Hlavní obsah

6 nejčastějších příčin kvasinkových infekcí

Foto: Barabasa, Shutterstock.com

Většinu žen to potká alespoň jednou za život. Svědění, pálení, bílý sýrovitý a někdy hrudkovitý výtok. Jde o projevy kvasinkové infekce. Tu způsobuje nadměrný růst určitého druhu hub, což vede k nerovnováze bakterií v pochvě. Proč se to ale děje? Víme o šesti příčinách.

Článek

Vrací se vám kvasinkové infekce opakovaně? Zřejmě nejde o náhodu. Pokud se chcete nepříjemných obtíží zbavit, bude nutné najít spouštěče. Začněte tím, že se vyhnete těmto šesti rizikovým faktorům.

1. Zapomínáte si vyměnit tampon

Tampony udržují vysokou vlhkost. Ve vlhkém prostředí se kvasinkám daří – rostou. Zamezte tomu a měňte tampony nejdéle jednou za 4 hodiny. Podle Šárky Eggerové, specialistky na holistickou medicínu z Brna, není od věci vyzkoušet menstruační kalíšek. Ten dnes platí v mnoha ohledech za hygieničtější a pohodlnější alternativu klasických tamponů.

Foto: nixki, Shutterstock.com

Tampon, nebo kalíšek? Pokud volíte první variantu, pak je třeba měnit jej nejdéle každé 4 hodiny

2. Máte vysokou hladinu cukru v krvi

Kvasinky získávají energii z cukru. Pokud tedy máte podezření, že můžete mít problém s hladinou cukru v krvi, nebo víte, že trpíte cukrovkou či na ni máte náběh, konzultujte svou situaci s lékařem.

Přechod na dietu s nízkým obsahem cukru by mohl pomoci nepříjemnou situaci vyřešit. „Při kvasinkové infekci v jídelníčku významně omezte jednoduché cukry a sladidla, opatrně také s přemírou ovoce a ovocných šťáv,“ radí MUDr. Marie Skalská, zakladatelka a lektorka ProFit Institutu.

„Vynechte alkohol, opatrně i na houby a ořechy, které mohou být zdrojem plísní - a to se týká i burských oříšků, které jsou ve skutečnosti luštěniny,“ dodává odbornice. Do jídelníčku naopak zařazujte hojně zeleniny, zeleninových šťáv, zakysané výrobky, mléčné i nemléčné, masové vývary.

3. Užíváte antibiotika

Antibiotika mohou vyhubit zdravé bakterie v pochvě, což působí jako pozvánka pro kvasinky. „Stav imunity závisí na stavu slinivky,“ vysvětluje Šárka Eggerová. Posílíte-li obojí, infekce a s ní související antibiotika by se vám měly vyhýbat. Pro docílení toho se vyplatí vynechat uzeniny, alkohol, kávu a sladkosti. Naopak dodat více obilovin a luštěnin. A když se to nepodaří a antibiotika brát musíte, nezapomeňte je doplňovat probiotiky s laktobacily. Dominantní „hodné bakterie“ nacházející se ve vaginách zdravých žen významně sníží riziko infekce. Najdete je třeba v bílém jogurtu s obsahem živých aktivních kultur, lepší je ale určitě aplikace gynekologického léku přímo do vaginy.

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Kompenzujte užívání antibiotik a dopřejte si kvalitní bílý jogurt s obsahem živých kultur, jako jsou přátelské bakterie laktobacily

4. Nosíte příliš těsné spodní prádlo

Svazující spodní prádlo ze syntetické tkaniny nedovoluje vagině dýchat. Vytváří teplé a vlhké prostředí, které je pro růst kvasinek přímo ideální. Vybírejte proto spodní prádlo z prodyšných látek a v noci spěte ideálně „naostro“, abyste umožnily své pochvě přístup vzduchu.

5. Nakazil vás partner

K tomu, aby vás partner nakazil kvasinkovou infekcí, nemusí být přímo infikovaný. Možná si jen příliš často užíváte milostných hrátek. Mnoho sexu, i se zdravým člověkem, totiž může změnit pH vaginy a umožnit kvasinkám předběhnout co do počtu zdravé bakterie. Co pomáhá? Běžte se po sexu vymočit a potom se pořádně umyjte vodou, případně intimním gelem s vhodným pH. Obnovíte tak přirozené prostředí v pochvě a snížíte riziko nástupu infekce.

Foto: MRProduction, Shutterstock.com

Přemíra sexu mění pH vaginy a může se stát příčinou kvasinkové infekce

6. Na intimní hygienu používáte navoněné přípravky

Vůně ananasu nebo tropických květin možná lahodí vašemu nosu, nikoli však vagině. Vonné gely, ubrousky nebo koupele mohou způsobit pokles kyselosti v pochvě a zapříčinit kvasinkovou infekci. Pro intimní hygienu proto užívejte jemná přírodní mýdla bez aromat.

A jak často trápí kvasinkové infekce vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek