Hlavní obsah

7 důkazů, že žijete v toxickém vztahu. Týká se vás některý?

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Dokonalý vztah prostě neexistuje. Každé partnerství může být toxické. Jste ale vůbec schopni rozpoznat, jestli je právě vaše láska a sebevědomí pod palbou? Tyhle signály prozrazují, že váš svazek připomíná minové pole!

Článek

Všichni chtějí vztah jako z románu. Ten, který spojuje bezpodmínečná láska, vášeň, důvěra, vzájemná úcta, něha i humor. Bohužel podobné iluze jsou k vidění spíš jen v pohádkách. Ne každý je totiž ochoten na partnerství pracovat. Pak se takový původně slibný svazek mění v toxický a ten žádné šťastné konce nemá. Vlastně se postupem času rozpadá a útočí na osobní sebeúctu. Jak něco takového co nejdřív rozpoznat? Sexuální kouč Sean Jameson z irského Dublinu má pár tipů. Tady jsou!

Nejste sami sebou

V každém vztahu se stává, že jeden partner nemusí plně souhlasit s tím druhým. To je v pořádku. Ovšem jen do té doby, než se manipulativní a dominantnější jedinec snaží prosadit svou a přesvědčuje protějšek o své jediné a nehynoucí pravdě. Den po dni tak manipulátor mění vaši osobnost, a navíc se vás snaží přesvědčit, že bez něj nejste nic. A co hůř, vy to tolerujete. Z lásky. Nebo ze strachu, aby vás dotyčný neopustil. Vypadá takhle pravé štěstí? Nic si nenamlouvejte!

Jste odstaveni od přátel a rodiny

V ideálním případě se vaše láska dokonale hodí do okruhu přátel a taky rodina ji bez problémů přijme. Častěji se ovšem stává, že věci nevycházejí podle představ. Pak se dospělí nemusí, ale tolerují. Skutečný problém nastává v případě, když se vám blízká osoba snaží přátele a rodinu znechutit, o příbuzných mluví hanlivě nebo proti nim tajně kuje pikle a usiluje o to, abyste se všemi omezili kontakt. Jak romantické, že vás miláček chce mít jenom pro sebe, že? Aby bylo jasno, takové chování je jasnou známkou toxického a nezdravého vztahu.

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Chce vás mít jen pro sebe? Není to nehynoucí láska, ale známka toxického vztahu

Zavaluje vás dárky

Kdo by neměl rád pozornost a dárky? Jenže všeho moc škodí. Pokud po každé nedořešené hádce nebo nedorozumění partner přichází s bonboniérou a kyticí, naznačuje tím, že neumí problémy řešit jinak než kupováním lásky. Problém se nesmaže, jen se odsouvá stranou, a vy v podstatě máte držet ústa a krok. „Jé, zlato, ty mne zveš na Bali? Odpouštím ti!“

Setkáváte se s pasivní agresivitou

Požádáte partnera, aby umyl nádobí. Výhružně zvedne obočí a zeptá se vás, jestli si z něj děláte srandu. Je to přece vaše práce! Hned se cítíte jako malá školačka káraná učitelkou. Partnerovi se omluvíte a následně jej požádáte, aby vám aspoň pomohl. On, rozhořčený na nejvyšší míru, ovšem s úsměvem na rtech, rozbije pár talířů a pronese: „Hotovo, umyto!“ Podle Seana Jamesona pasivní agresivita přichází v mnoha podobách, mezi které patří vytváření pocitu bezmoci či nekonstruktivní kritika.

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Cítíte se bezmocně, protože vás pořád kritizuje? Pasivní agresivita je dalším hřebíčkem do rakve vašeho vztahu

Čelíte výhrůžkám

Víte, jak vypadá emoční vydírání? „Hele, nech toho, nebo se s tebou rozejdu!“ Podle Seana Jamesona ani tohle chování není v pořádku. Kritika by se měla sdělovat laskavě, rozhodně ne s výhružným tónem. Pokud se s něčím takovým setkáváte dnes a denně, možná už pohár trpělivosti přetekl, vy rádi vyslyšíte toto „přání“ a reálně toxický vztah ukončíte.

Dobře znáte nadměrnou žárlivost

Partner se dožaduje vaší oddanosti a touží po pozornosti. Tak i tady pozor. Žárlivost a nejistota jsou určitě známkou nezdravého partnerství. Odborníci dokonce tvrdí, že jakákoli kontrola ze strany partnera, ať už se jedná o pracovní vztahy nebo vaše e-maily, je nežádoucí. Bez ohledu na to, jak dlouho trvá. Pokud nemáte jasně nastavené hranice slušnosti nebo je druhý nerespektuje, dostává vaše sebevědomí i partnerství pěkně zabrat!

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Jakákoli kontrola ze strany partnera je výstražným znamením

Snášíte kritiku na veřejnosti

Špinavé prádlo by se vždy mělo prát doma – ne před ostatními. Ve zdravých vztazích partneři chtějí, aby cizí lidé pochopili, jaký mají doma poklad. Ne obráceně! Kritika, shazování, manipulace a znevažování na veřejnosti nevěstí nic dobrého. Honem pryč!

A jak to máte vy? Dokážete odejít ze vztahu, který pro vás není dobrý?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek