Hlavní obsah

5 největších chyb, které děláte po probuzení

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com
23. 4. 2018

Ráno dělá den. A záleží na vás, jaký bude. Můžete si ho zpříjemnit, i když máte ranní stres s dětmi nebo vás čeká vypětí v práci. Příjemné vstávání totiž ovlivní vaši produktivitu, energii i náladu. Známe pět snadných kroků, které změní k lepšímu nejen vaše ráno, ale celý den.

Článek

Po ránu mohou i zdánlivé banality významně ovlivnit vaše rozpoložení, a to jak pozitivně, tak negativně. Nemusíte půl hodiny meditovat ani uběhnout deset kilometrů, aby se vám vyplavily endorfiny. Postačí třeba to, že zahodíte telefon, otevřete okna a uděláte si pár minut na dobrou snídani.

1. Odkládáte budíček

„Ještě pět minut…“ Také to znáte? A věděli jste, že stisknutím tlačítka „odložit“, které má dnes každý chytrý telefon, si ráno pořádně pokazíte? Opětovné posouvání budíku a odkládání vstávání vaše tělo mate a paradoxně působí přesně opačně, než by se mohlo zdát! Před probuzením totiž mozek vysílá do těla hormony kortizol a adrenalin, které se starají o přirozené probuzení. Zhruba hodinu před plánovaným vstáváním se samo na buzení připravuje. Jinak řečeno, tělo samo pozná, kdy by mělo vstávat. Tento proces se zazvoněním budíku přeruší, a vstávání je tudíž většinou nepříjemné. Opakované usínání a probouzení kvůli tzv. snoozování (posouvání budíku) toto celé ještě zhorší. Oněch pět či deset naspaných minut vám na energii nepřidá, a ještě vás okrade o čas. Naučíte-li se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu, bude to pro vás časem mnohem snazší a možná budík už nebudete ani potřebovat.

Foto: ldutko, Shutterstock.com

Posouvání budíku je častá chyba. Nebudete odpočatější a ještě ztratíte drahocenné minuty, které byste ráno mohli využít lépe

2. Ráno si děláte zbytečně stresové

Také po probuzení jako první sáhnete po telefonu, abyste zkontrolovali, co se děje na sociálních sítích, jestli máte nové zprávy nebo pracovní e-maily? To je velká chyba! Jediné, co si tím přivodíte, jsou stresy, které napůl rozespalí budete vnímat o to hůř. Zkuste digitální detox a dovolte si trochu ranního klidu. Ráno je dobré mozek zaměstnat něčím pozitivním: zapněte si oblíbenou hudbu, naplánujte si s rodinou, co příjemného budete dělat po práci, uvědomte si, na co se ten den těšíte, a věnujte se sami sobě.

3. Vstáváte do tmy

Není nic příjemnějšího než se ráno zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu. Zvlášť na jaře a v létě je závan svěžího vzduchu po probuzení velmi příjemný. Hned jak vstanete z postele, otevřete okno a nechte svěží vánek proudit do místnosti. Okysličíte si mozek, rychleji se proberete a denní světlo navíc sníží případnou únavu. Sluneční světlo ovlivňuje hladinu serotoninu, který zlepší náladu a přinese větší psychický klid.

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Díky čerstvému vzduchu a slunečním paprskům bude vaše ráno příjemnější

4. Budíte jen hlavu

Důležité je dostatečně „probrat“ nejen hlavu, ale celé tělo. Stačí pár jednoduchých cviků na protažení: díky pohybu se vyplaví hormony štěstí a do nového dne vyrazíte veseleji. Správným protažením si uvolníte namožené svaly a různé bloky, které jste si přivodili během spánku. Ideální je pomalý klidný strečink, určitě ne silové cvičení se zátěží ani náročné posilování: tělo není po ránu dostatečně prohřáté a podobnou námahou byste si mohli způsobit nepříjemné zranění. Cvičení tedy přizpůsobte svým schopnostem, fyzické kondici a zdravotnímu stavu.

5. Nedoplníte včas energii

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ale je důležité si ji dopřát, i když se zrovna nesnažíte zhubnout? Odpověď zní: jednoznačně ano. Doplnit po nočním hladovění vitaminy, minerály i tekutiny je nesmírně důležité nejen po stránce zdravotní, ale i psychické. Najíst i napít byste se měla nejlépe do jedné hodiny od probuzení. Odborníci doporučují vypít po ránu alespoň sklenici obyčejné vlažné vody. Tělo nebude mít tepelný šok a správně se zhydratuje.

Zkrátka a dobře – nelze být v pohodě, když máte už po hodině v práci vlčí hlad. Zdravá snídaně se projeví i na vašem vzhledu: stabilizuje hladinu cukru v krvi, což potlačuje chutě na sladké a tučné jídlo. A to z dlouhodobého hlediska znamená, že zhubnete. Zdravá snídaně, která obsahuje bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu, navyšuje příjem vitaminů a minerálů, což zlepší kognitivní schopnosti a činnost mozku. Konkrétní tipy najdete v článcích Voda s citronem: Pomůže vám zhubnout? Ano, ale jen při dodržení těchto pravidel a Nejlepší snídaně pro dietářky: Po těchto jídlech půjdou kila dolů.

A co děláte pro lepší ráno vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek