Igor Bukovský, mimo jiné autor knihy Hubnutí bez blbnutí, v níž najdete spoustu chytrých rad i doporučení, jak se nechtěných kil zbavit. Podle něj je pevná vůle nástrojem k maximálnímu jednorázovému výkonu. „Kdežto motivace – to je motor každodenní činnosti.“

Cítíte ten rozdíl? „Pevná vůle je: nadýchnout se a nedýchat, kdo z nás vydrží déle, vyhrál," uvádí příklad Igor Bukovský s tím, že výsledkem je zadržení dechu až do bezvědomí. „Ale motivace je: kdo z nás bude mít za půl roku větší nárůst vitální kapacity plic, vyhrál. Výsledkem je, že každý den uděláte něco pro to, aby se vaše vitální kapacita zvětšovala," doplňuje.

Foto: thinkstock

Zapomeňte na slovo musím. Zkuste ho změnit na chci!Foto: thinkstock

Omyl č. 3: Za tloušťku může genetika

Ano, to, že se vám shodit nedaří, může být důsledek hormonálních výkyvů a poruch. „Na hmotnost má pochopitelně vliv genetika, ale to platí jen do určité míry," říká Iva Veselá, též poradce pro Holmes Place. „Spousta mých klientů má obezitu či nadváhu v rodině, ale při změně životního stylu dosáhnou potřebné hmotnosti. Proto si geny moc nepřipouštějte a nepoužívejte je jako výmluvu, proč nemůžete zhubnout," doplňuje.

Omyl č. 4: Musím jíst zdravě

„Konzumace zdravých potravin neznamená, že je jídelníček sestavený tak, abyste zhubli,“ uvádí ing. Iva Veselá. „Můžete se totiž stravovat nevyváženě, jídlo může překyselovat organismus, nebo se dopouštíte chybných kombinací či úprav potravin... Možností je mnoho," konstatuje poradkyně. V tomto případě vám už může pomoci pouze zkušený výživový odborník, který vám přesně spočítá například množství všech porcí. Ještě než ale někde utratíte své peníze, prověřte si daného poradce. Chtějte vědět, jaké má výsledky a předem i jak takový jídelníček od něj vypadá.

Foto: thinkstock

Zdravé jídlo nemusí být zákonitě dietníFoto: thinkstock

Omyl č. 5: Čím víc se zpotím, tím víc zhubnu

Že jste v tělocvičně nebo venku za sportem jako doma? „Pravidelným cvičením dojde k zlepšení kondice, nárůstu svalové hmoty, tvarování postavy, možná i k jisté redukci váhy, ale nikoliv k zaručenému hubnutí,“ tvrdí ing. Iva Veselá. Podle ní panuje názor, že při hubnutí je zapotřebí vyšší energetický výdej než příjem. „To však v praxi není pravidlem, jelikož i k hubnutí je zapotřebí určité množství energie. A pokud během týdne přidáte na pohybu, je zapotřebí ještě více energie,“ doplňuje dál s tím, že špatně je pak stále ubírat na jídle až do takových extrémů, že jíte zcela minimálně. „Tím si zpomalíte metabolismus, a proto nedojde ke snížení hmotnosti,“ uzavírá s tím, že příliš nízký energetický příjem může mít za následek naopak tloustnutí.

Co na to všechno říkáte vy?

Reklama