Hlavní obsah

Pozor na mýdlo, směr, záchodové prkénko i punčocháče! Jak správně pečovat o intimní partie

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Rozhodně se nevyplatí zanedbávat hygienu intimních partií. Je potřeba se jí věnovat minimálně dvakrát denně. Víte, jak to dělat správně? Proč například vyhodit obyčejné mýdlo a nahradit ho speciálním?

Článek

Správná intimní hygiena je zásadní, protože pokud ji neděláte dost často nebo správně, zvyšujete tím riziko infekčních onemocnění a dalších nepříjemností. Poradíme, na co byste si měly dávat pozor.

Jak často se mýt?

Intimní partie si zaslouží očistu každý den, ideálně ráno a večer a vždy po stolici. Obzvlášť důležité to je během menstruace a šestinedělí, tam by mělo být mytí častější. Opláchnout byste se měly i před a po sexu. Na co při mytí dohlédnout?

  • Nemusíte do sprchy - pokud nemáte po ruce koupelnu, lze použít bidet nebo vlhčené ubrousky určené pro tyto partie.
  • Správným směrem - při mytí vždy postupujte od vaginy ke konečníku, nikdy naopak. Zabráníte tak přenosu bakterií, které mohou způsobit infekci, a v důsledku i vaginální výtok.
  • Zahoďte obyčejné mýdlo - na intimní partie se vyplatí pořídit si speciální mýdlo s pH 3,8–4,5 (tedy kyselejší), což je pro vaginu ideální. Obyčejná mýdla mající pH 5,5 (jsou zásaditá) mohou narušit vaginální mikroflóru a tím způsobit nejen svědění a pálení, ale i zápach. Jestliže nemáte speciální přípravek po ruce, pak si vystačíte s čistou teplou vodou.
Foto: Archiv firem

Zleva: Gyntima Intimní mycí gel, 200 ml, prevence vaginálních infekcí, pro každodenní použití, v lékárnách Dr. Max za 109 Kč. Cannaderm Intime, emulze pro intimní hygienu s obsahem konopí, 150 ml, v e-shopu Alfafit za 240 Kč. Lactovit original, gel na intimní hygienu, s kyselinou mléčnou a panthenolem, v e-shopu Vivantis za 110 KčFoto: Archiv firem

Pozor na záchodové prkénko!

Abyste udržely své intimní partie ve zdraví, je nutné dbát nejen na hygienu, ale také na zbytečné vystavování se infekci. Ta hrozí i na WC, rizikem je záchodové prkénko. Pokud musíte navštívit veřejné toalety, ale i na návštěvě či v zaměstnání, otřete prkénko hygienickým ubrouskem nebo ho obložte toaletním papírem či jednorázovým papírovým sedátkem.

Foto: Archiv firem

Zleva: Babylove, hygienické dezinfekční ubrousky, 15 ks, v DM drogerii za 15 Kč. Bocoton Intimní vlhčené ubrousky z biobavlny, 20 ks, v e-shopu Biooo za 62 Kč. Hygset jednorázová papírová sedátka na WC, splachovatelná, 10 ks, v e-shopu Zapakuj za 39 KčFoto: Archiv firem

Přizpůsobte šatník

Pokud máte problémy s opakovanou infekcí v oblasti intimních partií, pak se vyhněte oblečení a prádlu (pozor i na punčocháče), které není dostatečně prodyšné a podporuje pocení. Ideální je samozřejmě bavlna a další přírodní materiály. Spodní prádlo měňte jednou denně. Pokud byste ho propotily, třeba při sportu, pak se vždy také převlékněte do suchého.

Prevence a domácí léčba

Výtok, svědění a pálení, ale třeba i otok a bolestivý sex, jsou příznaky velmi časté mykózy, která může následovat po pohlavním styku, návštěvě bazénu nebo v důsledků používání nevhodných přípravků (hlavně těch hodně parfémovaných). Mykóza může také doprovázet užívání antibiotik, těhotenství nebo menopauzu. Samozřejmě je pak vhodné dbát na zvýšenou hygienu a začít problém i léčit.

Mnoho žen to zkouší nejprve volně prodejnými přípravky ve formě čípků nebo mastí, většinou s obsahem probiotik, která obnovují a udržují fyziologické pH v pochvě. Bývají doplněny o látky, které mají antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční a hydratační účinky. Takové přípravky jsou vhodné jako prevence nebo jako první pomoc při začínajících obtížích. Vždy je ale lepší se poradit s lékařem. Dvojnásob, pokud volně prodejné přípravky nezabraly!

Foto: Archiv firem

Zleva: Canesten Intim gel, 100 ml, proti svědění a pálení, v lékárnách Benu za 115 Kč. Clotrimazol AL 100 mg, 6 vaginálních tablet, proti mykóze a zánětům plísňového původu, v e-shopu Magistra za 105 Kč. Ellen probiotické tampóny, 22 ks, prevence i na zmírnění potíží, v e-shopu Mediexpert za 229 KčFoto: Archiv firem

Cvičte pánevní dno

Se stárnutím dochází nejen k ochabování kůže na těle, ale také elasticity pochvy, což může způsobovat snížení sexuálního vzrušení, ale i schopnosti dosáhnout orgasmu. Lze proti tomu bojovat cvičením svalstva pánevního dna. Jde o tzv. Kegelovy cviky, což je stahování vnitřních svalů, jako kdybyste chtěly vždy na chvilku zadržet proud moči. Lze je provádět kdykoli a kdekoli, ale měly byste to dělat pravidelně. Denně opakujte alespoň třikrát sérii deseti cviků, tedy deseti zatnutí svalů na dobu asi 10 sekund.

Stejné svaly jsou v akci i při orgasmu, takže i sex je vhodnou aktivitou pro udržení kondice vaginálního svalstva.

Lifting intimních partií

Omlazování intimních partií je tématem i pro plastické chirurgy a prý je stále populárnější. Pokud si netroufnete „pod kudlu“, pak můžete vyzkoušet třeba intimní kosmetické přípravky s liftingovým účinkem. Fungují podobně jako lifting obličeje – po namazání brání ochabování kůže, ztrátě napětí a přispívají k regeneraci pokožky. V případě kosmetiky mluvíme samozřejmě o zevních genitáliích.

Reklama